SİYASETTE YENİ PARTİ ESKİ KAFA DÖNEMİ (1)
Tarih: 25.12.2019 23:58:59
Çağlar Atmaca

 

Şüphesiz Türkiye´de her şey yolunda gitmiyor. Ekonomi, Adalet, Dış İşleri, İstihdam, Demokrasi hususlarında çok ciddi sıkıntılar olduğu, sıkıntı yoksa bile şikayetlerin olduğu gün gibi aşikar. Bu tür şikâyetlerin olduğu  dönemlerde vatandaşların yeni arayışlara yönelmesi gayet normal. Hatta yeni arayışların  olduğu dönemde yeni partilerin çıkması da anlaşılabilir.

Hatırlayın, 1990´lı yıllar faili meçhullerin, koalisyonların, kurulamayan hükümetlerin, tartışmaların, bir araya gelememelerin, ekonomik krizlerin, uluslararası prestij kayıplarının, askeri vesayetin, 28 Şubat süreçlerinin yaşandığı yıllardı. Bu yıllarda vatandaşlar yeni arayışlara yönelmiş 2000´li yılların başlarında ise 2 yeni parti kurulmuştu. Bu iki partiden biri cesur ticaret erbabı Cem Uzan tarafından kurulmuş ve adı Genç Parti olmuştu. Diğeri ise Fazilet Partisinden kopan Yenilikçiler hareketinin sağ merkezde bulunan siyasetçilerle birlikte kurduğu Ak Partiydi. Ak Parti çok bileşenli olmuş ancak lideri olarak Recep Tayyip Erdoğan´ı seçmişti.

2002 seçimlerine bu iki parti damga vurdu. Aslında 2002 seçimlerine bu iki partinin damga vurması da çok normaldi. İşsizlikten, karmaşadan en çok nasibini alan gençlerdi. Genç Parti, gençlere hitap eden ve onlara daha iyi bir gelecek vaad eden partiydi. Ak Parti ise 90´lı yılların bütün karmaşasını yerle bir edeceğini vaat ediyor adaletten ve kalkınmadan bahsediyor bunu da temiz kaldıklarını temiz kalacaklarını ifade ederek Ak Parti çatısı altında yapıyorlardı.

Bu iki partinin çıkışı eski partilerin tarihe gömülmesine neden oldu. %7 civarında oy alan Genç Parti, DYP, ANAP ve MHP´yi kendisi ile beraber baraj altına çekti.  %20 civarı oy alan CHP ise yeniden solun bayraktarı konumuna geldi ve Ecevit´in DSP´sini %2´lere düşürdü. 3 Kasım 2002 tarihinden günümüze kadar iktidarı hiç bırakmayan ve kırılması zor birçok rekoru alt üst eden Ak Parti ise bu seçimlerde %35 civarı oy alarak iktidar oldu. Genç Parti siyasette olmasa ve %9 küsürlerde kalan MHP, ANAP, DYP barajı aşsa aslında meclis aritmetiğinin 90´lı yıllardan bir farkı olmayacaktı. Ancak Ak Parti ve Genç Partinin çıkışı Türkiye´de yeni bir dönem başlattı. Çıkış arayan Halk çıkışı Ak Partide buldu.

Günümüze geldiğimizde ise 90´lı yıllarda ki şikayetlere benzer şikayetler yükseliyor. Şikayetlerin en başında ekonomi, hemen arkasında ise Adalet geliyor. Gezi Olayları, 17-25 Aralık darbe girişimleri, 7 Haziran çıkmazı, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve sonrasında ki OHAL dönemi yabancı sermayenin gözünü korkutmuş durumda. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Beyin Cumhurbaşkanımız ile akrabalık bağıda ekonomide güven problemlerine yol açtı. Yabancı sermeyenin korkması ve güven kaybı yaşaması ekonomik planları alt üst etti. Yanı başımızda devam eden ve askeri olarak zaman zaman, siyasi olarak her an içerisinde bulunduğumuz Suriye´de ki iç savaşta ekonomimizi olumsuz etkileyen konulardan birisiydi. Askeri sevkiyatlar, operasyonlar, vekalet savaşlarına ayak uydurmamız ve ÖSO´yu silahlandırmamız, eğitmemiz, maaş vermemiz, mültecilere kapılarımızı açmamız Türkiye´nin kasasından 40 Milyar Dolar götürdü. Referandum, erken seçim, yerel seçim hazineye yük oldu. Bütün bunlar yaşanırken özellikle Suriye konusunda Amerika ve Rusya arasında kalmamız ve kendi çıkarlarımızı ön plana çıkartmamız birçok ekonomik ve siyasi sorunu beraberinde getirdi. Siyasi sorunu ayırdım ama Rusya ve Amerika ile girdiğin her siyasi çıkmazın ekonomik yansımaları olduğu gerçeğini göz ardı etmemeliyiz.

