NEŞET ERTAŞ´I ÖLDÜRÜYORLAR!
NEŞET ERTAŞ´I ÖLDÜRÜYORLAR!
Tarih: 26.12.2020 12:19:51
Çağlar Atmaca

 

 

Bozlak; kültürümüzün iç sesi, iç sesimizin haykırmasıdır…

Hacı Taşan, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş ve Nuh Akgün gibi üstatlar gerek enstrümanları, gerek besteleri ve gerekse bağırlarından gelen sesleri ile Bozlak Kültürümüzün gelişmesine vesile olmuş, yeni nesillere aktarılmalarını sağlamıştır.

Ünlü bozlak üstadı Neşet Ertaş´ın babası Muharrem Ertaş, oğlu Neşet ile sohbet ederken, beste yapmayıp mevcut besteleri seslendirmesi ile ilgili “Ozanlar birbirinin devamıdır” demiş, büyük ustada bu sözü her platformda dile getirmiştir. Türküler ozandan ozana, dilden dile yayılmış hem bozlak hem de bozlak üstatlarının tanınırlığı artmıştır. Şimdi diyebilirsiniz ki Neşet Ertaş´ın tanınırlığa ihtiyacı mı var? Günümüzde yok, ömrünün büyük çoğunluğunda da yoktu. Ancak, o hani cebinde 5 parasız İstanbul´a gittiği zaman var ya, işte o zaman en çok tanınmaya ihtiyacı vardı. Öyle ki üstat kendi ifadesi ile karın tokluğuna çalacak mekan bile aramıştı.

Üstat Neşet Ertaş´ın youtube portalında bulunan bir videosunda telif hakları ile ilgili çok önemli ifadeleri var. Videoda üstat Abdal Kültüründen gelen bozlak sanatçılarına kendi türkülerini söylemedikleri içir sitem ederek, “Televizyonlarda telif hakkı yok. Kasetlerde okursanız ben bütün aşiretlere serbest dedim. Telif hakkı almayın dedim. Televizyonlara gittiğiniz zaman niye babamın (Muharrem Ertaş) niye Hacı Emimin (Hacı Taşan) niye benim türkülerimi söylemiyorsunuz. Benim Türkülerimi söylemezseniz benim türkülerim kapandı, kaldı meselesi yok! Gelecek nesillerin bir sermayesi bir servetidir, benim türkülerim. Saysan sayabilir misin benim türkülerimi? (Yok) E niye söylemiyorsunuz, onlar (bozlakçı olmayan türkücüler) hak edemediği, söyleyemediği için söyleyemiyorlar. Siz bunu hak edersiniz, söylersiniz niye söylemiyorsunuz? Valla siz bilirsiniz! Bana göre hava hooş… Ben unumu elediim, eleğimi astım şuraya. Kendiniz bilirsiniz!” ifadelerini kullanıyor. (Videonun tamamı yazının sonunda, 1 numaralı ekte)

Üstadın türküleri ve telif hakkında ki düşünceleri gayet açık ve net! Üstat türkülerini aşiret mensuplarının her yerde söylemesini istiyor ve bunun için telif istemediği gibi birde söylemedikleri için kızıyor. Veee en can alıcı nokta, türkülerini gelecek nesiller için bir sermaye ve bir servet olarak görüyor.

Geçtiğimiz günlerde karşıma Tufan Altaş´ın bir videosu düştü. Ünlü Bozlak ustası Tufan Altaş, Neşet Ertaş´ın çocuklarına sitem ederek “Bana Neşet Ustamın türkülerini yasak ettiler, zoruma gidiyor” ifadelerini kullanıyor ve Neşet Ertaş´ın çocuklarına çok sert sözcükler söylüyor. (Videonun tamamı yazının sonunda, 2 numaralı ekte)

Konu ilgimi çekiyor ve başlıyorum araştırmaya. Bir de ne göreyim, bizim çocuğumuz, bizim sanatçımız Ali Şahin bu konuda çok ciddi bir mağduriyet yaşamış. TRT ekranlarında yayınlanan vapurda çay simit programına katılıyor. Programda Mustafa Keser gibi bir sanatçı ile birlikte türkü bile söylüyor. Programda Ali Şahin, Neşet Ertaş´a ait “Ah Yalan Dünya” ile “Neredesin Sen” türkülerini seslendiriyor. Sonra Kalan Müzik (Neşet Ertaş´ın telif haklarını elinde bulunduran şirket) TRT´yi arıyor ve televizyon yayını için 5.000 lira, youtube için de 1.000 lira telif bedeli istiyor. Kos koca TRT parayı vermiyor ve TV yayınında o bölümleri kırpıyor. İnternet yayını için ise 1.000 lira veriyor ve kırpılan bölümleri internet üzerinden yayınlıyor.

