ABDALLIK FELSEFESİ!
Kırşehir´de “Neşet Ertaş Kültür Merkezi” açılışında, ünlü Halk Ozanımız Cennet Mekân Neşet Ertaş´ın oğlu Hüseyin Ertaş, abdallık felsefesini, üstadın mezar taşında yazan “Saygı, Sevgi ve Hoşgörü” sözleri ile açıklamıştı.
Tarih: 13.4.2018 09:14:37
Çağlar Atmaca

Abdallar, Türk Halk Müziğinin son temsilcileri olduğu günümüzde, Neşet Ertaş´ın vefatı ile daha net ve daha temiz bir şekilde tanındı. Sağlığında UNESCO´nun “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul ettiği ünlü Halk Ozanımız, ömrü boyunca soyuna ve kültürüne ettiği hizmetini vefatı ile en üst seviyeye taşımayı başarmıştı.

Kırıkkale-Kırşehir başta olmak üzere çevre yöremizde yer alan Pir Sultan Abdal geleneğinin ve soylarının temsilcileri; kendi kültürlerini yaşatırken, bizim kültürlerimizi de korumaya devam etmekteler. Allah vergisi müzik kulağının yanı sıra yine Allah vergisi Gırtlakları ile Neşe, Dert ve Aşk gibi duygularımızın tercümanı olmaya devam eden ozanlarımız tüm zorluklara rağmen Müziğe devam etmektedirler. Ekonomik ve Sosyal yönden birçok zorluklar yaşayan Abdallar Horasan Göçmeni ve Türkmen Aşireti olmalarına karşın, haşa hakir görülmeye devam etmekteler.

Küslüklerini, ayrılıklarını ve destanlarını hatta kahramanlıklarını dahi Türküleri ile yaşayan ve söyleyen Abdallarımız, düğünlerimizin, konserlerimizin ve hatta dost meclislerimizin baş aktörleri olmasına karşın, bence hak ettikleri değerleri halen bulamamaktadırlar. Kırıkkale´miz de Denek, Keskin ve Elmalı Abdallarımızın yaşadıkları hayatlar, belgesellere hatta filmlere konu olacak kadar derin olmasına karşın toplumumuz tarafından gerekli olan ilgiyi ve saygıyı bir türlü bulamamaktadırlar.

“Kızı boş bırakırsan ya davulcuya varır ya zurnacıya” gibi çirkin, bölücü hatta faşistçe sözlerle, kötü algılara maruz kalan Abdallarımız hakir görülmenin verdiği etki ile olsa gerek kültürlerinden yavaş yavaş maalesef uzaklaşıyorlar. Davul ve Zurnanın yanı sıra Saz ve Keman Enstrümanlarını notasız tamamen Allah vergisi Müzik kulağı ve yetenekle çalan ve yanık sesleri ile süsleyen abdallarımız, muhteşem bir hazineye sahip olmalarına karşın çocuklarına başka işler aramaktalar.

Kırşehir´in tanıtımında Neşet Ertaş´ın katkılarının farkına varılmasından olsa gerek komşu şehrimiz, Abdal Kültürünü tıpkı Ahi Kültüründe olduğu gibi tanıtırken, şehrimiz maalesef değerlerini ve kültürünü tanıtmamakta halen direnmekte. Hacı Taşan gibi Neşet Ertaş´a bile üstat olmuş değerlerimiz maalesef tanıtımda eksik kalmaktadır. Biyografi Belgeseli çekilmesi gereken, Kırıkkale´de yapılan tüm organizasyonlarda seslendirdiği türküler çalınması gereken Hacı Taşan´ın, hikâyeleri ve Türküleri dahi derlenmemektedir. Rizeli Kültür Müdüründen vazgeçtik belediyelerimizde değerlerine maalesef sahip çıkmamaktalar. Oysa Hacı Taşan türkülerinde, seslendirdiği ağıtlarda yöremizin geçmişini ve tarihini çok net bulabiliriz.

Gerektiğinde mertçe konuşan, mecliste saygıyı hiçbir surette bırakmayan Abdallarımız, yöremizde kültürümüzü yaşatmaya devam ederken, bizlerin onları yok gibi görmesi bizim çirkinliğimiz ve ayıbımız olsun. Şayet ben belediye başkanı olsam veya kültür müdürü olsam Kırıkkale´de her yıl bir haftayı “Pir Sultan Abdal” haftası ilan eder, cumhuriyet meydanında her yıl festival yaparım. Böylelikle hem abdallarımıza hak ettikleri değer verilmiş olur hem abdal kültürleri korunarak devam ettirilir hem de şehrimizde Ramazan Etkinlikleri gibi sosyal bir eğlence olur. Üstelik yapılan festivallere çevre illerden gelecek olan misafirler ve medya aracılığı ile Kırıkkale´mizin tanıtımının yapılması sağlanır.