17-25 Aralık girişimleri ile başlayan ve 15 Temmuz hain darbe girişimi ile tavan yapan ihanet ise aslında Türkiye´ye bu süreçte vurulan en büyük darbeydi. Hemen arkasından Türkiye´nin güvenlik önlemleri ile OHAL dönemine geçmesi kaçınılmaz bir mecburiyetti. Ancak bu mecburiyette yabancı sermayeyi korkutan büyük bir etkendi. İşin garibi bu süreçte yalnızca yabancı sermayenin değil yerli sermayenin gözünün korkmasına neden oldu. Yatırımları çekme, yatırımları durdurma, faaliyetleri askıya alma gibi birçok açıklamalar geldi dev şirketlerden. Bunlarsa işçi çıkartmalarını getiriyor en azından yeni istihdam yolları kapanıyordu. Yalnızca işsizlik değil ticari faaliyetlerin azalması, durması, büyümemesi sektörlerin kalbine bir bir hançer saplıyordu. OHAL sürecinde yapılan KHK´lar başta Cumhurbaşkanı İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç olmak üzere birçok kişiyi rahatsız ediyordu. Mor Beyin gibi uygulamalar yüzünden birçok mağdurun yara aldığı gerçeğini de unutmamız gerekiyor. Ancak dünyanın hangi ülkesinde olsa 15 Temmuz en az Türkiye kadar güvenlik önlemleri alınırdı. Üst makamda olanlar KHK gibi haklı eylemleri eleştirirken halkta ise Siyasi Ayak tartışmaları başladı. İşte Adalet bu noktada tartışılmaya başlandı. Kılıçtaroğlu´nun herkes için adalet yürüyüşü insanlarca benimsenmedi. Çünkü CHP milletvekili için adalet arıyordu. Ancak herkes için adalet sözü fazlası ile tuttu. Adalete güvenin kalmadığı bir coğrafyada sorunlar birbirini kovalar ve ülkemizde çok ciddi bir şekilde adalet güvensizliği baş göstermiş durumda.

Her seçimin bir mesajı vardır, 7 Haziran´da halk ilk uyarısını yaptı, çözüm süreci gibi birçok konuyu halk reddetmişti. 1 Kasım seçimlerine kadar Ak Parti halkın rahatsız olduğu konuların kimini düzeltip kiminin de vaadini verince 1 Kasım zaferi geldi arkasından. 15 Temmuz Darbe girişimi halkı kenetlemişti. Belki siyasi partiler arasında Yeni Kapı ruhu hep birlikte devam ettirilemedi ama halkta yeni kapı ruhu olduğu gibi devam etti. Erdoğan´a 16 Nisan referandumunda halk FETÖ´yü eniğinden cücüğüne temizleme yetkisi verdi ve Başkanlık Sistemine geçildi. 24 Haziran seçimlerinde ise halk Erdoğan´a bak seni seviyoruz ve Cumhurbaşkanı yapıyoruz, ancak Parti Politikalarını beğenmiyoruz diyerek Erdoğan´ı Cumhurbaşkanı seçiyor, Mecliste de çoğunluğu Ak Partiye değil Cumhur İttifakına veriyordu. Hemen arkasından gelen Yerel Seçim ise Ak Partiye bu zamana kadar verilen en büyük cezaydı. Seçmen bu zamana kadar hep uyarı vermiş ancak bu kez ceza vermişti. Büyükşehirlerde belediyeleri Ak Partiden alan halk küçük şehirlerde ise oyları azaltmıştı. İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesi halkın sabrını taşırdı ve Ak Partiye çok ağır bir ceza verdi.

