Şüheda ÇETİN


NASIL İYİ BİR ANNE OLURUM?

NASIL İYİ BİR ANNE OLURUM?


   İyi bir anne olmanın kesin bir tanımı yoktur. Siz zaten çocuğunuz için en iyi annesiniz. İyi bir anne nasıl olması gerektiği toplumdan topluma hatta kişiden kişiye bile değişmektedir. Burada naçizane genel tavsiyelerde bulunacağım.

 

  • Sevgi dolu bir anne olmalısınız.

Çocuğunuza onu sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Sarılın, öpün, güzel sözler söyleyin. Sizin sevginizin farkında olan ve bunu hisseden çocuklar hayatları boyunca sevmenin değerini ve hissini bilir ve çevresindeki insanlara da sevgi dolu yaklaşır.

 

  • Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin.

Çocuğunuzla sürekli zaman geçirdiğinizi biliyoruz. Ancak bazı zamanlar, diğerlerine göre daha önemli ve değerli olmalıdır. Eğitimciler bu zamana “kaliteli zaman” demektedir. Kaliteli zaman, çocuğunuzla geçirdiğiniz uzun zamanlar olarak algılanmaması gerekir. Bu zaman kısa da olsa çocuğun fiziksel, duygusal, ruhsal gelişimine katkı sağlayacak ve aileyi bir arada tutarak sevgi bağını kuvvetlendirecektir. Çocuğunuzun yaşına uygun ev işleri görevleri vermek, gelişimine uygun kitap okumak, resim yapmak, oyun oynamak, birlikte yemek yapmak gibi birkaç kaliteli zaman etkinlikleri örnek verilebilir.

 

  • Çocuğunuza her zaman yanında olduğunu hissettirin.

Çocuğunuza sadece olumlu durumlarda değil yanlış yaptığı durumlarda da annesinin yanında olduğunu hissetmesi gerekir. Çocuğunuzda davranış problemleriyle karşılaşmamak için bazı kuralları önceden net bir şekilde açıklayarak söylemelisiniz. Tabi ki bazı durumlarda zorlanabilir ve hata yapabilir. Bu durumda annesini yanında, destekçisi olarak gören çocuk kendini değerli hissedecektir. Değer gören çocuk çevresindeki insanlara değer vermeye çalışacaktır.

 

 

 

  • Kendinize zaman ayırın.

Çocuk büyütmek hem bedenen hem de psikolojik olarak zaman zaman anneyi zorlamaktadır. Bu durumda anne kendisini yetersiz hissedebilir ve bocalayabilir. Bu süreçte siz kendinize de zaman ayırmalısınız. Dinlenerek, kitap okuyarak, müzik dinleyerek, spor yaparak ya da yapmaktan zevk aldığınız işleri yaparak kendinizi de mutlu etmelisiniz. Stresli, yorgun, gergin olmanız çocukla aranızdaki ilişkiye yansımaktadır.

 

Sen çocuğun için çok iyi bir annesin. Çocuğun senin gibi bir annesi olduğu için çok şanslı. Kendine güven ve iyi bir anne olduğuna inanarak çocuğundan sevgini esirgeme. UNUTMA, çocuğun için en iyi anne sensin.

 

Şüheda ÇETİN

•Okul Öncesi Öğretmeni

•Özel Eğitimde Uzman Öğretici

•Oyun Terapisti

•Çocuk Resimlerini Yorumlama Uzmanı

 

 

 

Rahmi Pehlivanlı

Taş Mektep

Haydar Sultan Türbesi

Lavanta Vadisi

Hasandede

Sulu Mağara

Karaahmetli Tabiat Parkı

Macera Park

Dinek Dağı

Çeşnigir

Obaköy-Yeşil Vadi

Yufka

Bazlama

Besmeç

Sulakyurt Tava

Keskin Tava