PEDOFİLİYE DİKKAT !!!
PEDOFİLİYE DİKKAT !!!
Tarih: 21.7.2020 16:28:58
AYDAN EROĞLU

Son günlerde üst üste yaşanan üzücü olaylardan dolayı bu yazıyı yazarak anne babaları pedofili hastalığı hakkında bilgilendirmek istedim.

Pedofili halk arasında sübyancılık olarak bilinen ( pedophilia) bir hastalık türüdür. DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre en az 6 aylık süre boyunca ergenlik dönemine girmemiş bir çocuk veya çocuklarla cinsel etkinlikte bulunma ile ilgili yoğun, cinsel yönden uyarıcı fantazilerinin cinsel dürtülerinin veya davranışların yineleyici biçimde ortaya çıkmasıdır.

Bir kişiye pedofili tanısı koyabilmek için en az 16 yaşında olması ve cinsel ilişkide bulundukları çocuklardan en az  5 yaş büyük olması gerekmektedir.

Cinsel istismar ise rıza yaşının altında bulunan bir çocuğun olgun bir yetişkinin cinsel doyumuna yol açacak bir eylem içinde bulunması ya da bu duruma göz yumulmasıdır.

Günümüzde özellikle internetin yaygınlaşması ile birlikte çocuk istismarının sayısı da oldukça yükselmeye başladı. Çocuk istismarı; fiziksel istismar, duygusal istismar, ihmal ve cinsel istismar olmak üzere birçok boyuttadır. Ancak en zor anlaşılan boyutu cinsel istismar boyutudur. Sebebi ise cinsel istismar kurbanının çeşitli nedenlerden dolayı durumunu gizlemesi ya da cinsel istismara uğradığını anlayacak yaşta olmamasından kaynaklıdır.

Çocuklar cinsel istismara en çok pedofilik bireyler tarafından maruz kalırlar. Çocuklar en çok güvendikleri insanlara karşı savunmasızdırlar ve pedofili hastası olan kişiler çocukları onların güvenini kazanarak tuzaklarına düşürürler. Çocuklar güvendiği kişi tarafından yapılan şeyin olumsuz bir şey olduğunu anlayamazlar. Bazen de onları korumak için sessiz kalırlar.

Pedofilik bireylerin sosyal ilişkileri kısıtlı, daha içe kapanık , ailesi ile sıcak ilişki kuramayan, psikopatik ve psikoseksüel kişilik özelliklerine sahip oldukları bilinmektedir. Pedofilik bireylerin eylemlerini yaptıkları ortalama yaş 40-70 yaş arasındadır. Pedofilik bireylerin büyük çoğunluğunu erkekler oluşturmaktadır. Pedofilik kişilerin eylemlerinde genellikle zor kullanmadığı, aksine önce masum dokunma, sonra uygunsuz dokunma, açık resimler gösterme, porno izletme gibi birçok boyutta cinse istismar uyguladıkları bilinmektedir.

İnternet ortamı ise bu bireyler için bilgi edinme. mağduru belirleme, ilişki kurma fantazi geliştirme diğer sapkın kişilerle bağlantı kurma gibi bir çok istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için araç olarak kullanılmaktadır.

Çocuklar %60-%70 oranında akrabalar öğretmenler komşular, otorite figürü sayılabilecek kişiler gibi çocuğun bildiği ve güvendiği kişiler tarafından cinsel istismara uğramaktadırlar.

Pedofilik bireyler ailenin ve çocuğun güvenin kazanmak için çocuklara yakın olabilecekleri bakıcılık, komsu, spor hocalığı ve servis şoförlüğü gibi meslek ve konumlara yerleşirler. Çocuklarla baş başa kalabilmek için güven kazandıracak davranışlarda bulunurlar. Kız ve küçük çocukların istismara maruz kaldıkları yerler genellikle kendi evleri, pedofilik bireyin evi; ergen ve erkek çocukların ise genellikle ev dışı, ağaçlıklar, okul, oteller gibi yerlerdir.

Çocuklar kolay kandırılabildikleri, korkutuldukları ve güven duydukları için istismara çok açıktırlar. İstismarcı akraba veya yakınları ise eğer tehdit etmişse çocuklar korkar ve kimsenin kendilerine inanmayacağını düşünerek istismarı gizli tutarlar. Çocuğun yaşı çok küçükse zaten anlamayacakları için istismar gizli kalır.

Diğer istismar çeşitleri ile karşılaştırıldıklarında en ağır yaralar cinsel istismara bağlı gelişir ve bu travma ömür boyu unutulmaz. İstismarcıların birçoğunun ergenlik dönemlerinden önce istismara uğradıkları bilinmektedir. Özellikle istismara uğrayan erkek çocukların ileri dönemlerde istismarcı olma ihtimalleri çok yüksektir. Çocuklar travmaya çok çeşitli tepkiler verebilir. Kısa veya uzun vadede travma etkileri farklı şekiller ile ortaya çıkar.(Alkol , madde bağımlılığı, cinsel işlev bozuklukları, depresyon, uyku bozuklukları, iştah kesilmesi veya artması, altına kaçırma, kabus görme, ağlama krizleri vs…)

Aileler çocuklarının davranışlarında bir değişiklik hissederlerse çocuklarını çok dikkatli şekilde gözlemlemelidirler. Gün içinde kimlerle vakit geçirdiklerini öğrenmelidirler. Eğer bu belirtiler daha da artarsa mutlaka bir uzmandan, psikologdan veya pedagogdan profesyonel bir destek almaları gerekmektedir.

Alabileceğiniz önlemler ise;

Çocuklarınızın kimlerle vakit geçirdiğini takip edin.

Çevrenize yeni taşınan bir komşu varsa ve çocuğunuzla çok ilgileniyorsa komşunuzu araştırın.

Çocuğunuzun internet ulaşımlarını kontrol edin.

Çocuğunuzun arkadaşları ile iletişim içinde olun. Son zamanlarda garip davranışları var mı arkadaşlarından öğrenin.

Çocuğunuzun yakın çevresindeki kişilere dikkat edin.

Çocuğunuzla nitelikli iletişim kurun. Çocuğunuzla iletişim eksikliği yaşıyorsanız profesyonel destekle iletişiminizi geliştirin.

Çocuğunuzun davranışlarını gözlemleyin, şüpheli bir durumda doğru ve etkin konuşma ile iletişim kurun.

Çocuklarımızı pedofilik bireylerden koruyalım, huzurla kalalım.

 

Anahtar Kelimeler: PEDOFİLİYE, DİKKAT
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
13.6066
EURO
15.1536
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz.

Az bilinen, birbirinden ilginç bilgiler
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.