Bu seçimlerin ardından Ak Parti iktidarının sorgulanacağı, erken seçim isteyenlerin artacağı gün gibi aşikârdı. Bunun yanında İktidara sürekli mesaj, uyarı ve ceza veren ancak muhalefete bir türlü güvenemeyen vatandaşın yeni bir arayışta olduğu düşüncesinin ayyuka çıkacağı da aşikârdı. İşte tüm bunlar günümüzde ki siyasi gündeme neden oldu. Yeni Parti, Kurulacak olan yeni parti, Davutoğlu´nun Partisi, Ali Babacan´ın partisi derken partilerin biri kuruldu diğeri ise kurulma aşamasına geldi.

İyi de partiyi kuranlar kimler?

Yeni Parti diyoruz ama eski kafalar değil mi?

Günahı ile sevabı ile Ak Partinin doğru yanlış bütün politikalarının içerisinde olan yöneten, yönlendiren, proje haline getiren, uygulayanlar değil mi?

3 Aralık 2017 tarihinde Ak Parti eli ile Ak Partinin Altı Oyuluyor başlığı ile,

(bknz; http://haber71gazetesi.net//haber/Ak-Parti-Eli-Ile-Ak-Partinin-Alti-Oyuluyor)

4 Aralık 2017´de Ak Partiden Kimler Kopacak başlığı ile,

(bknz; http://haber71gazetesi.net/haber/Ak-Partiden-Kimler-Kopacak)

5 Aralık 2017´de Peki Ak Parti ne yapmalı? Başlığı ile

(bknz; http://haber71gazetesi.net/haber/AK-PARTIDEN-KIMLER-KOPACAK-)

3 yazıdan oluşan bir yazı dizisi kaleme aldım. Yazılarımda adeta bugün yaşanan olaylara ışık tuttum. Egosu tavan yapmış, halktan kopmuş, uyarıları kulak arkası yapmış, siyasi ikbal kaygısı ile Ak Parti içerisinde ki hainleri göz ardı etmiş ve Ak Partililerle uğraşmış olan bence AKEPEliler bu uyarıların hepsini görmezden geldiler ve bugünün temelini hazırladılar. Şimdi de yeni partiler hakkında 2 yazıdan oluşan bir yazı dizisi yazıyorum. İlkini okudunuz diğeri yarın yine burada olacak kaçırmayın derim!

Anahtar Kelimeler: SİYASETTE, YENİ, PARTİ, ESKİ, KAFA, DÖNEMİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YETER AMA ESRA EROL (03 Aralık 2020 - Perşembe)
ÇIĞLIĞA BİR SES VERİN (28 Kasım 2020 - Cumartesi)
EĞİTİMİN YUVASI ÜLKÜ OCAKLARI (27 Kasım 2020 - Cuma)
AK PARTİ´DE YENİLİK RÜZGARI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
ANAYIN HAYRINI GÖR (08 Kasım 2020 - Pazar)
VALİYİ SEVİYORSANIZ YAPMAYIN (03 Eylül 2020 - Perşembe)
İBNE MİSİNİZ? (30 Nisan 2020 - Perşembe)
EMNİYETİN ÜVEY EVLATLARI (12 Ocak 2020 - Pazar)
PATRONLARIN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN (11 Ocak 2020 - Cumartesi)
CHP´NİN YÜZ AKI (08 Ocak 2020 - Çarşamba)
KIRIKKALE´NİN MARKASI “DİNEK” (07 Ocak 2020 - Salı)
SİYASETTE YENİ PARTİ ESKİ KAFA DÖNEMİ (2) (26 Aralık 2019 - Perşembe)
AVRAT TUZ DİYOR (01 Ekim 2019 - Salı)
BÖYLE YASAK OLMAZ (27 Eylül 2019 - Cuma)
ABDALLIK FELSEFESİ! (13 Nisan 2018 - Cuma)
POLİSTE OLMASA (10 Nisan 2018 - Salı)
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.7796
EURO
9.4625
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
Müftüler Ordu´da Buluştu
tevazu makamı olan kırıkkale il müftüsünün makam odasını gördünüz mü !!!