Bugün, 6 Aralık 2023 Çarşamba
GÜNCEL 19.10.2023 11:58:00 0
Makas: Vatandaş, valinin de, kaymakamında, muhtarında patronu

Makas: Vatandaş, valinin de, kaymakamında, muhtarında patronu

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Kırıkkale’de ki muhtarlarla bir araya gelen Vali Mehmet Makas, “Vatandaş artık patronumuz bunu bilin. Valinin de, kaymakamın da, muhtarın da patronu vatandaştır” dedi.

Kırıkkale Valisi Mehmet Makas, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Kırıkkale’de ki muhtarlarla bir araya geldi. Programa, Vali Mehmet Makas, il protokolü, muhtarlar ve ulusal ve yerel basın mensupları katıldı. Polisevinde düzenlenen kahvaltıda muhtarlarla bir araya gelen Vali Makas, yaptığı konuşmada, “Belki işte daha dar kapsamlı ama daha samimi bir aile havasında merkezde görevli muhtarlarımızla beraber bir kahvaltı yapalım dedik. Öncelikle 19 Ekim muhtarlar Gününüz kutlu olsun. Allah sizleri var etsin. Malumunuz belki daha farklı bir kutlama yapılabilirdi ama üç günlük ulusal yas ilanımız var. Cumhurbaşkanımız Filistin'de din kardeşlerimizin, evlatlarımızın, analarımızın, bacılarımızın şehadeti var. İsrail'in saldırıları neticesinde terörce terör neticesinde şehadetleri var. Bundan dolayı bir yasımız var. Bu yastan dolayı biraz daha sakin geçiniyoruz. Ben öncelikle orada şehadeti eren tüm din kardeşlerimize Rabb'imden rahmet diliyorum. Bir an önce uluslararası alanda gereğinin yapılması Gerektiğine ve İsrail'in bu terör saldırılarının sonlandırılması gerektiğine ve işgalini de sonlandırması gerektiğini burada bir daha bütün Kırıkkale’miz adına zikretmek istiyorum. Rabbim tez zamanda başta Filistin toprakları olmak üzere tüm İslam'ı ve feraha kavuştursun diliyorum. En büyük dileğimiz bu” ifadelerini kullandı.

 

Muhtarlığın kendileri için çok kıymetli bir müessese olduğunu söyleyen Vali Makas, “Çünkü devletle milletin ilk birleştiği nokta. Bir taraftan baktığınız zaman muhtarlarımız devletimizin en uç noktada halkımıza açılan kapısı devletin temsilcisi, halk gözüyle, milletin gözüyle baktığınız zaman ise tamamen milletin devlete açılan iç kapısı. Mahallelimizin, köylümüzün derdimize ilk getiren kim? Sizlersiniz. Yani bir tarafta milleti temsil göreviniz var. Bir tarafta da Aynı gömleğin üzerinde, aynı vücudun üzerinde devleti temsil göreviniz var. Tecrübe ediniyoruz. Zaman zaman büyüklerimizden de aktarılan menkıbeler diyeyim adına tecrübe deyin. Ne derseniz deyin. Bir meslek büyüğümüz bize şunu demişti. Aslında mülki idareyle muhtarlarımız aynı görevi yapıyor. Derdi ki devlet ile millet arasında avukatlık yapar Ama milletin lehine avukatlık yapacak. Aslında muhtarlık müessesesi de böyle bir şey. Devlet ile millet arasında avukatlık yapacaksınız. Ara buluculuk yapacaksınız. Ama milletin lehine yapacaksınız. Niye? Her şeyimiz millet için. Bizim devlet politikamızın temelinde devlet şiarımızın temelinde insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu yapıyor”

 

Vali Makas, “İnsanımızın mutlu ve refah içinde yaşatmadığımız müddetçe yaptığımız valiliğin, yaptığımız kaymakamlığın, yaptığımız muhtarlığın hiçbir hükmü yok önce insanız. Dolayısıyla insanı yaşatacağız, devletimizi de daim kılacağız. Biz Kırıkkale'de şu an benim masamda dört siyasi partimizin il başkanı var. Allah her birinden razı olsun. İktidar dolarımız var, muhalefet olanlarımız var. Ama hep geldik geleli birlik ve beraberliği göreceğiz. Kırıkkale adına bir şey sunduğumuz an her birinden destek alın. Muhtarlarımız da hakeza görüyorum ben. Seçim, seçim de kalmış. Köylüyle tüm mahallesini kucaklamışlar istediğimiz manzara bu. Hakikaten bu bize büyük keyif veriyor. Aynı zamanda da yapmış olduğumuz icra ettiğimiz görevde de size bir rahatlık sağlıyor. Biz biliyoruz ki iktidarıyla muhalefetiyle farklı düşüncesiyle kime gidersek gidelim Kırıkkale'de güzel olan hep yanında olduğunu görür. Kuru kuruya muhalefeti kimse de görmedi. Ha keza basın mensuplarımızda da öyle. Onlar da bizim elimiz, ayağımız. Üçüncü kuvvetin peşine, dördüncü kuvvet diyorlar ama basınımız artık birinci kuvvet. Onlardan da hep destek alıyoruz” diye konuştu.

 

Vali Makas, “Muhtarlarımızla, dört siyasetimizle diğer idarelerimiz, dolayısıyla Kırıkkale'de bir tek vücudu, kudret vücudu, kudret bir güç tek irade görüyoruz. Allah ebeden her birinizden razı olsun. Ben sözlerini fazla uzatmayacağım. Ama kendi yoğurtlu işimizde deminden dedim ya insanı yaşat ki devlet yaşasın şiarı ile hep insanımıza önceliğimiz var. Vatandaş artık patronumuz bunu bilin. Valinin de patronu vatandaştır, kaymakamın da patronu vatandaştır. Muhtarın da patronu vatandaştır. Vatandaşa kendimizi sevdirdiyseniz vatandaşın işini çözün veya çözmeyin. Onun derdiyle hemhal olduysanız siz güçlü valisinizdir. Güçlü kaymakamsınızdır, güçlü muhtarsınızdır. Doğru mu? Aramızda beş dönem, altı dönem muhtarlık yapan kardeşlerimiz var. Neden yapabiliyor? Nereden bu başarıya erişebiliyor? Halkıyla hemhal olduğu müddetçe bu olur, cenazede olur. Çözemeseniz de bir derdine merhem olmakla olur. Ben sizlere tavsiyem zaten çok güzel olan Kırıkkale'de daha da güzel yaşayabilmemiz adına önünüze insanımızı koyacaksınız. Kırıkkale’mizin güzel evlatlarını koyacaksınız ve diyeceksiniz ki; her gördüğümüz hızır her gece kat edeceğiz. Böyle davrandığımız müddetçe biz çok çok daha güzel yerlere Kırıkkale’mizle hemhal olarak yürüyeceğiz. Lütfen Kırıkkale’mizde valiliğimizden, kaymakamlarımızdan bizden kaynaklı devletten kaynaklı bir rahatsızlık var ise göremediğimiz bir iş var ise bizim gözümüz, bizim duyamadığımız bir işte kulağımız olup ve bizim burada ilk başlangıçta dediğimiz üzere sırrı duayı bulmamıza lütfen sebep olun” dedi.

Haber: Burak Can


Diğer Haberler

07.11.2023

06.11.2023

05.12.0-2023

04.12.2023

02.12.2023

01.11.2023

30.11.2023

29.11.2023

28.11.2023

27.11.2023

25.11.2023

24.11.2023