SAĞLIK 13.09.2023 13:50:00 0

Bu belirtiler varsa dikkat! Lenfoma kanseri olabilirsiniz!

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“2004 YILINDAN BU YANA KUTLANIYOR”

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü, halkın sağlığını korumak amacıyla bilgilendirme ve duyurulara devam ediyor. Bu kapsamda, 15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü dolayısıyla da bir bilgilendirme metni yayımladı. Hastalığın ciddiyeti ve belirtileri hakkında bilgiler veren Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü yayımladığı bilgilendirme metnin şu ifadelere yer verdi; “Her yıl 15 Eylül tarihi, Dünya Lenfoma Farkındalık Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Lenfoma Farkındalık Günü, ilk kez 2004 yılında Lenfoma Koalisyonu tarafından hastalığa yönelik bilgi eksikliğini gidermek, hastalık hakkında farkındalığı artırmak, hastaların ve bakım verenlerinin karşılaştığı duygusal ve psikososyal zorluklara dikkat çekmek için kutlanılmaya başlanmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ‘erken tanı ve tedavi hayat kurtarır’ prensibinden hareketle her yıl 15 Eylül gününü hastalığa yönelik dikkat çekmek, bilgilendirmek ve hastalık ve tedavisine ilişkin güncel durumu gözden geçirmek üzere kutlamaktayız.”

 

 “LENFOMALAR İKİ TİP OLARAK DEĞERLENDİRİLİR”

“Vücudumuzun değişik bölgelerinde bulunan ve enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudumuzun direncini sağlayan lenf bezleri, bağışıklık sistemimizin önemli bir bileşenidir. Lenfomalar, lenfoid dokularda doğal olarak bulunan lenfosit adı verilen hücrelerden gelişen kötü huylu lenf bezi hastalıklarıdır. Lenfomalar başlıca iki tip olarak Hodgkin Tipi Lenfoma ve Hodgkin Dışı Lenfoma olarak değerlendirilir.”

 

 “NADİREN DE OLSA ÇOCUKLARDA GÖRÜLEBİLİR”

“Lenfomaların görülme sıklığı, erkeklerde yüz binde 6,9 ile kanserler arasında yedinci sırada iken kadınlarda yüz binde 5,2 oranla sekizinci sırada bulunmaktadır. Bu hastalık çok seyrek olarak çocuklarda da görülebilmektedir. Lenfomaya neyin sebep olduğu kesin olarak açıklığa kavuşturulamamış olmakla birlikte araştırmacılar, bazı risk faktörlerini belirlemişlerdir. Risk etkenleri şu şekilde sıralanabilir; Yaş, cinsiyet, ırk, etnik köken ve coğrafya, aile öyküsü, bazı kimyasallara ve ilaçlara maruz kalma, radyasyon maruziyeti, zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak, otoimmün hastalıklar, bazı enfeksiyonlar.”

 

LENFOMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

“Maalesef lenfomalar için erken tespite yönelik kabul edilmiş bir tarama metodu bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin lenfoma belirtisi olabilecek belirtileri bilmeleri ve bu belirtileri tespit etmeleri durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurmaları büyük önem taşımaktadır. Bu belirtilerden bazıları; bacaklarda ve bileklerde şişkinlik, karın ağrısı ve karında şişkinlik, gece terlemeleri ve ateş, çok iştahlı olmak veya aşırı iştahsızlık ve kilo kaybı, titreme, normal olmayan kaşıntı, bitkinlik, acı veya normalde olmayan fiziksel his, normal olmayan yorgunluk, enerji kaybı, kronik öksürük, nefes darlığı, bademciklerin şişmesi ve baş ağrısıdır. Bu gibi belirtiniz varsa zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir.”

Kaynak: Manşet Gazetesi


23.09.2023

21.09.2023

20.09.2023

19.09.2023

18.09.2023

16.09.2023

15.09.2023

14.09.2023

13.09.2023

12.09.2023

11.10.2023

09.09.2023

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor