Bugün, 6 Aralık 2023 Çarşamba
GÜNCEL 12.10.2023 15:35:00 0
KKÜ yeni iş birlikleri kurmaya devam ediyor

KKÜ yeni iş birlikleri kurmaya devam ediyor

KKÜ Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ile IBTAV Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ikinci günlerinde Louisiana Eyalet Üniversitesi’ni (LSU) ziyaret etti.

Louisiana Eyalet Üniversitesi Fen Bilimleri ve Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen tanışma toplantısına Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, IBTAV Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya, LSU Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jackie Bach, Dekan Prof. Dr. Roland Mitchell, dekan yardımcısı ve araştırma merkezi müdürü Prof. Dr. Eugene Kennedy, dekan yardımcıları Dr. Arend Van Gemmert, Dr. Chad Gothreaux, Dr. Renée Boutte Myer, Dr. Mary P. Woods, LSU Uluslararası Programlar Sorumlusu Dr. Simba Dieng, Lisans Programları Öğrenci Sorumlusu Phil Veril, Southern Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Dr. Osman Kandara ve KKÜ Dış İlişkiler Başkanı Dr. Zeynep Başer katıldı. 

 

Toplantıda Fen Bilimleri ve Eğitim Fakültesi Dekanı Dr. Roland Mitchell, Dış İlişkiler Başkanı Dr. Zeynep Başer ve IBTAV Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya sırasıyla Louisiana Eyalet Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı hakkında bilgi verdi ve ikili iş birliği ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. İlk toplantı Rektör Aslan ve Mecit Çetinkaya’nın Rektör Yardımcısı Dr. Jackie Bach ve dekan yardımcısı Dr. Eugene Kennedy’e İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi kitabının İngilizce baskılarını takdimiyle sona erdi. LSU Fen Bilimleri ve Eğtiim Fakültesi’nde düzenlenen tanışma toplantısının ardından Veteriner Fakültesi ziyaret edildi. İlk olarak Veteriner Fakültesi dekanı Dr. Oliver Garden fakülte ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Karşılıklı soru-cevap ve ikili iş birliği olanaklarının değerlendirilmesinden sonra Veteriner Fakültesi turu gerçekleştirildi.

 

Öğleden sonraki toplantılarda Louisiana State Üniversitesinin dekanlarıyla bir araya gelindi. Toplantıya İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi dekanı Dr. Troy Blanchard, İşletme Fakültesi dekanı Dr. Jared Llorens, Fen Fakültesi dekanı Dr. Andrew Maverick, Mühendislik Fakültesi dekanı Dr. Karsten Thompson ve Fen Bilimleri ve Eğitim Fakültesi dekanı Dr. Roland Mitchell, dekan yardımcısı Dr. Eugene Kennedy katıldı. 

 

Karşılıklı görüş alışverişi yapılan toplantıda iki üniversitenin ortak hedefleri ve iş birliği yapabilecekleri alanlar belirlendi. Rektör Prof. Dr Ersan Aslan, çok uzun yollardan gelerek bunca verilen emeğin gençlerimizi geleceğe daha güçlü bir şekilde hazırlamak için olduğunu vurguladı. Öğrencilerin dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar aranan niteliklere sahip bireyler olarak yetiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Hız kesmeden ilgili alanların ilk etapta çevrim içi toplantılarla bir araya gelerek çalışmalara ivedilikle başlamasına karar verildi. 

 

LSU temsilcileri KKÜ ziyaretinden duydukları memnuniyeti ve ortak gerçekleştirilebilecek çalışmalarla ilgili heyecanlarını dile getirdi. Toplantı Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan ve IBTAV Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya’nın KKÜ’de ağırlayan Fen Bilimleri ve Eğitim Fakültesi dekanı Dr. Roland Mitchell’e Kırıkkale’nin tarihi simgesi Çeşnigir Köprüsü’nün resmedildiği çini tablo ve Usturlab hediye etmesiyle sona erdi. Dr. Roland Mitchell takdim edilen hediyelerin çok kıymetli olduğunu ve KKÜ ziyaretinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek teşekkür etti.

 

Son olarak Fen Bilimleri ve Eğitim Fakültesi idari kadrosuyla tanışıldı. Düzenlenen son toplantıda dekan Dr. Roland Mitchell’in başkanlığında, dekan yardımcısı Dr. Eugene Kennedy, Dr. Arend Van Gemmert, Dr. Rob Lyles, Dr. Renee Boutte Myer, Dr. Mary P. Woods, Dr. Carol Barry, Dr. Alex Garn bir araya gelindi. Katılımcılar iki üniversite arasında yapılacak çalışmalarla ilgili heyecanlarını dile getirdi.

Haber Merkezi


Diğer Haberler

07.11.2023

06.11.2023

05.12.0-2023

04.12.2023

02.12.2023

01.11.2023

30.11.2023

29.11.2023

28.11.2023

27.11.2023

25.11.2023

24.11.2023