ADLANDIRILAMAYAN ÇAĞDAYIZ
Tarih: 22.2.2017 17:12:49
Şuayip BÜTÜN

 İnsana ait,evrene ait,uzaya ait,doğaya ait bir çok şeyin çözümlendiği bir zaman diliminde yaşıyoruz.İnsan Beyni´nin bir çok gizemleri yapılan deneyler ve gözlemlerle günyüzüne çıkarılıyor ve çıkarılmaya devam edecek.Bilinç,Beynin ürettiği ve merkezlik ettiği bir alan.Ego;biyoloji ve nörolojiyle izini sürdüğümüzde karşımıza içgüdü,hormon salgıları,beynin fonksiyonlarından başka bir şey çıkmıyor.Oysa ne çok geçmiş dönemlerde benim kötü nefsim,eşek nefsim diye özellikle sufiler yakınmışlardı.Bugünün insanı için bunların açıklaması mevcut .

          Astrofizikçilerin bir teorisine göre ,“evren çok büyük ve karmaşık bir hologram” ve 3 boyuttaki yaşam algımız da sadece bir “illüzyon”dan ibaret olabilir.Profesör Skenderis: “3 boyutlu evrenimizdeki tek fark; nesnelere dokunabilmemiz ve bizim bakış açımıza göre “yansıma”nın “gerçek” olduğunu düşünmemiz. “Holografi”, evrenin yapısı ve oluşumu hakkındaki düşüncelerimizde çok büyük bir sıçrama. (http://okyanusum.com/makale/evren-buyuk-bir-hologram-olabilir)

            Artık şoförsüz arabalar,çocuksuz, akıllı robotlarla evliliklerin olacağı zaman dilimi çokta uzağımızda değil.İnsan bütün yapıp ettikleri aslında bir yanılsama/illüzyon olduğu görme,karar verme vb.gibi eylemlerin hiçbir yerinde olmadığımız bizim adımıza birlerce beyin hücresinin elektriksel iletilerle gerçekleştirdiği bugün artık sır değil.

             Peki bizim ülkemizde ne yapılıyor diye şöyle bir baktığımızda;tıpkı ortaçağın sonu aydınlanma ve bilimsel keşiflerin başladığı dönemde Kilise erbablarının meleklerin cinsiyetini tartıştığı gibi,bizde de satranç oynamanın gereksizliği tartışıldı gündem oldu,üstüne üstlük birde evrim teorisiyle ilgili tespitler müfredatdan çıkarıldı.Gerekçesi de siyasetçiler tarafından açıklandı “geçmiş yüzyıla ait bir düşünce” eskidi demek istedi sanki biz yeni bir bulgu/tespit ortaya koymuşuz gibi.Diyeceksiniz kutsal kitap´ta anlatılıyor peki bugünün insanına anlattığında tatmin oluyor mu?

                 Orta malı kulaktan duyma laflarla bir karşı duruş geliştiremezsiniz bugünün ilerlemeci insanına.Her düşünce kısa zaman sonra iletişim araçları sayesinde tüm dünya haberdar oluyor.Bakın Trump Ülkesine mülteci girişi ve Müslüman ülke vatandaşlarıyla ilgili bir söz etti dünya ülkelerinde karşı protesto yürüyüşleri oldu.(İslam ülkeleri hariç)

                Kendimize ait bir Hümanizma oluşturmak zorundayız yoksa oluşturulana tabii olmaktan başka çaremiz yok gibi.Artık gerçek dindar lara ihtiyaç var.Dinden geçinenlere değil.Gerçek dindarlıktan kastımız Tanrı´nın maksatını anlamış aynı zamanda bugünü de anlama peşinde olan,adaletten yana,ötekileştirmeyen. Hepimiz buraya aitiz.Ama bugün din adına ortaya çıkan ve kan akıtan örgütleri hiç gocunmadan deşifre edebilecek bir cesarete sahip olmalıyız.O malum örgütler dini referans aldıklarını söylüyorlar ve arkaik bir yapıları yok mu; Tarihsellliği kabul etmeyerek geçmişi olduğu gibi bugüne  taşımak onların bir açmazı.

                Bu çağ adlandırılamayan bir çağ olarak anılacak galiba.Herşey çok hızlı gelişiyor ve tüketiliyor/eskitiliyor.Anında cevap verdin verdin yoksa ileri sürülen öngörüler geçerlilik kazanıyor. Her anlamda çok iyi bir donanımla donanmak gerek,sağlam ayakları yere basan,gerçek yatırım öngörülere,tespitlere,düşüncelere,deney ve gözlemlere yapılan yatırımdır.Diğerleri zaten yaşamak için zorunlu olarak yapmamız gerekenler(yol,bina vb gibi) En büyük karşı duruş da Kapitalizm´e karşı çözümleyici bir karşı duruş olacak.Kuru slogan atıp ondan sonra da ihtiyacın olamdığı halde tüketmek değil.

                  Ne yapmalıyız ? Bu hepimizin sorunu.Paradigma üretmeye çalışarak olur bunlar.Derleme toplama düşüncelerle gidilecek bir yer yok maalesef.

Anahtar Kelimeler: ADLANDIRILAMAYAN, ÇAĞDAYIZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
SALGIN PANDEMİ FİLMİ (17 Haziran 2020 - Çarşamba)
Sayfa:
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.7796
EURO
9.4625
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
okuyun, çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor

deneme
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
Müftüler Ordu´da Buluştu
tevazu makamı olan kırıkkale il müftüsünün makam odasını gördünüz mü !!!