HÜSEYİN KAHYA BİR ANIT MEZAR HAK ETMİYOR MU?
Kırık Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Demirel, Kırıkkale´de MKE´nin tesisleşmesini sağlayarak, il olmamızı sağlayan Hüseyin Kahya´ya vefasızlık yapıldığını açıkladı.
Tarih: 25.6.2020 15:40:08

KIRIKKALE ONUN SAYESİNDE VAR

Kırık Köyü Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Demirel, Kırıkkale´nin kurucusu olarak bilinen Hüseyin Kahya Hiçyılmaz´a yeni bir anıt mezar yapılması gerektiğini ifade ederek “Kırıkkale´nin kuruluşunda kuşkusuz en önemli karakter Hüseyin Kahya´dır. MKE Fabrikalarının kurulması için bütün variyetini devletine bağışlayan ve hem Türkiye´nin yerli ve milli silah üretiminde atağa kalkmasını sağlayan hem de Kırık Köyü üzerinde Kırıkkale´nin kuruluşuna vesile olan Hüseyin Kahya´dır. MKE Fabrikaları inşaatlarının durduğu zamanda yek pare kampanyalar düzenleyip, inşaatların devam etmesini sağlayan bugün Türkiye´nin gururu haline gelen MKE´nin en güçlü atılımı yapmasına vesile olan adamdır Hüseyin Kahya. Azmiyle, karakteriyle fabrikaların kurulmasında en büyük pay sahibi olması nedeni ile o zaman ki devlet erkanı tarafından Hiçyılmaz soyadı verilen, cefakar bir önderdir Hüseyin Kahya” ifadelerini kullandı.

MKE´YE VE KIRIKKALE´YE YAKIŞIR ANIT MEZAR

Hiçyılmaz Ailesinin de kendisi gibi vatanına, devletine, bayrağına bağlı olduğunu ifade eden Mustafa Demirel “Hüseyin Kahya´nın kardeşlerinin tamamı 1. Dünya Harbinde ve Kurtuluş Savaşında cephede savaş vermiş kişiler.  Torunu hain terör örgütü PKK ile mücadelede Şehadete yürümüş bir aslan parçası. Hüseyin Kahya Parkı ve Heykelinin yapılacağı zaman aile üyeleri Hüseyin Kahya yaşasaydı devletine yük olmazdı deyip, bugün Hüseyin Kahya Parkının bulunduğu kendi arsalarına, kendi paraları ile parkı yapmış ve içine Hüseyin Kahya´nın heykelini diktirmişlerdir. Hüseyin Kahya Hiçyılmaz´ın Kırık Köyü mezarlığında anıt mezarı bulunmaktadır. Anıt Mezar, zamanında MKE Genel Müdürlüğünce yapılmış ancak geçen zamandan dolayı mezar maalesef tahrip olmuştur. Ben aynı zamanda MKE Kırıkkalespor Başkanıyım, Sayın Genel Müdürümüzden rica ediyorum, MKE´ye, Kırıkkale´ye, Hüseyin Kahya´ya yakışır yeni bir anıt mezar yapsınlar. MKE´nin de, Kırıkkale´nin de ne kadar vefalı olduklarını göstersinler” dedi.

