PEDALI ÇEVİR BALIKLARA HAYAT VER
PEDALI ÇEVİR BALIKLARA HAYAT VER
Tarih: 8.1.2019 16:50:03

Kırıkkale´de lise öğrencileri geliştirdikleri bir yazılım sayesinde bisikletin pedallarıyla okuldaki akvaryum içindeki balıklara hayat veriyorlar. 

ÖZEL BİR YAZILIM KODLAMASI
Kentteki özel bir eğitim kurumunda 3 danışman öğretmen 17 lise öğrencisi “Pedalı Çevir, Balıklara Hayat Ver” projesi hazırladı. Öğrenciler, proje kapsamında okulun koridorunda bulunan 55 balığın içinde yaşadığı 680 litrelik akvaryumdaki oksijen motorunu çalıştırmayı başardı.  Öğrenciler önce ardinyo isimli işlemci parçasına özel bir yazılım kodlaması yaptılar. 

BALIKLARA OKSİJEN VERİYORLAR
Hazırladıkları düzeneği hurdadan bularak boyayıp tamir ve bakımını yaptıkları bisiklete bağlantılarını yaparak tüm öğrencilerin ortak kullanım alanı okul koridoruna yerleştirdiler.  Teneffüse çıkan projedeki görevli öğrencilerin yanı sıra eğitim kurumundaki diğer öğrenciler bisiklete binerek pedal çeviriyorlar ve enerji üzerek akvaryumun motorunu çalıştırarak balıklara oksijen veriyorlar. 

ONLARA AYRI BİR MUTLULUK VERİYOR
Öğrenciler, derslerde oldukları zaman ise depo ettikleri enerjiyi akvaryum motoruna vererek balıkların gün boyu havasız kalmamalarını devamlı bir hayat sağlıyorlar.  Elde edilen enerjisinin farklı alanlarda da kullanılabileceği hedefleniyor.  Öğrencilerin teneffüs ve boş vakitlerinde faydalı işler yapmaları, oyun oynarken ve spor yaparken dahi enerji üretildiği bilinci ve bu enerjiyi dönüştürüp doğada karşılığını bulmaları ise onlara ayrı bir mutluluk veriyor. 

 

ÖĞRENCİLERİMİZLE BERABER YAPTIK

Danışman öğretmen Erhan Aktepe şunları söyledi: “Okulumuzda “Pedalı Çevir Balıklara Hayat Ver” isminde bir proje geliştirdik öğrencilerimizle beraber. Bu projeyi robotik kodlama sınıfımızda tamamıyla öğrencilerimizle beraber yaptık. Projemizin çalışma sistemi şu şekilde: “Geri dönüşümden kazandığımız bir bisikletimiz bulunmakta burada. Bu bisikleti aldığımız zaman bisiklet tamamen kullanılmayan bir durumdaydı. Biz öğrencilerimizle beraber boyadık, çalışır hale getirdik. Daha sonra da bisikletten ürettiğimiz enerjiyi akvaryum motoruna entegre ederek öğrencilerimizi burada hem teneffüslerde hem de boş zamanlarında kendi ürettikleri enerjiyi daha faydalı hale getirebilmeleri için böyle bir proje tasarladık onlarla beraber”

 

FARKLI ÜRÜNLERLE GELİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ

Projemizin de çalışması şu şekilde: Söylediğim gibi geri dönüşümden elde ettiğimiz bisikletimizi öğrenciler teneffüste pedal çevirdikçe akvaryuma güç gidiyor. Akvaryum motorunun çalışmasını sağlıyoruz. Bunu da şu şekilde yapıyoruz. Derslerimizde öğrendiğimiz robotik kodlama sınıfında öğrendiğimiz yazılımla beraber burada çeşitli sensörlerimiz var. Manyetik alan sensörü. Pedaldaki manyetik alan sensörü ile beraber ürettiğimiz enerjiyi role kart sayesinde 220 volta çıkararak akvaryumun motorunun çalışmasını sağlıyoruz. Buradaki amaç şu anda akvaryum motoru çalıştırmak. Ama bunu farklı projelere de entegre ederek daha farklı ürünlerle geliştirmeyi düşünüyoruz. 

