TÜRK METAL´DEN ASGARİ ÜCRET ÇIKIŞI
TÜRK METAL SENDİKASI GENEL BAŞKANI PEVRUL KAVLAK: BU KOŞULLARDA ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 30 GELSE NE OLUR? GELMESE NE OLUR?
Tarih: 28.11.2021 15:59:04

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yaşanan ekonomik krizden, Türk Lirası´nın aşırı değer kaybetmesine, asgari ücret görüşmelerinden, işçi sınıfının sorunlarına birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

GÖZLER ASGARİ ÜCRETTE

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Bursa 2 Nolu Şube´nin 2. Olağan Genel Kurulu´na katıldı. Kamuoyunun gündeminde son dönemde önemli yer tutan asgari ücret ve 3600 ek göstergesini bekleyen memurların sorunlarına değinen Genel Başkanımız Kavlak, sözlerine şöyle devam etti: “Son günlerde kamuoyunun gündeminde başta asgari ücretliler olmak üzere emeklilikte yaşa takılanları ya da 3600 ek gösterge bekleyen memurların sorunlarına çözümler aranıyor”

HER KAFADAN BİR SES ÇIKIYOR

Her yıl Aralık ayında olduğu gibi yine asgari ücret tartışmalarının başladığını dile getiren Kavlak, “Her kafadan bir ses çıkıyor. Asgari ücret şu kadar olsun, bu kadar olsun. Yüzde 25 ya da 30 olsun. Yahu bugün içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda bu insanlar yine açlık sınırının altında yaşayacaksa, evine ekmek götüremeyecekse, geçinemeyecekse, asgari ücrete yüzde 30 zam gelse ne olur, gelmese ne olur. Dışa bağımlı olduğumuz enerji ürünlerine, yani elektriğe, doğalgaza, petrole sürekli zam geldiği, temel tüketim maddelerine gelen zamlara insanların yetişemediği koşullarda asgari ücrete yüzde 30 gelse ne olur?  Gelmese ne olur?”

İMZALARIN MÜREKKEBİ KURUMADAN, ZAMLAR ERİYOR

“Gelin kabaca bir hesap yapalım. Asgari ücrete yüzde 30 zam gelse ne kadar eder? Bakın ben söyleyeyim. Bizim hesaptan gidelim. Asgari ücretin saatlik ücreti 15.90´dır. Buna yüzde 30 zam gelse 20.67 olur. Yani 4 lira 70 kuruş zam demektir. Peki, bu aylık ne kadar olur? 225 saatle çarparsak brüt 1073 lira eder. Bunun neti de yaklaşık 850 lira eder. Ayrıca bu artış yıllıktır. Bunu unutmayın. Asgari ücret yıllık belirlenir. Yani bu hesabı Türk Metal´in ortalama saatlik ücreti olan 22 lirayı baz alarak yaparsak bizim ortalamamıza göre yüzde 9.1 zam demektir. Hepsi budur, bu kadardır. Bizim üzerinde konuşmayacağımız kadar küçük bir artıştır. Ve ne yazık ki asgari ücret için atılacak imzaların mürekkebi bile kurumadan, alınan zammın bir kısmı çoktan eriyip gidecektir.”

KARDEŞLERİMİZİN DAVASI BİZİM DAVAMIZDIR

Asgari ücret tartışmaları ile ilgili sözlerine devam eden Genel Başkanımız Kavlak, “Asıl önemli olan ülkede asgari ücret alanların sayısının azalmasıdır” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizde asgari ücret alanların toplam çalışan işçilere oranı en az yüzde 54 düzeyindedir. Buna asgari ücretin biraz üzerindeki ücretleri de eklerseniz bu oran yüzde 70´lere çıkar. Oysa Avrupa Birliğine üye ülkelerde bu oran yüzde 7 ila 10 arasındadır. Yani o ülkelerde çalışanların yüzde 90´ı asgari ücretin üzerinde ücret alıyor. İnsan gibi yaşıyor. Gelin görün ki bizim ülkemizde asgari ücret ortalama ücret olmuş. Sendikasız işyerlerinde genel ücret haline gelmiş. Siz hala az mı, çok mu? Öyle mi, böyle mi? Bunları konuşuyorsunuz”

