Mümessiller aşıda öncülüğe alınmalı
Kırıkkaleli tıbbi mümessillerin çağrısına kulak veren Milletvekili Ahmet Önal, tıbbi mümesillerin yüksek riskli grupta yer almaları gerektiğine işaret ederek meclise yazılı soru önergesi verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın cevaplaması istemiyle verilen önergede, ‘´Tıbbi mümessillerin aşıda önceliğe alınması zorunludur´´ ifadeleri yer aldı.
Tarih: 22.2.2021 13:22:25

KIRIKKALE´DE 60 İLAÇ FİRMASI BULUNUYOR

Sağlık çalışanları ile birebir temasta bulunan ve yüksek riskli grupta yer almaları gereken tıbbi mümessiller ile bir araya gelerek açıklamalarda bulunan CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, ülke genelinde on binlerce meslek mensubunun yüksek riskli grupta yer almadığını dile getirdi. Önal yazılı soru önergesinde, ‘´Kırıkkale ilimizde yaklaşık 60, Türkiye genelinde on binlerce yerleşik ilaç firması çalışanı bulunmaktadır. Aileleri ile birlikte değerlendirildiğinde bu sayı yüzbinleri bulmaktadır. Bugün bir ilaç mümessili, günlük en az 20 doktor ve 10 eczane ziyareti yapmak zorundadır. Kırıkkale ilimizde merkez ve ilçelerimizle birlikte toplam 28 Aile Sağlığı Merkezi ve 3 adet Hastanemiz mevcuttur. İlaç firması çalışanları bu merkezlerin hemen hemen hepsini düzenli olarak ziyaret etmektedir. Dolayısı ile bu tempoda çalışan temsilciler, sağlık çalışanlarımız ile birlikte yüksek risk grubuna girmektedirler. Bunca riske rağmen ilaç firmaları temsilcileri, Sağlık Bakanlığı´nın açıkladığı aşılama gruplarında önceliğe alınmamıştır´´ ifadelerine yer verdi.

EN DOĞAL HAKLARI

Tüm bu hususların, ayrıca ilaç temsilcilerinin içerisinde bulunduğu riskli çalışma ortamı birlikte değerlendirildiğinde ilaç firması mümessillerinin aşıda önceliğe alınmaları zorunlu olduğuna işaret eden Önal önergesinde Bakan Koca´ya, ‘´Zira salgının ülkemizde yayılmaya başladığı 2020 yılı Mart ayında faaliyetleri durdurulan ve Sağlık Bakanlığı´nın kararıyla 8 ve 15 Haziran tarihinde yeniden çalışmaya başlayan firma mümessillerinin çalışmalarına Türk Tabipleri Birliği ve birçok sendika tarafından itiraz edilse de bu konu çözüme kavuşamamıştır. Halen ilaç mümessillerimiz toplum sağlığını, kendi sağlıklarının önüne koyarak çalışmakta; hastanede, sağlık ocağında, eczanelerde, ilaç depolarında fedakârca görevlerini yapmaktadırlar. İlaç temsilcilerinin bu fedakârlığı karşısında aşıda önceliğe alınmaları da en doğal hakları olacaktır´´ diye seslendi.

AİLELERİN SAĞLIĞINI NASIL KORUMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Önal yazılı soru önergesinde Bakan Koca´ya şu soruları yöneltti: Çalıştıkları ortam bakımından yüksek risk grubunda bulunan ve sağlıkçılarımızla yakın temasta olan ilaç firması mümessillerimizin yüksek risk altında olduğu Bakanlığınızca kabul görmekte midir? Kabul görmekte ise ilaç temsilcilerimizin kendileri ve aileleri için herhangi bir önlem almayı düşünüyor musunuz? İlaç temsilcilerimizin aşılanmaları konusunda bir öncelik yapılması düşünülmekte midir? Düşünülmekte ise bu konuda hazırlanmış aşılama takvimi nedir? İlaç temsilcilerimizin öncelikli aşılama grubuna alınmamaları halinde kendilerinin ve ailelerinin sağlığını nasıl korumayı düşünüyorsunuz?´´

