Bugün, 29 Şubat 2024 Perşembe

Şüheda ÇETİN


ÇOCUĞUNUZA BUNLARI ASLA YAPMAYIN-2

ÇOCUĞUNUZA BUNLARI ASLA YAPMAYIN-2


4. Çocuğunuzu ağlama diye azarlamayın!

   Çocuğunuzu sürekli “ağlama, sus, kes sesini, sessiz ol” diye azarlamayın. Ağlama incinmişliğin doğal ifadesidir. Konuşamadığı, kendini ifade edemediği zaman çocuk ağlamaya başvurur. Ağladığı anda hemen panikle ve azarlayarak üstüne gittiğiniz zaman çocuk avazı çıktığı kadar, şiddeti arttırarak ağlayacaktır. Serbestçe ağlamasına izin vermelisiniz. Onun neden ağladığını azarlayarak değil, teselli ederek öğrenmelisiniz.

5. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın!

   Çocuğunuzu çevrenizdeki kişilerle veya akranlarıyla kıyaslamayın. Başkalarını göstererek “Neden onun gibi değilsin? Neden onun gibi yapamıyorsun?” şeklinde kıyaslamalar çocuğun kişiliğine zarar verir. Kıyasladığınız kişiye karşı öfke duymaya başlar. Kendine olan güvenini yitirmesine sebep olur.

6. Çocuğunuzu tehdit etmeyin!

Seni odaya kitleyeceğim, seni doktora götürüp iğne vurduracağım vb. şeklinde çocuğunuzu tehdit etmeyin. Çocuğunuzun yapacağı davranışlardan önce ya da sonra söylediğiniz bu sözü göz dağı vermek için kullanıyorsunuz. Çocuklar hata yapabilir, yanlış davranabilir. Sonucunda ceza vermek yerine doğru olanı göstermelisiniz. Bu ve bunun gibi sözcüklerle tehdit etmeniz çocuğunuzun tedirgin ve korkulu bir çocukluk geçirmesine sebep olmamak için konuşmalarınızda bu sözcüklere yer vermemelisiniz.

  • Okul Öncesi Öğretmeni
  • Özel Eğitimde Uzman Öğretici
  • Oyun Terapisti
  • Çocuk Resimlerini Yorumlama Uzmanı