TEKERE ÇOMAK SOKACAĞIZ

“Düşünebiliyor musunuz dostlarım örgütlenmekte olduğumuz bir işyerinde yedi yıldır çalışan bir arkadaşımız yedi yıldır asgari ücret alıyor. Cebine bir kuruş fazla girmemiş. Sendikal düzene karşı olan kendi işyerlerinde sendika bile olmayan birileri de çıkmış TÜRK-İŞ asgari ücrete karışmasın onların asgari ücretli üyeleri yok diyor. Yani ne demek istiyor? Bizim tekerimize çomak sokmayın diyor. Dümenimizi bozmayın diyor. Biz karışmayalım da kölelik düzenini kurun, öyle mi? Biz karışmayalım da insanları boğaz tokluğuna çalıştırın, öyle mi? Biz karışmayalım da asgari ücreti bölgesel yapın, sektörel yapın, öyle mi? Yok öyle yağma, yok. Asgari ücretle sömürdüğünüz o kardeşlerimizin davası bizim davamızdır. Onların davasını sonuna kadar savunacağız. O tekere çomak sokacağız. O dümeni bozacağız”

KALDIRIN ENGELLERİ İŞÇİLER ÖRGÜTLÜ OLSUN

Genel Başkanımız Kavlak, son on yıldır emeğin taleplerine kulak tıkandığı ama emekçilerin taleplerinin belli olduğunu ve çözümlerinin hazır olduğunu dikkat çekerek, “Eğer bu ülkede emekçilerin insan onuruna yakışır bir yaşam sürmesini istiyorsanız öncelikle sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldırın diyoruz. Engelleri kaldırın ki işçiler örgütlü gücünü ortaya koysun. Engelleri kaldırın ki işten ayrıldığında kıdem tazminatını alabilsin. Engelleri kaldırın ki işçiler özgürce toplu pazarlık yapabilsin. Engelleri kaldırın ki ikramiyeli, sosyal haklı adam gibi toplu sözleşmeler yapabilsin. Engelleri kaldırın ki işçiler insanca ücret alsın. Alamıyorsa da kaldırın engelleri adam gibi grev yapsın. Grev yapsın. Çözüm mü istiyorsunuz? Alın işte size çözüm. Daha ne bekliyorsunuz. Kaldırın engelleri işçiler örgütlü olsun. Özgür olsun. İnsan gibi yaşasın” dedi. Haber: Çağlar Atmaca
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ASGARİ ÜCRET TÜRK METAL ÇIKIŞI
KIRIKKALE MUTFAĞI BALIKESİR´DE TANITILACAK
KIRIKKALE MUTFAĞI BALIKESİR´DE TANITILACAK
Kırıkkaleli aşçılar 2 – 5 Haziran tarihleri arasında Balıkesir´de düzenlenecek olan ‘Uluslararası Kahvaltı Festivali´ne hazırlanıyor.
EMEKLİLER KAHVEYE BİLE GİDEMİYOR
EMEKLİLER KAHVEYE BİLE GİDEMİYOR
EMEKLİLER; “ESKİDEN BAYRAMLARDA TORUNLARIMIZA HARÇLIK VERİRDİK, ŞİMDİ İSE HARÇLIK VERMEDEN KAÇIYORUZ” DEDİ
TÜRKİYE´DE YERLİ SITMA BULAŞI SONA ERDİ
TÜRKİYE´DE YERLİ SITMA BULAŞI SONA ERDİ
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Türkiye´de yerli sıtma bulaşı sona ermiş olsa da hâlen yurtdışı kaynaklı vakalar tespit edilebiliyor. Dünyada her yıl yüzbinlerce can alan hastalığın ülkemizde de tekrar yayılma riski devam ediyor” dedi.
ÖĞRENCİLER TORNETLE YARIŞTILAR
ÖĞRENCİLER TORNETLE YARIŞTILAR
ATIK MALZEMELERDEN YAPTIKLARI ARABALARIYLA 23 NİSAN COŞKUSU YAŞADILAR
MÜDÜR GENCAN GÖREVDEN ALINDI
MÜDÜR GENCAN GÖREVDEN ALINDI
Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Ramazan Gencan görevden alındı.
MEHTERAN TAKIMI KONSER VERDİ
MEHTERAN TAKIMI KONSER VERDİ
Kırıkkale´de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında mehter takımı konser verdi.
GENÇLER YARIŞACAK, KOP EN İYİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEK
GENÇLER YARIŞACAK, KOP EN İYİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEK
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca hayata geçirilen projeyle gençlerin fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişmelerinin desteklenmesi, toplumsal problemlere yönelik çözüm üretmeleri amaçlanıyor.