Sonra bir baktım yine bizim kardeşimiz, yine hemşerimiz Bektaş Dolu, Neşet Ertaş´ın vefatının 8. Yıl dönümünde Beyaz TV´de “Uyan Türkiye´m” programına katılıyor. Programda sunucu keyfe gelmiş Neşet Ertaş´tan “Gönül Dağı” türküsünü söylemesini istiyor, Bektaş´tan. Bektaş, söyleyeyim abi de diyor, “Yasak olduğunu biliyor musun?” (videonun tamamı yazının sonunda, 3 numaralı ekte)

Evet, sorun şu Neşet Ertaş´ın varisleri, Kalan Müzik isimli şirketle anlaşıyor ve Neşet Ertaş türkülerinin tamamının telif haklarını kullanma yetkisi veriyor. Şirket ise kim Neşet Ertaş´ın türküsünü söylese, seslendirse hemen telif talep ediyor. Yani Neşet Ertaş´ın, Muharrem Ertaş´ın aziz hatıralarına böyle saygısızlık yapıyorlar. Evet, telif yasal bir haktır. Peki, Neşet Ertaş´ın türkülerinin manevi varisleri ne olacak? Türkülerini dilden dile, nesilden nesile aktaranlar ne olacak? Neşet Ertaş´ı kendisine usta, üstat, baba olarak görenler ne olacak? Neşet Ertaş bu türküleri yasal mirasçılarına mı? Yoksa hakkını vererek söyleyenlere mi bırakmış?

Gelin yine kendi ifadesi ile değerlendirelim konuyu… Yanlış hatırlamıyorsam Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı iken büyük ozan Neşet Ertaş´a devlet sanatçılığı teklifinde bulunur. İnanılmaz getirileri olacak bu teklifi üstat düşünmeden reddediyor ve “Devlet Sanatçılığı ayrıcalık olur, ben halkın ozanıyım” diyor!

Düşünün düğün kasetinizin bir kısmını sosyal medyada paylaşıyorsunuz. Düğün sanatçısı, Neşet Ertaş´ın “Bahçe Duvarından Aştım” adlı eserini söylüyor. Sizde oynuyorsunuz. Ancak 24 saat geçmeden Kalan Müzik telif atıyor ya para vereceksin ya da videoyu kaldıracaksınız diyor! Nasıl hissedersiniz kendinizi?

Neşet Ertaş fani dünyadan göç edip gitti. Ama türküleri ile, yaşamı ile, felsefesi ile, anıları, hatıraları ile yaşamaya devam ediyor. Şimdi öp öz evlatları türkülerini, felsefesini, hatıralarını önce ozanlardan, sonra halkın elinden alarak onu manevi dünyada resmen öldürüyorlar. Neşet Babanın öz çocukları, Neşet Babayı manevi evlatlarından kopartıyorlar. Neşet Babanın kabirde kemiklerini sızlatıyorlar.

Umarım çözüm bulunur.

Umarım Kültür ve Turizm Bakanlığı tüm telifleri alır ve Halkın Ozanını, Halka kavuşturur.

Umarım Sayın Cumhurbaşkanımız duyarda bu işe bir son verir…

NOT1: Yeni Kültür Müdürü Ramazan Gencan Kırıkkale´yi çok tanımadığı için ve Kırıkkale´de oturmadığı için bilmeyebilir; Neşet Ertaş Türkülerini en çok Kırıkkaleli ve Kırşehirli sanatçılar söylerler. Ayrıca Neşet Ertaş türküleri en çok bu iki şehrin düğünlerinde söylenir. Hani referansları aracılığı ile duyuracağı kişiler vardır, sanatçılarımızı ve kültürümüzü korumak isteyebilir diye hatırlatayım dedim.

NOT2: Yazı biraz uzun oldu ama inanın yazmak istediklerimin 10´da birini bile yazamadım!”

 

EK - 1

 

EK -2 

 

EK - 3

Anahtar Kelimeler: NEŞET ERTAŞ, ÖLDÜRÜYORLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YA VALİ GİDERSE (23 Aralık 2020 - Çarşamba)
KOÇU BABA´YI TANIYOR MUSUNUZ? (09 Aralık 2020 - Çarşamba)
YANDAŞ MEDYA MIYIZ? (06 Aralık 2020 - Pazar)
YETER AMA ESRA EROL (03 Aralık 2020 - Perşembe)
ÇIĞLIĞA BİR SES VERİN (28 Kasım 2020 - Cumartesi)
EĞİTİMİN YUVASI ÜLKÜ OCAKLARI (27 Kasım 2020 - Cuma)
AK PARTİ´DE YENİLİK RÜZGARI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
ANAYIN HAYRINI GÖR (08 Kasım 2020 - Pazar)
VALİYİ SEVİYORSANIZ YAPMAYIN (03 Eylül 2020 - Perşembe)
İBNE MİSİNİZ? (30 Nisan 2020 - Perşembe)
EMNİYETİN ÜVEY EVLATLARI (12 Ocak 2020 - Pazar)
PATRONLARIN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN (11 Ocak 2020 - Cumartesi)
CHP´NİN YÜZ AKI (08 Ocak 2020 - Çarşamba)
KIRIKKALE´NİN MARKASI “DİNEK” (07 Ocak 2020 - Salı)
SİYASETTE YENİ PARTİ ESKİ KAFA DÖNEMİ (2) (26 Aralık 2019 - Perşembe)
SİYASETTE YENİ PARTİ ESKİ KAFA DÖNEMİ (1) (25 Aralık 2019 - Çarşamba)
AVRAT TUZ DİYOR (01 Ekim 2019 - Salı)
BÖYLE YASAK OLMAZ (27 Eylül 2019 - Cuma)
ABDALLIK FELSEFESİ! (13 Nisan 2018 - Cuma)
POLİSTE OLMASA (10 Nisan 2018 - Salı)
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.1383
EURO
9.6777
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.