DEVLETİN VARLIĞINI HİSSETTİK

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer´in bu konularda çok hassas olduğunu vurgulayan Demirel “Sayın Valimiz bu konularda çok hassaslar, Allah ondan razı olsun. Muhtemelen anıt mezarın mevcut durumu hakkında bilgi sahibi değildi. Kendisi Başta Şehitler Anıtı olmak üzere Ballı Baba Türbesi gibi birçok sorunu ortadan kaldırdı. Kırıkkale´de devletin varlığını iliklerimize kadar hissettirdi. Bu konuda da elinden geleni yapacağına en azından MKE Genel Müdürüne konuyu aktaracağına eminiz. Köy mezarlığımıza ne zaman gitsek, otlar içerisinde kaybolmuş, geçen zaman nedeni ile tahrip olmuş anıt mezarı gördükçe utanç duyuyoruz. Vefasız olduğumuzu düşünüyoruz. Geçenlerde Ak Parti İl Başkanı ve Teşkilat üyeleri Kırıkkale´nin İl Oluşunun yıl dönümü nedeni ile mezarlığı ziyaret ettiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz böylesine bir günde Hüseyin Kahya´yı unutmadıkları için. Onlarda anıt mezarın halini görünce en az bizler kadar utanç duymuşlardır. Bu konunun çözümü için adım atacaklarını düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı. HABER ÇAĞLAR ATMACA
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Alt geçit aktif hale getirildi
Alt geçit aktif hale getirildi
Bahçelievler Mahallesi alt geçitteki engelli ve yaşlı vatandaşlar için yapılan ancak kendini bilmez kişilerce zarar verilen asansörünün arızası Kırıkkale Belediyesi ekiplerince giderildi.
Parkinson hareket bozukluğu ile başlar
Parkinson hareket bozukluğu ile başlar
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. İbrahim Terlemez, “Parkinson Hastalığı hareket bozukluğu ile başlar, ileri dönemlerde bunama hastanın kliniğine eklenir. Hastalığın tanısı, hastanın klinik hikayesi ve nörolojik muayene ile konulmaktadır” dedi.
LEZZETİN YENİ ADRESİ  ADEM BEY PASTACIMM
LEZZETİN YENİ ADRESİ ADEM BEY PASTACIMM
Kırıkkale´de pasta ve tatlı çeşitlerine farklı bir boyut getiren Adem Bey Pastacımm, düzenlenen törenle vatandaşların hizmetine açıldı. Kaliteli, günlük taze ve damak tadına hitap eden lezzetleri müşterileriyle buluşturan A&B Pastacımm, damak tadına düşkün kişilerin yeni adresi oldu.
YARIN ÇOK GENÇ OLACAK
YARIN ÇOK GENÇ OLACAK
İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen, ´Yarın Çok Genç Olacak´ projesi kapsamında, 8 ilden gelen 160 öğrenci, Tarihi Gelibolu Yarımadası´nı gezip, şehitlikleri ziyaret etti. Kırıkkale´nin de aralarında bulunduğu gezide, şehitlikler gezilip bilgiler verildi.
Sağlıklı günlere biran önce dönelim
Sağlıklı günlere biran önce dönelim
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Covid-19 öncesi sağlıklı günlere bir an önce dönülmesi dileyerek, pandemi de görev yapan sağlık çalışanlarına ve vefa destek ekiplerine teşekkür etti.
MAVİ´NİN FECRİ
MAVİ´NİN FECRİ
Betül Fırat´ın Mavinin Fecri isimli kitabı Göl Yayınları tarafından satışa sunuldu. Deneme kategorisinde yayınlanan kitapta yazarın birçok konuda yazılarını okuyabilirsiniz.
Kuran bülbülleri ödüllendirildi
Kuran bülbülleri ödüllendirildi
Kırıkkale´de hafızlık belgelerini alan öğrencililere AKÇED yönetimi ve üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.
Polis korkusu olan gence sürpriz ziyaret
Polis korkusu olan gence sürpriz ziyaret
Kırıkkale´nin Sulakyurt ilçesinde polis korkusu olan 22 yaşındaki Down Sendromlu genci polisler ziyaret ederek sevindirdi.
VALİ SEZER´İN EŞİ CANAN SEZER MASKE ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİ
VALİ SEZER´İN EŞİ CANAN SEZER MASKE ATÖLYESİNİ ZİYARET ETTİ
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer´in eşi Canan Sezer, Yahşihan ilçesi Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde hizmet veren Maske Üretim Atölyesini ziyaret etti.
Türk Polisi 176 Yaşında
Türk Polisi 176 Yaşında
Kırıkkale´de, 10 Nisan Polis Haftası ve Türk Polis Teşkilatı´nın kuruluşunun 176. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törende Atatürk Anıtı´na çelenk bırakıldı.
Görev başındaki polislere sıcak çorba
Görev başındaki polislere sıcak çorba
Huzur ve güvenliğimizin teminatı Polis Teşkilatı´nın 176.kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası münasebetiyle güvenlik noktalarında nöbet tutan polis memurlarına sıcak çorba ikramında bulunuldu.
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme Ve Değerlendirme toplantısı yapıldı.
İLİMİZ PROJELERLE GELİŞİYOR
İLİMİZ PROJELERLE GELİŞİYOR
