Bugün, 6 Aralık 2023 Çarşamba
SİYASET 19.10.2023 16:13:00 0
MKE ARPALIK OLDU

MKE ARPALIK OLDU

Makine Kimya Endüstri Kurumu Anonim Şirketi Silah Fabrikasına karı kocanın aynı anda işe başlaması tepkilere neden oldu.

NEDEN AŞ OLDUĞU ANLAŞILDI!

Geçtiğimiz günlerde “Karı Koca MKE’de İşe Başladılar” haberimiz şehrin gündemine oturmuştu. Haberimizde ismi geçen gazetemizi arayıp hakaret ve tehditler savurmuş sosyal medyada, karı kocanın aynı anda işe başlaması yoğun tepkiyle karşılanmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi Kırıkkale Merkez İlçe Başkanı Yücel Kızık konu hakkında açıklamalarda bulunarak MKE’nin arpalığa çevrildiğini ifade etti. Kızık yaptığı açıklamada “MKE’yi geliştireceğiz diye AŞ yaptılar, sonda kalifiye değil yandaş insanları işe doldurdular. MKE artık çalışmaz bir hale getiriliyor. İşçi sayısı artıyor, üretim miktarı düşüyor. Bunların MKE’yi neden AŞ yaptıkları artık herkesçe görüldü. Bir önceki genel müdür Muhsin Dere yolsuzluk iddialarının altında görevden alındı. Ancak yolsuzluk iddiaları son bulmadı.” ifadelerini kullandı.

YOLSUZLUKLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Kızık yazılı basın açıklamasında “Geçtiğimiz günlerde mahalli gazetemiz olan Manşet Gazetesinde yayınlanan haber üzerine açıklama yapma gereği hasıl olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak MKE’nin Anonim Şirket yapıldığı süreçte bütün organlarımızla karşı durduk. Gerek Kırıkkale’de gerekse Mecliste MKE’nin AŞ olmaması için mücadele verdik. Mücadelemizin sebebi bugün çok net bir şekilde herkesçe görülmektedir. MKE’de doğrudan temin adı altında yapılan yolsuzluklar gün yüzüne çıkmaktadır. Yine işlerin Kırıkkale firmalarına değil, başka şehirlerin firmalarına verdikleri bilinmektedir. İşçi alımlarında AKP’li yöneticilerin etkinliği gün gibi ortadadır. Aynı evden karı kocanın beyaz yakalı olarak işe girmesi kabul edilecek bir durum değildir. Haber üzerine yaptığımız araştırmada karı kocanın işe girdiğini teyit ettik ve daha birçok şey öğrendik. Bugün MKE’de en çok Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere’nin hemşerileri çalışıyor. MKE maalesef AKP’lilerin arpalığı konumuna getirilmiş.” İfadelerini kullandı.

ÜRETİM GÜCÜ DÜŞÜRÜLÜYOR

Açıklamalarının devamında CHP Merkez İlçe Başkanı Yücel Kızık “CHP olarak konuların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Gerek Milletvekilimiz Ahmet Önal gerek İl Başkanımız Onur Yüksel Bozdağ ve tüm parti yöneticilerimiz MKE’de yapılan işleri yakından takip ediyoruz. Kim kimin torpiliyle işe girdi, kim hangi bağlantıyla ihalesiz iş aldı peşindeyiz. MKE bu ülkenin en stratejik yapısıdır. Milli Savunma Sanayimizin bel kemiğidir. MKE kendisi üreten bir oluşumdur. Bugün MKE desteğiyle Çorum’da yapılan özel fabrikalardan ürün alacak olması, MKE’yi üretici yapmaktan çıkartıp pazarlamacı pozisyonuna sokacaktır. Yine Karabük’te planlanan Mühimmat Fabrikası aynı şekilde MKE fabrikalarının üretimlerini düşürecektir. Bir yandan SİHA-İHA yaparken diğer taraftan elindeki fabrikaları işlevsiz hale getirmek bu ülkeye zarar vermektedir. Konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna sunar, her türlü usulsüzlüğün karşısında olacağımızı duyururuz” ifadelerini kullandı.

Haber: Çağlar Atmaca


Diğer Haberler

06.11.2023

05.12.0-2023

04.12.2023

02.12.2023

01.11.2023

30.11.2023

29.11.2023

28.11.2023

27.11.2023

25.11.2023

24.11.2023

23.11.2023