ÇEVREMİZ İÇİN ENDİŞE EDİYORUZ

Daha önce seslerini birçok kurum ve kişiye duyurmak istediklerini ancak kendileriyle sadece Milletvekili Önal´ın ilgilendiğini ifade eden Tıbbi Mümessil Tuna Yıldız, Önal´a teşekkür etti. Yıldız, ‘´Konu hakkında bize geri dönüş yapan sadece Önal oldu. Yazılı soru önergesini bizlerle paylaştı, yetmedi çalışma alanımıza kadar gelerek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu bizleri gerçekten mutlu etti.´´ dedi.

Tıbbi mümessiller ile ilgili bir aşılama çalışması olmamasının şaşırtıcı olduğunu ifade eden Yıldız, ‘´Bizim çalışma alanımız hastaneler, aile sağlığı merkezleri ve eczaneler. Bu alanlarda çalışan fedakar sağlık çalışanlarımızın riskli kabul edilip tıbbi mümessillerin kabul edilmemesi şaşırtıcı. Sağlık çalışanları ile olduğu kadar sağlık kuruluşlarına başvuran hastalarla da temas halindeyiz. Ve günde yüzlerce meslek içi, yüzlerce meslek dışı insanla temas ediyoruz. Kendimiz için endişelendiğimiz kadar ailemiz ve çevremiz içinde endişe ediyoruz. Sağlık Bakanlığı´ndan konu hakkında bir çalışma bekliyoruz´´ dedi. Haber: Çağlar Atmaca
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Pazarda virüs denetimi
Pazarda virüs denetimi
Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale´de de etkisini gösteren Koronavirüs salgını nedeniyle zabıta ekipleri ve salgın denetim görevlileri tarafından kalabalığın çok olduğu Pazar yerlerinde denetim gerçekleştirildi.
YİH dezenfekte edildi
YİH dezenfekte edildi
Koronavirüs salgını sürecinde pandemi hastanesi olarak hizmet veren Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde günlük temizlik işlemleri devam ederken, hastane hafta sonu komple dezenfekteden geçirildi. Hastane binasının bütün ölümleri hafta sonu özel karışımlı dezenfektan malzemeleriyle dezenfekte edildi.
VAKA SAYISI ARTIYOR
VAKA SAYISI ARTIYOR
Türkiye´de il il corona virüs vaka sayısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Tüm şehirlerde etkisini hissettiren corona virüs vaka sayısına göre, her 100 bin kişide Kırıkkale´de 47.36 vaka tespit edildi.
Hem üreticiye, hem de ihtiyaç sahiplerine destek
Hem üreticiye, hem de ihtiyaç sahiplerine destek
Keskin Belediyesi koronavirüs salgınıyla mücadelenin sürdüğü şu günlerde örnek bir çalışmaya imza atarak bir taraftan üreticiye, diğer taraftan ihtiyaç sahiplerine destek oldu. Belediye üreticiden aldığı patatesleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıttı.
Kırıkkale Valiliği vatandaşları uyardı
Kırıkkale Valiliği vatandaşları uyardı
Türkiye genelinde olduğu gibi Kırıkkale´de de etkisini gösteren Koronavirüs salgını, halen etkisini sürdürmekte. Bu kapsamda vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiğini belirten Kırıkkale Valiliği, ev ziyaretlerinin ertelenmesi noktasında uyarı yaptı.
EMEKLİLERE ‘AŞI´ ÇAĞRISI
EMEKLİLERE ‘AŞI´ ÇAĞRISI
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, emeklilere ve üyelerine “aşı ol” çağrısı yaptı.
Aşılama devam ediyor
Aşılama devam ediyor
İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, sırası ile Yenimahalle, Yaylacık, Çalılıöz Seyrantepe ile Hürriyet Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan doktor, hemşire ve personelleri ziyaret etti.
FIRINLAR DENETİM ALTINDA
FIRINLAR DENETİM ALTINDA
Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri Covid-19 tedbirlerinin uygulanması yönünde maske, mesafe ve hijyen denetimlerinin yanı sıra fırınlarda ruhsat ve gramaj denetimi gerçekleştirdi.
Salgına karşı önemli mücadele veriliyor
Salgına karşı önemli mücadele veriliyor
Sağlık-Sen Şube Başkanı Recep Akdoğan ve Başkan Yardımcısı Murat Özdağ Yüksek İhtisas Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, Faturalandırma Birimi, Tahakkuk Birimi, Doğrudan Temin ve İhale Birimlerini ziyaret ettiler.
Karda mahsur kalan hasta kurtarıldı
Karda mahsur kalan hasta kurtarıldı
Kırıkkale´de yoğun kar yağışı nedeniyle evinde mahsur kalan 21 yaşındaki hastanın imdadına UMKE ve 112 ekipleri yetişti. Hasta, yaklaşık 6 saatlik çalışmanın ardından Keskin Devlet Hastanesine götürüldü.
1 haftada 119 kişi virüse yakalandı
1 haftada 119 kişi virüse yakalandı
Türkiye´de il il corona virüs vaka sayısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Tüm şehirlerde etkisini hissettiren corona virüs vaka sayısına göre, her 100 bin kişide Kırıkkale´de 43.23 vaka tespit edildi.
31 yolcu karantinaya alındı
31 yolcu karantinaya alındı
Kırıkkale´de jandarma ekiplerince durdurulan yolcu otobüsündeki 2 yolcunun HES kodu riskli çıkınca otobüsteki 31 kişi karantinaya alınarak yurda yerleştirildi.
İKİNCİ DOZ AŞI UYGULAMALARI BAŞLADI
İKİNCİ DOZ AŞI UYGULAMALARI BAŞLADI
Koronavirüs Bilim Kurulu´nun tavsiyeleri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenen ‘COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi´ne göre birinci aşamada yer alan sağlık çalışanlarının aşılanmasının ikinci doz aşıları vurulmaya başlandı.
Rahim Ağzı Kanserinin belirtileri nelerdir?
Rahim Ağzı Kanserinin belirtileri nelerdir?
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, 1-31 Ocak Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
ÇAĞAN´IN TEDAVİ  PARASI TOPLANDI
ÇAĞAN´IN TEDAVİ PARASI TOPLANDI
SMA hastası İsmail Çağan Demir (3) için başlatılan kampanyada, Avrupa Birliği ülkelerinde gen tedavisi görebilmesi için gerekli olan 2 milyon 132 bin euro toplandı.
Sağlık çalışanlarımızın yanındayız
Sağlık çalışanlarımızın yanındayız
Sağlık-Sen Şube Başkanı Recep Akdoğan; Sağlık-Sen Yönetim Kurulu ve iş yeri temsilcileri ile birlikte ırmak acil sağlık hizmetleri istasyonunu ziyaret ettiler.
MR cihazı yenilenecek
MR cihazı yenilenecek
AK Parti Kırıkkale Milletvekili Av. Ramazan Can, sağlık alanında yaşanılan bazı personel eksikliği ve Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yüksek İhtisas hastanelerinin MR cihazı sorununun giderildiğini söyledi.
Ev içi bulaşmalara karşı tedbirli olalım
Ev içi bulaşmalara karşı tedbirli olalım
Sağlık Bakanı Koca, yeni tip koronavirüste (Kovid-19) ev içi bulaşma oranlarının yüzde 85´e kadar yükseldiğini bildirdi.
TGK, gazetecilerin riskli gruba alınması için Sağlık Bakanlığı´na başvurdu
TGK, gazetecilerin riskli gruba alınması için Sağlık Bakanlığı´na başvurdu
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) gazetecilerin riskli gruplar arasına alınarak koronavirüs aşısı olması için Sağlık Bakanlığı´na yazılı başvuru yaptı.
Koronalı hastalara görüntülü muayene
Koronalı hastalara görüntülü muayene
Sağlık Bakanlığı, evden çıkmaması gereken koronavirüs hastaları ve izolasyondaki temaslı vatandaşları hekimleriyle çevrim içi ortamda buluşturmak için pilot uygulama başlattı. Kırıkkale´de hayata geçirilen uygulama sayesinde, karantinada olması gereken kişiler, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak, hekimlerle görüntülü olarak görüşebiliyor. Reçetesini de SMS olarak alıyor.
KIRIKKALE YİNE PİLOT İL OLDU
KIRIKKALE YİNE PİLOT İL OLDU
E Nabız Tele Sağlık Projesinde Kırıkkale Pilot il oldu.
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
 Değerli Öğretmenim Projesi Kırıkkale´de
Değerli Öğretmenim Projesi Kırıkkale´de
Kapsamı her geçen gün genişleyen projeleriyle hayatına dokunduğu insanların sayısı yüz binlere ulaşan Anadolu Vakfı, Değerli Öğretmenim projesi ile Kırıkkaleli öğretmen ve idarecilerle buluşuyor. COVID-19 pandemisi nedeniyle online olarak devam eden proje kapsamında 3 Aralık´ta “Ritimle Öğrenme” eğitimi veriliyor.
11 ayda 37 bin kişiye acil sağlık hizmeti
11 ayda 37 bin kişiye acil sağlık hizmeti
Her yıl 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kırıkkale´de kutlanıyor. Hafta dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, Kırıkkale´de 2019 yılında 28 bin 559 hasta ve yaralıya 112 Acil Sağlık Hizmeti sunulurken, 2020 yılı Kasım ayı sonu itibariyle bu sayı 37 bin 195´i bulduğuna dikkat çekti.
Pandemi sürecinin etkileri
Pandemi sürecinin etkileri
Kırıkkale Sağlık-Sen Şube Başkanı Recep Akdoğan ve sendika yönetimi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü ziyaret etti. Ziyarette Akdoğan, pandemi sürecinin aile ve çocuklar etkisi hakkında bilgi aldı.
Vali Sezer´in testi pozitif çıktı
Vali Sezer´in testi pozitif çıktı
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer´in korona virüs (Covid-19) testi pozitif çıktı. Karantina ve tedavi süreci devam eden Vali Sezer´in, genel sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Pazaryerlerine korona denetimi
Pazaryerlerine korona denetimi
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Kırıkkale Belediyesi zabıta ekipleri, her alanda denetimlerini gerçekleştiriyor. Ekipler, vatandaşları virüs kurallarına karşı uyarıyor.
91 bin ton tıbbi atık toplandı
91 bin ton tıbbi atık toplandı
TÜİK 2019 yılı Tıbbi Atık İstatistiklerini yayımladı. Yayımlanan istatistiklere göre Sağlık kuruluşlarında 91 bin ton tıbbi atık toplandı.
YİH´e yeni solunum cihazları alındı
YİH´e yeni solunum cihazları alındı
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi´ne (YİH) 10 adet yüzde 100 yerli üretim solunum cihazı (ventilatör) alındı.
Kalabalık ortamlara girmeyin!
Kalabalık ortamlara girmeyin!
Türkiye genelinde çok büyük artışların olduğu Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Kırıkkale Valiliği, vatandaşları uyardı.
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MUAYENELERİNİ GÜNÜNDE YAPTIRIN
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MUAYENELERİNİ GÜNÜNDE YAPTIRIN
Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler
Dezenfekte çalışmaları devam ediyor
Dezenfekte çalışmaları devam ediyor
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Kırıkkale Belediyesi ekipleri dezenfekte çalışmalarına ara vermiyor. Camiler, kuran kursları, okullar, sağlık kuruluşları, eczanelerden sonra berber, kuaför ve güzellik salonlarının yanı sıra çocukların izin saatlerinde vakit geçirdiği parklarda dezenfekte ediliyor.
KORONAVİRÜSTE SON DURUM NE?
KORONAVİRÜSTE SON DURUM NE?
Yeni tip korona virüsü (Covid-19) 11 Mart´ta Türkiye´de görüldüğü tarihten itibaren halkın sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Kırıkkale´de koronavirüs vakaları düşüş göstermezken, stabil devam ediyor.
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.3708
EURO
8.9420
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.