VALİMİZDEN SON İSTEĞİMİZ...
VALİMİZDEN SON İSTEĞİMİZ...
Tarih: 21.2.2021 15:13:42
Mustafa Erdal

İlkokul 4.sınıfta okuyordum. Okulumuz Konya, Mevlana türbesi,

Nevşehir, peri bacaları,

Ankara, Anıtkabir ve Ankara kalesini görmek için gezi düzenlemişti. Rahmetli babam belediyede çalışır, 8 ayda bir maaş alırdı. Babama bu geziye beni gönder diyemedim ama arkadaşlarımın da bu geziye katılmasını çok kıskandım. Sabaha kadar uykum gelmemişti.

Kırıkkaleliler olarak bizler neden başka şehirlere gidiyoruz,bizim şehrimizde gezmeye görmeye değer bir tarihi yerimiz  yok mu?

 tabikide var.

Dünya da ilk ve tek olan asr-ı saadet müzesi Kırıkkale´de!

Hasandede türbesi,

Koçubaba türbesi,

Balışeyh (Ballı Baba) türbesi,

Haydar sultan,

Sulakyurt Şeyh Şami türbesi,

Hüseyin Beyobası Necati dede,

Beyobası köyündeki beyler konağı,

Kırıkkale´de bulunuyor.

Asr-ı Saadet müzesinden bilgi vermek istiyorum.

Hz. İbrahim´den başlayıp Hz Ali dönemine kadar geçen her olay maketler halinde hazırlanıyor.

Müzede bir mağara var,

Hira mağarası...

mağaraya ayağınızı attığınız vakitte;

1- Yaratan Rabbinin adıyla oku!

2- İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!

3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.

4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.

5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti.

Yani Alâk suresinin ilk beş ayeti sizi karşılıyor.peygamberimize gelen ilk vahiy.

Mağaradan kâbeye doğru yaklaşınca elinizi kâbeye dokunduğunuz vakitte Kâbe kendisini anlatmaya başlayacak. Biliyorsunuz, Kâbe değişik zamanlarda yağmurdan selden doğal afetlerden tahrip olduğu için  tamire gerek duyuldu.

Kâbe´nin uğradığı değişimler bizzat Kâbe maketlerini  gözünüzle görüp kulağınıza duyacağınız seslendirme ile bilgi sahibi olacaksınız.

Kâbe´yi yıkmaya gelen Ebrehe ve ordusunu,başta yürüyen mamut ismindeki büyük fil, ebabil kuşlarını, Kâbe de yaşayan insanların korkudan dağa çıktıklarını, bizzat gözünüzle görüp kulağınızla o andaki olayları yaşayarak, duyacaksınız,

Müzede en eski dönemlerde yazılmış olan Kuran-ı Kerimler görmeye değer büyük miras.

Uhud dağını gördüğünüz vakitte dağ kendisini ve Uhud savaşını anlatmaya başlayacak.hz Hamza´nın kabri görülmeye değer,efendimizin dişinin kırıldığı mağaranın tasviride görülecek en güzel yer.

Efendimizin kabrini görmeye geldiğinizde yatağıyla birlikte

defnedildiği  göreceksiniz.kâbe,nin duvarı ile efendimizin kabrinin duvarı arasındaki farkı bizzat göreceksiniz. Sahabelerin evi, efendimizin devesi Kusva´yı bizzat göreceksiniz. Hz Ayşe´nin evini, bedir kuyusunu,zemzem kuyusunu,Merve ve safa arasını, Arafat dağını,ve bedir savaşını canlı olarak dinleyip büyük bir bilgiye sahip olacaksınız.Mekke ve Medine´ye gitmeden orayı ve peygamberimizin  hayatını sular seller gibi öğreneceginiz tek ortam,

Dünyada tek örneği olan hepsi orjinal benzerlik taşıyan maketler halindeki bu müze sadece Kırıkkale´de bulunuyor. Dünyanın hiç bir yerinde müze olarak yok.Mekke ve Medine´de bulunan Kâbe, dağı tepesi her şeyi tıpa tıp benzetilmiş.

Burası eğitimden kültüre, toplantı seminer odası, kütüphane,taziye kabul yeri,kız ve erkek kuran kursu,esnaflarımız için toplantı seminer yeri, camiden piknik alanına kadar geniş kapsamlı düşünülmüş büyük bir proje.

Ama Kırıkkale insanı sadece camii olarak biliyor ve gitmiyor.l

Mekke ve Medine´ye hac ve umreye gitmek isteyen  insanlarımız, Karacalı köyündeki bu mekanı ziyaret etmeden bilgi sahibi olmadan kutsal topraklara gitmemesini tavsiye ederim. Tabii bunun için yapılacak adımlar var.

