Bugün, 6 Aralık 2023 Çarşamba
SİYASET 27.10.2023 13:28:00 0
Önal MKE sorununu Meclise taşıdı! “Evli olan kişiler MKE’de işe başladı mı?”

Önal MKE sorununu Meclise taşıdı! “Evli olan kişiler MKE’de işe başladı mı?”

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e gensoru yöneltti. Önal, “MKE’de evli olan kişilerin aynı anda işe başlatıldığı haberi doğru mudur?” dedi.

HABERİMİZ, KIRIKKALE SINIRLARINI AŞTI
Manşet Gazetesi olarak, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nda (MKE) aynı anda işe başlayan karı kocayı gündeme getirmiş ve Kırıkkale’de işe girme umuduyla bekleyen vatandaşların hakkını savunmuştuk. Haberimiz ise Kırıkkale sınırlarını aşarak, tüm ülkede ses getirmişti. CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal da haberimiz sonrası, Kırıkkaleli vatandaşların yanında durdu. Milletvekili Önal, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e gensoru yöneltti. Önal yönelttiği gensoruda, işe alım sürecinden, sınav kriterlerine, sınav sonuçlarının neden açıklanmadığından, evli kişilerin aynı anda işe alınmasına kadar birçok konuya değindi.

“MKEİ ŞEHRİN GELİŞMESİ VE BÜYÜMESİNDE ÖNEMLİ FAKTÖR”
CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Bakan Güler’e yönelttiği gensoruda, şu ifadelere yer verdi; “MKE Kurumu, 30/6/2021 tarih ve 7330 sayılı yasa ile anonim şirkete dönüştürülmüştür. Kurumun A.Ş. olmasının ardından; personel alımında yaşananlar, iş güvenliği hakkındaki tartışmalar zaman zaman yerel ve ulusal basınında yer almıştır.  Kırıkkale’de kurulan ata, dede yadigârı kurum, pek çok kişiye ekmek vermiş, yıllarca şehrin gelişmesi ve büyümesinde en önemli faktör olmuştur.”

“SINAVLARIN SONUCU DAHİ AÇIKLANMADI”
“Kırıkkale’de bulunan fabrikalar daha işlevsel, daha üretken hale getirilmeyi beklerken Kırıkkale’ ye kurulması gereken birçok entegre tesis ve fabrika başka illere yapılmış, hatta bazıları Kırıkkale’den taşınmıştır. Şirketleşme sürecinin ardından şeffaf yapısını kaybeden MKE’de, işçi alımları da sık sık tartışma konusu olmuştur. Kırıkkale’de iş bekleyen on binlerce genç varken, ikamet şartı da aranmadan işçi alımları yapılmış, Kırıkkale de yaşayan gençlere yine sıra gelmemiştir. İşçi alım başvuruların kariyer.net üzerinden, şeffaf sınavla yapılacağı ilan edilmiş, ancak yapılan sınavların birçoğunun sonucu dahi açıklanmamıştır. Tüm bu yaşananlar sınavların şeffaf yapılmadığı algısının güçlenmesine sebep olmuştur.”

“DAYISI OLANIN İŞİ YÜRÜYOR”
“Son işçi alımlarında MKE Silah Fabrikasında evli kişilerin aynı anda işe başlatıldığı yönünde yerel basında yer alan haberler torpil konusundaki soru işaretlerinin daha da artmasına yol açmış, sınavlar hakkındaki şaibeleri de beraberinde getirmiştir. Tüm bu yaşananlar iş bulma umuduyla yıllardır MKE’de işe girmeyi bekleyen vatandaşlarımızın “dayısı olanın işi yürüyor” düşünceleri ile umutlarını bir kez daha kaybetmesine sebep olmuştur.”

“SINAV SONUÇLARININ AÇIKLANMAMASININ GEREKÇESİ NELERDİR?”
“Bu kapsamda;
1-MKE A.Ş kurumunda işe alım süreci nasıl işlemektedir? İşe alım kriterleri neye göre belirlenmektedir?
2-Kurum tarafından ilan yapılmadan işe alımlar olmuş mudur? Bu suretle işe başlayan kişi sayısı kaçtır?
3-Kurum A.Ş olduktan sonra kaç kere sınav yapılmış, kaç sınavın sonucu hala açıklanmamıştır? Sınav sonuçlarının açıklanmama gerekçeleri nelerdir?  
4-Son işçi alımlarında MKE Silah Fabrikasında evli olan kişilerin aynı anda işe başlatıldığı yönünde yerel basında çıkan haberler doğru mudur?”

Haber: Burak Çalışkan
 


Diğer Haberler

06.11.2023

05.12.0-2023

04.12.2023

02.12.2023

01.11.2023

30.11.2023

29.11.2023

28.11.2023

27.11.2023

25.11.2023

24.11.2023

23.11.2023