NASIL İYİ BİR BABA OLURUM?
NASIL İYİ BİR BABA OLURUM?
Tarih: 9.7.2021 15:11:09
Şüheda ÇETİN

   Babalarda, babalık hissi bazen anne karnından tekmeleri hissetmeye başlayınca bazen ise bebeği ilk kucağa alınca hissedilir. İyi bir baba olmanın kesin kuralları yoktur. İyi bir babanın nasıl olması gerektiği kişiden kişiye hatta toplumdan topluma bile değişmektedir. Burada naçizane genel tavsiyelerde bulunacağım.

  • Çocuğunuza vakit ayırın.

Çalışıyorsunuz ve çocuğunuza az vakit kalıyor diye düşünebilirsiniz. Bu genel bir sorun gibi gözükse de evde olduğunuz zamanlarda çocuğunuzla ilgilenin ve ona sevginizi hissettirin. Kaliteli zaman geçirmeye çalışmalısınız. Çalışıyor olmak çocuğunuzla ilgilenmemeniz için bir bahane değildir.

  • Çocuğunuza sevginizi hissettirin.

Çocuklarda genelde babaya karşı bir korku ve endişe durumu olabilmektedir. Bu tamamen sizin çocuğunuza karşı duruşunuzdan kaynaklanır. Unutmayın size karşı böyle hissetmesine sebep olan sizsiniz. Sevginiz ve disiplininiz eşit oranda olmalı. Yapmanız gereken ise çocuğunuza sevgi ve anlayışla yaklaşmanızdır.

  • Eşinize saygı gösterin.

Çocuğunuzun annesine saygı göstermelisiniz. Aile bireylerinin birbirlerine saygı duyduğu ailede büyüyen çocuklar bu sayede saygı duymayı görerek öğrenir.

  • Özel günlerinde yanında olun.

Çocuğunuzun önemli ve özel günlerinde yanında olmalısınız. Okulun ilk gününde, doğum günlerinde veya mezuniyet gibi özel günlerde yanında olarak sizin için çocuğunuzun değerli olduğunu hissettirmelisiniz.

  • Gezi planları yapın.

Çocuğunuzla gezi planları yapmalısınız. Çocuklar çevreyi keşfetmeye, öğrenmeye başladığında onunla birlikte çevreyi gezerek sizinle unutulmaz hatıralar bırakmasına vesile olabilirsiniz.

 

 

 

  • Kendinize vakit ayırın.

Kendinize vakit ayırmalısınız. Sizi mutlu edecek, yorgunluğunuzu, stresinizi alacak etkinlikler yaparak rahatlamalısınız. Yorgun, sinirli, gergin bir babanın duygusu haliyle çocuğa da yansımaktadır.

 

Siz çocuğunuzun süper kahramanısınız. Çocuğunuz sizin gibi bir babası olduğu için çok şanslı. Kendinize güvenin ve iyi bir baba olduğunuza inanarak çocuğunuza sevginizi hissettirin. UNUTMA çocuğun için en iyi baba sensin.

 

Şüheda ÇETİN

•Okul Öncesi Öğretmeni

•Özel Eğitimde Uzman Öğretici

•Oyun Terapisti

•Çocuk Resimlerini Yorumlama Uzmanı

 

Anahtar Kelimeler: NASIL, BABA, OLURUM
Yazarın Diğer Yazıları
Çocuğa Nasıl Hitap Edilmeli? (21 Ocak 2022 - Cuma)
NASIL İYİ BİR ANNE OLURUM? (25 Haziran 2021 - Cuma)
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ (15 Şubat 2021 - Pazartesi)
ÇOCUĞUNUZA BUNLARI ASLA YAPMAYIN-2 (02 Şubat 2021 - Salı)
ÇOCUĞUNUZA BUNLARI ASLA YAPMAYIN-1 (26 Ocak 2021 - Salı)
Çocuk ve Teknoloji (19 Ocak 2021 - Salı)
Çocuk Ailenin Aynasıdır (13 Ocak 2021 - Çarşamba)
Tatlı Dilli Ebeveyn Olmak (28 Aralık 2020 - Pazartesi)
UYKU EĞİTİMİ (21 Aralık 2020 - Pazartesi)
KONUŞUYORUM (15 Aralık 2020 - Salı)
KARDEŞİM OLUYOR (07 Aralık 2020 - Pazartesi)
ELİMİ BIRAKMA YAVRUM (30 Kasım 2020 - Pazartesi)
ÇOCUK VE OYUNCAK (23 Kasım 2020 - Pazartesi)
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
13.6066
EURO
15.1536
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.