Kırıkkale  insanı inanç turizminde yeteri kadar bilgi sahibi değil,

Son iki yıldır Kırıkkale insanı sadece denekdağı at safari çiftliğini ve çeşnigir köprüsünü ziyaret etmeye vakit geçirmeye gidiyor,

bunun tek sebebi Kırıkkale valimiz sayın Yunus Sezer´in oraya adım atmış olmasında dolayıdır.

 Nerden mi biliyorum,ballı baba türbesini Selçuklu mimarisi ile yapılmasını sağlayan valimiz Yunus Sezer oraya el attı,ve ballı baba türbesi ziyaretçi akınına uğradı.

Vali bey nereye hizmet götürmüş ise oranın reklamı patlayıp gidiyor ve insanlarımız oraya akın ediyor.

Allah sayın Valimiz Yunus Sezer´in işini gücünü rast getirsin, Allah mevki ve makamını yüceltsin. Dünya durdukça ismi Kırıkkale´de yaşasın.

Şimdi gelelim Kırıkkale´de yapılması gereken adımlara:

Kırıkkale deki kurumların müdürleri ile komşu

vilayetlerin müdürleri bir araya gelse (Konya, Ankara, Çankırı, Yozgat, Kırşehir, Aksaray vb.şehirler)Kültür turizm, Milli Eğitim, Müftülük,gençlik ve Spor müdürleri bir toplantı ile bir masanın başında otursalar ilkokul, ortaokul ve lise de okuyan öğrencileri geziye götürmek için bir protokol hazırlansa, öğrencilere Kırıkkale´de bulunan manevi büyüklerin türbeleri ziyaret ettirilse,Kırıkkale´nin tanıtımına büyük katkı verecektir. hac ve  umreye kayıt olanları Mekke ve Medine´de acemilik olmasın diye tecrübe kazanmak açısından Kırıkkale´ye gezi düzenlemesi yapılsa mükemmel olur diye düşünüyorum.

Tabii ilk önce Kırıkkale şehri içerisinde

Kahverengi tabelalar devreye girmeli!

Ballı Baba türbesine gider,

Karacalı Asr-ı Saadet müzesine gider,

Hasandede türbesine gider,

Koçubaba türbesine gider,

Haydar sultan türbesine gider

Şeklinde yol gösterici  kahverengi tabelalar unuttuğumuz tarihi gerçekleri bize hatırlatacaktır.

Bu mekanlara sayın valimizin ziyaret etmeye pek vakti bulunmayabilir,

belki ziyaret etmiş de olabilir ama halkımız tarafından duyulmamıştır. Duyulsa inanın oralarda ziyaretçi akınına uğrardı.Munibislere,ilan panolarına Hasandede türbesine ballı baba türbesine ziyarete gittiniz mi sorusu yöneltilse,ve resimleri asılsa  vatandaşımız ziyaret ederek cevabını mutlaka verir diye düşünüyorum.

Sayın valimizin Kırıkkale´deki görev süresi dolmadan tarihi kültürel yapısı ve inanç turizmindeki ziyaret edilecek yerlerin komşu vilayetlerle yapılacak anlaşmayı da sağlaması bu şehirde unutulmayacak en büyük hizmet olarak yerini alacaktır.Evet, sayın valimiz Kırıkkale´de yapılmayan bir çok hizmeti yaptı ve devreye soktu,inanç turizminde de bize ışık olacak bilgiyi vereceğini umut ediyorum.

Corono virüs sonrası şehrimiz artık kabuğunu yırtıp hakettiği yere gelmesi bizim en büyük temennimiz,

Ve bunu sayın valimiz le aşacağımıza güvenimiz tamdır.

NOT:Yazımız Hasandede ve koçubaba,Haydar sultan ballı baba türbesi ile devam edecek...

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: VALİMİZDEN, İSTEĞİMİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
KOÇUBABA VE TÜRKLERDE HZ ALİ SEVGİSİ.. (24 Şubat 2021 - Çarşamba)
YENİ YILA, YENİ LİDERLE (31 Aralık 2020 - Perşembe)
SENİ SEVİYORUZ SAVUNAN ADAM!.. (05 Kasım 2020 - Perşembe)
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.3708
EURO
8.9420
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Vücudunuzdaki organları tek tek satmak isteseniz, yaklaşık 50.000.000 TL´ye satabilirsiniz

.
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.