BAŞARDIĞIMIZA İNANIYORUM
“Örneğin bir aydınlatma, spor salonumuzda aydınlatmayı düşünüyoruz. Onun haricinde okulumuzda çalışacak olan havuzun aydınlatmalarını, fıskiyeleri çalıştırmayı düşünüyoruz bu şekilde. Tabii orada tek bisiklet biraz yeterli olmayabilir birkaç bisiklet koyup ya da farklı cihazlar koyup öğrencilerimizle bunu sürekli konuşup farklı projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Bu projenin tatlılığı, güzelliği şu oldu. Öğrenciler ürettiği enerjiyi birebir burada balıklara oksijen vererek gördükleri için hem onları teşvik ediyoruz, hem ürettikleri enerjiyi doğada nasıl bir karşılığı var onu görmelerini sağlıyoruz. Hem de geri dönüşüme katkı sağlayarak onların daha önce yapmadığı bir şeyi onlara yaptırarak geri dönüşümden daha çok ürünü hayata döndürülmesini amaçladık ve bunu da başardığımıza inanıyorum”

MOTORU ÇALIŞTIRMIŞ OLUYORUZ

Projede görev alan 9. sınıf öğrencilerinden Zeynep Sude Öztürk, “Bizim burada yaptığımız bir proje var. “Pedalı Çevir, Balıklara Hayat Ver” adında. Projemizde bu zamana kadar geliştirdiğimiz yazılımlarımızı ‘ardınyo´ (işlemci parça) aracılığıyla akvaryum motoruna bağlıyoruz bu şekilde. Bisiklete bağlıyoruz. Pedalı çevirdikçe akvaryumdaki oksijenin yenilenmesini sağlıyoruz. Bilgisayarda ‘ardinyo´ kullandığımız bir uygulama var. Bu uygulamaya kodlarımızı yazıyoruz. Bu kodlar sayesinde ‘ardinyo´ yazılan kodları algılıyor, tanıyor ve ne yapması gerektiğini anlıyor. Bu şekilde de oradaki motoru çalıştırmış oluyoruz.” dedi.

YAZILIM, KOD YAZIYORUM
9. sınıf öğrencisi Sıla Sümer ise, “Yazılım, kod yazıyorum ve ‘ardinyo´ya göndererek elimdeki sensörün çalışmasını sağlıyorum. Dışarıdaki akvaryumun çalışması için kullandığımız bir sensör var. Manyetik sensör bu. Bisikletin pedalını çevirdikçe tekerleğine bağladığımız sensör ile birlikte her çevrilişinde onun çalışmasını sağlıyor. Bu sensör ile bisikletin tekerleğine taktığımız mıknatıs ile onun her dönüşünde 5 saniye boyunca motorun çalışmasını sağlıyoruz. Bunu ‘ardinyo´ya bağlıyoruz ve ‘ardinyo´dan sonra da bağladığımız bir güç veren bir şeyimiz var. Onunla birlikte akvaryuma bağladığımız motora güç gidiyor ve her pedalı çevirdiğimizde bu ‘ardinyo´ya giden gücün bağladığımız diğer sensörle birlikle akvaryuma ulaşmasını sağlıyoruz. Bu şekilde de her pedalı çevirişimizde 5 saniye boyunca motor çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

MOTOR ÇALIŞIYOR VE BALIKLARA HAYAT VERİYOR
Projenin teknik detayları konusunda da bilgiler aktaran Sümer şöyle konuştu: “Balıklara hayat vermek için bir proje tasarladık. Derste öğrendiğimiz kodlarla işlemcimiz ‘ardinyo´ ile birlikte yapıyoruz. Geri dönüşümden kazandığımız bisikletimiz eskiydi. Biz bunu tamir ettik boyadık ve kullanılabilir hale getirdik. Burada tekerleğimize bağlık mıknatıs ile birlikte ve bilgisayardan yazdığımız kodlaro ‘ardinyo´ya aktararak bir mekanizma oluşturduk. Buradaki mıknatısa ‘ardinyo´ya bağladığımız manyetizma sensörü her değişinde buradaki role ile birlikte aktardığımız voltu daha yüksek bir seviyeye ulaştırarak motora ulaştırıyor ve her bu pedalı çevirdiğimizde motordan balıklara oksijen gidiyor. Bu sayede balıklara hayat veriyoruz. Her saniye çeviremeyeceğimiz için buraya da bir buton koyduk. Bu butonu kapattığımız zaman enerji gelmesi için pedalını çevirmemiz gerekiyor. Burayı açtığımızda ise motor çalışıyor ve balıklara hayat veriyor” dedi. Haber Merkezi