DOĞAL AFETLER BİZİM HER ZAMAN GÜNDEMİMİZDE
DOĞAL AFETLER BİZİM HER ZAMAN GÜNDEMİMİZDE
VALİ TEKBIYIKOĞLU, MUHTARLARLA İFTAR YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ
BAHŞILI MEZARLIĞI TAMAMLANDI
BAHŞILI MEZARLIĞI TAMAMLANDI
Bahşılı Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin tarafından ilçeye yaptırılan Mezarlık Alan Çalışması tamamlandı.
23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI
23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale´de de coşkuyla kutlandı. Ellerinde Türk bayrakları ve özel kıyafetleri ile cadde ve sokakları dolduran çocuklar büyük sevinç yaşadı.
ORHAN KILIÇ İYİ PARTİ´DE
ORHAN KILIÇ İYİ PARTİ´DE
Kırıkkaleli iş İnsanı Orhan Kılıç resmen İYİ Parti´ye geçti. Kılıç´a parti rozetini Genel Başkan Meral Akşener taktı.
Onlar ne derse desin, biz işimize bakarız
Onlar ne derse desin, biz işimize bakarız
AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan, gerek hükümet gerek belediye nezdinde güzel yatırım ve hizmetler icra edildiğini söyleyerek, “Tabi ki bu durumda bazı kimseleri rahatsız ediyor. Onlar ne derlerse desinler bizler işimize bakıyoruz” dedi.
U14´ÜN ŞAMPİYONU İL ÖZEL İDARESİ
U14´ÜN ŞAMPİYONU İL ÖZEL İDARESİ
2021 – 2022 Futbol sezonunda U14 Gençler Ligi müsabakaları tamamlandı. 3 devre usulü ile oynanan maçlarda İl Özel İdaresi Spor Kulübü 25 puanla şampiyon oldu.
İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ GENCAN ANKARA´YA GEÇİCİ GÖREV İLE GÖREVLENDİRİLDİ
İL KÜLTÜR MÜDÜRÜ GENCAN ANKARA´YA GEÇİCİ GÖREV İLE GÖREVLENDİRİLDİ
Kırıkkale´de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevini yürüten Ramazan Gencan, Ankara´ya geçici görev ile görevlendirildi.
TEŞEKKÜRLER TUNER ALP TEKİN
TEŞEKKÜRLER TUNER ALP TEKİN
TEŞEKKÜRLER TUNER ALP TEKİN
KIRIKKALESPOR, KRİTİK VİRAJDA
KIRIKKALESPOR, KRİTİK VİRAJDA
3. Lig 3. Gurupta mücadele eden temsilcimiz Kırıkkale Büyük Anadolu Spor, Pazar günü deplasmanda Gümüşhane Spor ile karşı karşıya gelecek. 6. Sırada bulunan Şimşekler ilk 5´e girip Play Oflara kalmak için Karadeniz´de 3 puanı kovalayacak.
KIRIKKALE SAVUNMA SANAYİSİNİN KALBİ
KIRIKKALE SAVUNMA SANAYİSİNİN KALBİ
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ahiler Kalkınma Ajansı ve Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) iş birliğinde düzenlenen "Hezarfen Orta Anadolu Projesi", açılış töreniyle başladı.
POLİSLERİN "ŞARK" GÖREV SÜRELERİNİ DÜŞÜREN YÖNETMELİK RESMİ GAZETE´DE YAYIMLANDI
POLİSLERİN "ŞARK" GÖREV SÜRELERİNİ DÜŞÜREN YÖNETMELİK RESMİ GAZETE´DE YAYIMLANDI
Polislerin "şark" görev sürelerini düşüren ve atamalarda yeni düzenlemeleri içeren Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete´de yayımlandı.
GEZEN SİNEMA TIRI ÇOCUKLAR İÇİN YOLA ÇIKTI
GEZEN SİNEMA TIRI ÇOCUKLAR İÇİN YOLA ÇIKTI
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Sanat İçin Yola Çık Derneği iş birliğinde yürütülen proje için özel tasarlanan sinema tırıyla sinema salonu olmayan ilçelerde temel eğitim ve ortaöğretim öğrencilerine film gösterimleri yapılacak
ÜRETİCİ VE İHRACATÇIYA 2 MÜJDE
ÜRETİCİ VE İHRACATÇIYA 2 MÜJDE
Firma yöneticileriyle TSO´da bir araya gelen Vali Bülent Tekbıyıkoğlu Türkiye´de ilk olacak iki çalışmayı paylaştı:
YENİ SEÇİM YASASI NELER GETİRECEK?
YENİ SEÇİM YASASI NELER GETİRECEK?
