KOÇUBABA VE TÜRKLERDE HZ ALİ SEVGİSİ..
KOÇUBABA VE TÜRKLERDE HZ ALİ SEVGİSİ..
Tarih: 24.2.2021 13:57:55
Mustafa Erdal

  Büyük Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde Türkler neden kapı´yı büyük yapmıştır?

Kapı nedir?

Neden Topkapı sarayı denilmiştir?

Neden Fatih Sultan Mehmet sarayı değilde"topkapı sarayı" denilmiştir.

Bu kapı neyin nesidir?

Sorularımızı yöneltmişken şimdi  konumuza dönelim fakat kapı ile ilgili düşünmeye de devam edelim Zihnimizi yoralım "Koçu Baba ile kapı ne alaka?"

Deyip koçubaba ile ilgili kalemimiz ne yazar ona bakalım.

Türk toplumunda yüzyıllar boyu izler bırakan mânâ kahramanı,

Allah ve kemâl yolunun parlak meşalesi,

Gönüller sultanı Hacı Bektaş Veli´nin izinde olan büyük talebe Koçu Baba´nın asıl adı Hasan Ata´dır. Hasan Ata, Ahmet Yesevi dergâhlarında bizzat Ahmet Yesevi´den eğitim almış ve Anadolu´yu Türk-İslam yurdu yapmak üzere Anadolu´ya göç etmiştir. Horasan erenlerinden olan Hasan Ata -yani Koçu Baba- dini ve ilmi bilginliğinin yanı sıra büyük savaşçı ve komutandır. Selçuklu ordusunda birçok savaşlara katılmış ve rivayete göre savaşlardaki başarılarından dolayı yiğitlik anlamında “Koç Baba” ismi verilmiştir. Koçu Baba  gerçek bir Türk alperenidir.

 

Koçu Baba´nın, hayatı tam olarak bilinmese de Horasan´da doğduğu, Ahmet Yesevi Dergahından ciddi bir eğitim aldığı, 1200´lü yıllarda Hacı Bektaş-i Veli önderliğinde 9 Horasan Ereni ile Anadolu´ya geçtiği düşünülmektedir. O dönem Anadolu´da ki, Türk Beyliklerinin aralarında ki anlaşmazlıkları çözmek; savaşları, çatışmaları ortadan kaldırmak için bu erenlerin çok mücadeleler verdiği bilinmektedir. Yine bu erenlerin bulundukları coğrafyayı Türk – İslamlaştırdıkları, kendilerinden sonra Anadolu´ya göç eden Türkleri kendi bölgelerine yerleştirdikleri bilinir. Bunlar kendisiyle ilgili bilinen tarihi gerçekler.

 

Şimdi sıra, yazımızın başındaki sorduğum soruların cevabını vermeye geldi.

Türklerin öyle boyu devasa falan değildi.

Peygamber efendimiz

"ilmin şehri benim, kapısı Hz. Ali´dir. " sözünden dolayı Türkler kapılarını devamlı büyük yapmışlardır. Hz. Ali´nin büyüklüğünü ona gereken saygı göstermek için bizim kapılarımız devamlı büyük yapılmıştır.

Bizde her kapı Hz. Ali´yi temsil eder.

Her kapıdan giren  bize ilim getirir, bilgi getirir, sevgi getirir, saygı getirir ama Mutlaka öğreteceği bir ilim getirir.

İlim bizim kaybettigimiz büyük bir hazinedir. Nerde olsa bulup öğrenmek geliştirmek bizim en büyük merakımızdır.

Bizde kapıdan girene "Niye geldin?" denilmez, kapı yüzüne kapatılmaz çünkü bize gelen Hz Ali´dir bu yüzden  ona saygısızlık edilmez.

Türkler ilim öğrenmeye o kadar aç ve susuzdur ki ilim öğretecek olan Hz Ali´nin yüceliğini büyüklüğünü her gün anmak için bütün giriş kapılarını büyük yapmışlardır.

 

Bizler bu kadar Hz Ali´ye sevgi beslerken sen-ben soğukluğu niye?

Alevi kardeşim ne sen. Hz Ali gibi yaşıyorsun,

Sünni kardeşim ne de sen Hz Ebubekir gibi yaşıyorsun!.

Bu ayrılık bu gayrılık niye?

Sevgide birleşmeyi dene;

saygıda, hoşgörüde, ulaşılması zor olan medeniyeti kurmayı dene.

Çanakkale de birlikte Türk, Kürt, Alevi, Sunni birlikte savundu bu ülkeyi,

evin yanarken sen yardıma gelme demezsin, yanan evinin ateşini söndürmek için su taşıyana sen alevisin sen sunnisin yardım etme demezsin...

Peki bu uzaklık niye? Birlik olalım, kardeş olalım,oynanan oyunları birlikte bozalım ve hep birlikte kucaklaşalım.

En önemliside dua´da buluşalım…

 

Anahtar Kelimeler: KOÇUBABA, TÜRKLERDE, SEVGİSİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
BİTMEYEN SAVAŞ ÇANAKKALE (18 Mart 2021 - Perşembe)
VALİMİZDEN SON İSTEĞİMİZ... (21 Şubat 2021 - Pazar)
YENİ YILA, YENİ LİDERLE (31 Aralık 2020 - Perşembe)
SENİ SEVİYORUZ SAVUNAN ADAM!.. (05 Kasım 2020 - Perşembe)
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.1383
EURO
9.6805
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.