Ömürlerinde saygı, sevgi ve hoşgörüyü hiçbir zaman bırakmayan ve tıpkı tarihte yeniçeri ocaklarımız gibi Bektaşi kültürünü taşıyan abdallarımızın kültürünün yok edilmesi, tarihimize ve değerlerimize yapacağımız en büyük kötülük olacaktır. Kültür Bakanlığımızın bu kadar kültür konusunda ki hibe ve destekler varken başta Denek olmak üzere Abdal Köylerimizin yaşam öyküleri bir şekilde belgesel filme çekilmelidir.

Düğünlerimizde, Alaylarımızda bizim unuttuğumuz kültürlerimizi bizlere yaşatan kalpleri tertemiz olan Abdallarımızın ekonomik ve sosyal olarak yaşam kaygısı çekmesi hepimizin ayıbıdır. Kahırlarını hiçbir zaman isyan sözleri ile dile getirmeyen yalnızca türküleri ile seslendiren Abdallarımız, duygularımıza tercüman olurken, bizleri neşelendirirken, dertlendirirken, aşk acılarımıza bazen merhem çalıp bazen tuz basarken bizlerin onları unutmamız, görmezden gelmemiz kabul edilebilir değildir.

Hülasa, gençlerimiz güya çağdaşlaşan esasen Batılılaşan müzik anlayışlarını gözden geçirmelidir. Zurnanın, Sazın ve Kemanın; Kemençeden hiçbir farkı yoktur. Karadeniz insanı kemençesine bu kadar sahip çıkarken, geçlerimizin Zurnadan ve Sazdan utanmaları asıl utanılacak konudur. Kemençeyi duyan Karadenizli her nerede olursa olsun horona kalkarken, bizim gençlerimizin Ağırlama Halayından bihaber yetişmeleri başta Kültür Müdürümüz olmak üzere Ailelerin ve bizlerin en büyük ayıbıdır. Çünkü Türk´ün Türküsü olur, Topu, Popu olmaz!

Sözün özü Türkülerimizi dinleyelim, hikâyelerini öğrenelim, halayını çekelim, enstrümanını bilelim ancak en önemlisi Abdallarımızı Sevelim. Daha önemlisi de Abdal Köylerimize sahip çıkalım. Sözlerimi bitirirken yine, yeniden tekrar ediyorum ki; “Kültürlerimizi devam ettirebilmek için Kültür Müdürlerinin yerli olması gerekmektedir.”

Anahtar Kelimeler: ABDALLIK, FELSEFESİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
YETER AMA ESRA EROL (03 Aralık 2020 - Perşembe)
ÇIĞLIĞA BİR SES VERİN (28 Kasım 2020 - Cumartesi)
EĞİTİMİN YUVASI ÜLKÜ OCAKLARI (27 Kasım 2020 - Cuma)
AK PARTİ´DE YENİLİK RÜZGARI (12 Kasım 2020 - Perşembe)
ANAYIN HAYRINI GÖR (08 Kasım 2020 - Pazar)
VALİYİ SEVİYORSANIZ YAPMAYIN (03 Eylül 2020 - Perşembe)
İBNE MİSİNİZ? (30 Nisan 2020 - Perşembe)
EMNİYETİN ÜVEY EVLATLARI (12 Ocak 2020 - Pazar)
PATRONLARIN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN (11 Ocak 2020 - Cumartesi)
CHP´NİN YÜZ AKI (08 Ocak 2020 - Çarşamba)
KIRIKKALE´NİN MARKASI “DİNEK” (07 Ocak 2020 - Salı)
SİYASETTE YENİ PARTİ ESKİ KAFA DÖNEMİ (2) (26 Aralık 2019 - Perşembe)
SİYASETTE YENİ PARTİ ESKİ KAFA DÖNEMİ (1) (25 Aralık 2019 - Çarşamba)
AVRAT TUZ DİYOR (01 Ekim 2019 - Salı)
BÖYLE YASAK OLMAZ (27 Eylül 2019 - Cuma)
POLİSTE OLMASA (10 Nisan 2018 - Salı)
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.7796
EURO
9.4625
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz.

Az bilinen, birbirinden ilginç bilgiler
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
Müftüler Ordu´da Buluştu
tevazu makamı olan kırıkkale il müftüsünün makam odasını gördünüz mü !!!