Ak Parti ve MHP tarafından, 2 yıldır üzerinde çalışılan yeni Seçim Yasası değişikliği TBMM Başkanlığı´na sunuldu. Meclise sunulan yeni yasada yüzde 10 olan ülke seçim barajı yüzde 7´ye indirilmesi teklif edilirken, cumhurbaşkanının seçim yasaklarından "muaf tutulması" ve ittifak içindeki partilerin milletvekili dağılımı hesaplanmasındaki değişiklik olacak.
KAPLAN; YARININ TÜRKİYE´SİNİ YÖNETECEK GENÇLERİN EMRİNDEYİZ
KAPLAN; YARININ TÜRKİYE´SİNİ YÖNETECEK GENÇLERİN EMRİNDEYİZ
AK Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan, gençlik merkezi üyeleri ile bir araya geldi. Kaplan, yarının Türkiye´sini yönetecek gençlerin her zaman emrinde olduklarını ifade etti.
BEKTAŞ DOLU´YA TELİF ENGELİ
BEKTAŞ DOLU´YA TELİF ENGELİ
Kırıkkale´mizin yetiştirdiği önemli bozlak sanatçılarından Bektaş Dolu, Neşet Ertaş türkülerini söyleyememekten şikâyetçi
OSMAN GAZİ MAHALLESİNE YÜRÜYÜŞ YOLU
OSMAN GAZİ MAHALLESİNE YÜRÜYÜŞ YOLU
Kırıkkale Belediyesi şehirde genelindeki yürüyüş yolları sayılarını artırıyor. Millet Bulvarı, Alparslan Türkeş Bulvarı yürüyüş yollarının ardından Osman Gazi Mahallesi yürüyüş yolu çalışmaları da başladı.
ÜLKÜ OCAKLARI´NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
ÜLKÜ OCAKLARI´NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
ÜLKÜ OCAKLARI BAŞKANI TUNER ALP TEKİN GÖREVİ CEMAL PİLİÇ´E TESLİM ETTİ
BAKANLIK ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ VERİYOR
BAKANLIK ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ VERİYOR
CHP´Lİ ÖNAL, EK DERS KARŞILIĞI ÇALIŞAN PERSONELLERİN MAĞDURİYETİ TBMM´YE TAŞIDI
Altın Tasarruf Sistemi´nde yeni uygulamalar devrede
Altın Tasarruf Sistemi´nde yeni uygulamalar devrede
Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiği Hazine ve Maliye Bakanlığınca hazırlanan "Altın Tasarruf Ekosistemi Projesi" bugün itibarıyla devreye alındı.
SİME-SEN şehitlerimizi unutmadı
SİME-SEN şehitlerimizi unutmadı
Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) tarafından Ankara´da 17 Şubat 2016´da Merasim Sokak´ta düzenlenen bombalı terör saldırısında şehit olanlar için anma töreni düzenlendi.
YASTIĞI YÜN!..
YASTIĞI YÜN!..
YASTIĞI YÜN!..
Kırsal kalkınma yatırımları desteklemeleri değerlendirildi
Kırsal kalkınma yatırımları desteklemeleri değerlendirildi
Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklenmesi Programı kapsamında, İl Proje Değerlendirme Komisyonu (İPDK); Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara Başkanlığında, İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz´ın ve komisyon üyelerinin katılımlarıyla toplandı.
MHP 53 YILLIK DEV ÇINAR
MHP 53 YILLIK DEV ÇINAR
MHP Kırıkkale İl Başkanı Av. Murat Abalı, “Her daim Türkiye ve Aziz Milletimize olan sevdamızın ateşi hiç sönmeyecektir. Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 yılında; hem Cumhur İttifakı´nın, hem de Partimizin büyük bir başarıyla milletimizin teveccühünü alması için gayretlerimizi hiç yorulmadan gece-gündüz sürdüreceğiz” dedi.
CHP´LİLER ZAMLARA KARŞI FATURALARI YAKTI
CHP´LİLER ZAMLARA KARŞI FATURALARI YAKTI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale İl Başkanlığı tarafından elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar protesto edilerek, yüksek fiyatlı gelen faturalar yakıldı.
ŞİMŞEKLER UMDUĞUNU BULAMADI
ŞİMŞEKLER UMDUĞUNU BULAMADI
TFF 3. Lig 3. Grupta yer alan temsilcimiz Kırıkkale Büyük Anadoluspor, Ligin 21´nci haftasında Esenler Erokspor´a konuk oldu.
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
15.5639
EURO
16.2166
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.