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: PEDALI ÇEVİR BALIKLARA HAYAT
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kızılırmak´ta Sızıntı
Kızılırmak´ta Sızıntı
Kırıkkale Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Kızılırmak´ta yakıt ya da petrol türevi sızıntı olduğu iddiası üzerine inceleme başlattı.
Yolda bulduğu parayı sahibine teslim etti
Yolda bulduğu parayı sahibine teslim etti
Kırıkkale´de Iraklı Yusuf Karlangöz, 1 hafta önce yolda yürürken poşet içinde bulduğu 15 bin TL´yi sahibine teslim etti.
Yazar okurları ile buluştu
Yazar okurları ile buluştu
Keskin Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından ‘Yazar Okur Buluşması / Söyleşi ve İmza Günü´ düzenledi.
Şehit vurulunca değil unutulunca ölür
Şehit vurulunca değil unutulunca ölür
1994 ve 1995 Yılında şehit Olan Astsubay Serhat Gençer ve Er Ayhan İçöz´ün Komutanları ve silah arkadaşları tarafından şehit oluşlarının yıl dönümünde mezarları başında dualarla anıldı.
Şehit Karagöz kabri başında anıldı
Şehit Karagöz kabri başında anıldı
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ve Şehit Erdal Karagöz´ün ailesi tarafından düzenlenen programla Şehit Erdal Karagöz şehit oluşunun 18. Yıl Dönümünde kabri başında anıldı.
Kırıkkale´de kenevir üretimine izin verilmeli
Kırıkkale´de kenevir üretimine izin verilmeli
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer gün içerisindeki programları dahilinde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli´yi ziyaret ederek, kenevir üretimi izni verilen iller arasına alınması hususlarında karşılıklı istişarelerde bulunuldu.
Silah OSB´nin geleceği konuşuldu
Silah OSB´nin geleceği konuşuldu
Silah OSB´nin geleceği konuşuldu
TRAFİK TERÖRÜ İLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR
TRAFİK TERÖRÜ İLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR
Trafik önlemleri ölümleri azalttı
Kütüphanem Kuruluyor İlçem Okuyor Projesi
Kütüphanem Kuruluyor İlçem Okuyor Projesi
Balışeyh Kaymakamlığı tarafından başlatılan "Kütüphanem Kuruluyor İlçem Okuyor Projesi" kapsamında kütüphane açıldı.
Keskin kültürü unutulmuyor
Keskin kültürü unutulmuyor
Kırıkkale´nin Keskin ilçesinde 1908 yılında yapılan, kültür ve sanatın canlı olarak sergilendiği Taş Mektep´de, ilçe kültürünün unutulmaması için programlar düzenleniyor.
Antalya kampı tamamlandı
Antalya kampı tamamlandı
Sezonun ikinci yarısı için Antalya Belek´te 10 günlük kampa giren Kırıkkale Büyük Anadoluspor, kampı tamamlayarak Kırıkkale´ye döndü.
Polis-Halk ilişkileri güçlendiriliyor
Polis-Halk ilişkileri güçlendiriliyor
Keskin´de mevcut olan huzur ortamının sağlanması ve polis halk ilişkilerinin geliştirilip güçlendirmesi amacıyla 2018 yılı Aralık ayı içerisinde Keskin Emniyet Müdürlüğünce ilçede faaliyet gösteren 63 esnaf işyerinde ziyaret edildi.
Keskin´de oyun alanları oluşturuldu
Keskin´de oyun alanları oluşturuldu
Keskin İlçe Müftülüğü ilçe merkezi ve köylerdeki 13 cami ve Kur´an kurslarına iç mekan oyun alanı oluşturdu.
Hacılar´da seçim startı verildi
Hacılar´da seçim startı verildi
AK Parti Kırıkkale Teşkilatı aday tanıtım töreninden sonra ilçe ve beldelerde seçim startını da vermeye başladı. Hacılar kasabasında akşam karanlığında gökyüzünü aydınlatan bir tören yapıldı.
Dağdelen işçiler ile bir araya geldi
Dağdelen işçiler ile bir araya geldi
AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen, önceki gün Çelik Fabrikası´nı ziyaret ederek burada işçi ve yöneticilerle görüştü, karavanadan yemek yedi.
Bilardo şampiyonası sona erdi
Bilardo şampiyonası sona erdi
Bilardo İl Temsilciliğinin 2019 faaliyet programında yer alan Kırıkkale İl Birinciliği 3 Bant Bilardo Şampiyonası Arena 71 Bilardo Salonu´nda yapıldı.
Baştan ayağa kış yardımı
Baştan ayağa kış yardımı
Sadakataşı Derneği, "Baştan ayağa kış yardımı" çağrısıyla devam ettiği faaliyetleri kapsamında Kırıkkale merkezine taşıma yöntemiyle köylerden ulaşan ve eğitimlerini burada sürdüren yaklaşık bin 100 öğrenciye kışlık ev ayakkabısı hediye etti.
Kırıkkale´nin Valisi
Kırıkkale´nin Valisi
Kırıkkale´nin Valisi
Yolda bulduğu parayı sahibine teslim etti
Yolda bulduğu parayı sahibine teslim etti
Kırıkkale´de Iraklı Yusuf Karlangöz, 1 hafta önce yolda yürürken poşet içinde bulduğu 15 bin TL´yi sahibine teslim etti.
  Vali Sezer, şehit ailesini ziyaret etti
Vali Sezer, şehit ailesini ziyaret etti
Vali Sezer, şehit ailesini ziyaret etti
Tügva´dan Saygılı´ya ziyaret
Tügva´dan Saygılı´ya ziyaret
Türkiye Gençlik Teşkilatı (TÜGVA) Kırıkkale Teşkilatı, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı´yı yeniden AK Parti´den Kırıkkale Belediye Başkanı adayı gösterilmesinden ötürü Kırıkkale evlerinde ziyaret etti. Hoş bir sohbet ortamında geçen ziyarette vakfın çalışmaları anlatıldı, Başkan Saygılı ise tamamlanan ve devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İLAN
İLAN
İLAN
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
260 ADET KIŞLIK İŞÇİ ELBİSESİ, 260 ÇİFT ÇELİK BURUNLU POSTAL MKE KİRİKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
260 ADET KIŞLIK İŞÇİ ELBİSESİ, 260 ÇİFT ÇELİK BURUNLU POSTAL MKE KİRİKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
260 ADET KIŞLIK İŞÇİ ELBİSESİ, 260 ÇİFT ÇELİK BURUNLU POSTAL MKE KİRİKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR KIRIKKALE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR KIRIKKALE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR KIRIKKALE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
T.C. KESKİN İCRA DAİRESİ 2018/31 TLMT.
T.C. KESKİN İCRA DAİRESİ 2018/31 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/90 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/90 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/90 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
ÇELEBİ-HACIYUSUFLU KÖYÜ İÇME SUYU TESİS GELİŞTİRME YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
ÇELEBİ-HACIYUSUFLU KÖYÜ İÇME SUYU TESİS GELİŞTİRME YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
ÇELEBİ-HACIYUSUFLU KÖYÜ İÇME SUYU TESİS GELİŞTİRME YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
İ L A N KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK, KÜLTÜR VE SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN
İ L A N KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK, KÜLTÜR VE SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN
İ L A N KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK, KÜLTÜR VE SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN
İLAN
İLAN
İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4401
EURO
6.2291
E-Gazete
Kirikkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları