SALGIN SÜRECİNDE ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALIYIZ?
SALGIN SÜRECİNDE ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALIYIZ?
Tarih: 6.7.2020 21:47:09
AYDAN EROĞLU

Hepimiz öncesinde hiç yaşamadığımız kadar büyük ve evrensel boyutta bir kriz ile karşı karşıyayız. Bu nedenle kaygılı ve korkulu olmamız son derece doğal, hatta içinde bulunduğumuz süreçten dolayı işlevsel ve gerekli olduğunu da kabul etmek durumundayız. Çünkü beynimiz olumsuz bile olsa bu duygular ile bir savunma mekanizması oluşturarak kendimizi koruma altına almamızı sağlar. Bu da bizleri daha tedbirli olma konusunda olumlu olarak etkiler. Ayrıca kabul edilebilir düzeyde bir kaygı ve korku “ne yapacağız?” sorusuna hızlı bir şekilde cevap vermemiz yönünde itici bir güç oluşturur. Özellikle ebeveynlerin bu süreçte aşırı kaygılı, korkutucu aşırı titiz ve koruyucu yaklaşımları olabilir. Anne ve babaların abartılı panik hissi çocukların ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum hem ebeveynlerin hem de çocukların doğru, etkili ve zamanında tepki vermesini zorlaştırır.

            Çocuklarımızda ruhsal, zihinsel motor ve sosyal becerilerini kazanmalarını sağlayan belli aktiviteler ve durumlar vardır.

            Bunlar 3-6 yaş grubu için oyun ve okul öncesi eğitimdir. Salgın dolayısı ile tüm bunların askıya alınması, günlük rutinlerinin bozulması çocukların ruhsal sosyal akademik motor ve zihinsel gelişimlerini sekteye uğratır. Bu sürecin öncesinde olan bazı sorunların (takıntı, ayrılma kaygısı, depresif duygu durumu obsesif kompülsif) ağırlaşmasına yol açabilir veya yeni psikolojik sorunlara zemin hazırlayabilir. Aileler kendilerindeki ve ortamdaki panik havasını kontrol edemezse çocuklardaki ruhsal etkilenme süreçlerini de yönetmekte zorluk yaşarlar.

            Çocuklarda kaygıyı en çok artıran etkenlerden bir tanesi belirsizliktir. Çünkü çocuklar belirsizlik durumlarında boşlukları kendi zihinlerinde kötü senaryolar ile doldurabilirler. Öncelikle sabırlı olmalıyız. Küçük çocukların bazı bilgileri idrak edebilmeleri için defalarca tekrar gerekebilir ya da yoğun stres altındayken aynı soruyu defalarca size sorarak kendilerini güvende hissetmek ihtiyacı hissederler. Bu durum normal karşılanabilir ancak özellikle obsesif kaygılı çocuklar sürekli olarak güvence ve onaylanma istiyorlarsa defalarca sordukları aynı soruya aynı cevabı vermek zararlı olabilir. Aynı cevap yerine “az önce söylediklerim hala geçerli” şeklinde bir iletişim biçimi daha uygun olacaktır.

            Çocuklarımızın ne düşündüğünü ve ne kadar doğru bilgiye sahip olduklarını öğrenmeliyiz. Yanlış bilgileri doğruları ile düzeltmeliyiz. Eksik olan bilgileri anlaşılır ve net bir şekilde onlara aktarmalıyız. Onlar istemedikleri sürece konuşmaya zorlamamalıyız. Eğer ki durumdan haberleri yoksa bilgilendirmek gereksiz kaygıya ortam oluşturabilir.

            Bu salgının ortaya çıkışı, bu hastalığa yakalananlar ve yaşlılar için damgalayıcı suçlayıcı, ötekileştirici, toplumu kutuplaştırmaya iten, küçükler için korkutucu olabilecek ifadeler çocukların yanında asla kullanılmamalıdır. Bu hastalığa yakalanmanın utanılacak ve saklanılacak bir durum olmadığı mesajı çocukları verilmelidir.

            Hasta veya yaşlıların neden ayrı tutulduğu, neden maske taktığımız sosyal mesafe vs. konularda bilimsel doğru ve yaşlarına uygun bilgiler daha somut şekilde basitleştirerek onların gelişim düzeylerine uygun onlara verilmelidir.

Yazarın Diğer Yazıları
PEDOFİLİYE DİKKAT !!! (21 Temmuz 2020 - Salı)
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
15.5639
EURO
16.2166
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.