Kırıkkale´de yürütülmekte olan kamu yatırım çalışmalarının genel değerlendirmesinin yapıldığı ve devam eden projelerin son durumlarının görüşüldüğü 2021 Yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Yunus Sezer başkanlığında yapıldı.
Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan
Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan
11 ayın Sultanı rahmet, mağfiret ayı Ramazan ayının bugün başladı. Bu yıl Ramazan ayının teması ‘Şifa Ayı Ramazan´ olarak belirlendi.
ADEM YEŞİL,  AHMET ÖZBEK!..
ADEM YEŞİL, AHMET ÖZBEK!..
ADEM YEŞİL, AHMET ÖZBEK!..
Bildiriye imza atanların rütbeleri alınmalı
Bildiriye imza atanların rütbeleri alınmalı
Memur-Sen Kırıkkale İl Temsilcisi Yasin Pekuz, “Bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir” dedi.
Kızılay´dan Kimsesiz Aileye Sevgi Bohçası
Kızılay´dan Kimsesiz Aileye Sevgi Bohçası
Türk Kızılay Kırıkkale şubesi yeni doğum yapan kimsesiz aileye sevgi bohçası yardımında bulundu.
Su Sayacı ve Hurda Malzemesi Çaldılar
Su Sayacı ve Hurda Malzemesi Çaldılar
Kırıkkale´de apartmandan su sayacı ve iş yerinden hurda malzemeleri çaldıkları öne sürülen 3 zanlı gözaltına alındı.
Silah müzesi tarihi yansıtacak
Silah müzesi tarihi yansıtacak
Vali Yunus Sezer, yapımı devam eden MKE Silah Müzesi inşaatında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sezer, “Bu alan Kırıkkale´nin tarihini yansıtacak, açık ve kapalı sergi alanlarıyla büyük bir görselliği oluşturacak” dedi.
Meteorolojiden 7 il için zirai don uyarısı
Meteorolojiden 7 il için zirai don uyarısı
Çankırı, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kırıkkale ve Zonguldak için salı gününe kadar zirai don uyarısı yapıldı.
AK Parti´den hatıra ormanı
AK Parti´den hatıra ormanı
Geleceğin ve doğanın korunması amacıyla AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığı tarafından hatıra ormanı oluşturuldu. Parti yönetimi ve parti üyeleri toplamda 30 bin fidandan ilk etap olarak 3 bin tanesini toprakla buluşturdu.
POLİS GÜVENDİR, GÜVENCEDİR
POLİS GÜVENDİR, GÜVENCEDİR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Yücel Kızık, Türk Polis Teşkilatının 176. kuruluş yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ERDURAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ
ERDURAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ
ERDURAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ
MİLLET BAHÇESİ  KIRIKKALE´YE  ÇOK YAKIŞACAK
MİLLET BAHÇESİ KIRIKKALE´YE ÇOK YAKIŞACAK
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı´nın seçim vaatleri arasında bulunan Celal Bayar Parkı içerisindeki Millet Bahçesi inşaatı sürüyor. Birçok tesisin yavaş yavaş kendisini göstermeye başladığı Millet Bahçesinde alt yapı çalışmaları da hızla devam ediyor.
GÖZDE ARSALARIN İKİSİ SATILDI
GÖZDE ARSALARIN İKİSİ SATILDI
Kırıkkale´de yeni bir yaşamın başladığı MKE Kurumuna Ait Lojmanların yanında bulunan ve mülkiyeti Kırıkkale Belediyesine ait arsaların ikisi satıldı.
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında
Türk Polis Teşkilatı 176 Yaşında
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 176. yıl dönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Öztürk mesajında, 176 yıllık köklü bir mazi ve teşkilat yapısına sahip Türk Polisinin asayişin, huzurun, güvenliğin, hak ve özgürlüklerin korunması için fedakârca faaliyet gösteren gözde bir teşkilat olduğunu vurguladı.
Kaymakam Gökçe köylüyü uyardı
Kaymakam Gökçe köylüyü uyardı
Her hafta bir köye ziyarette bulunan Balışeyh Kaymakamı İbrahim Gökçe´in bu haftaki durağı ilçeye bağlı Karalı Köyü oldu. Ziyaretinde köy sakinleriyle bir araya gelen Kaymakam Gökçe, koronavirüsle mücadele kapsamında uyarılarda bulundu.
KARATAŞ´A PLAKETLİ VEDA
KARATAŞ´A PLAKETLİ VEDA
Uzun yıllar Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan, sporcu lisans bölümünde binlerce gence sporcu lisansı hazırlayan birim şefi Mehmet Karataş emekli oldu.
Bahşılı´da su sorunu çözüldü
Bahşılı´da su sorunu çözüldü
Geçtiğimiz dönemlerde sürekli içme suyu sıkıntısı yaşanan Bahşılı ilçesinde son zamanlarda yapılan çalışmalarla su sıkıntı olmaktan çıktı. Göreve geldikleri günden itibaren ilçenin bütün ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin, 1387 adet su arızasının giderildiğini, 680 yeni abonenin açıldığını ve memba kalitesinde su bulduklarını, yapılan çalışmalarla Bahşılı´da suyun sorun olmaktan çıktığını söyledi.
SİZ HEP MUTLU OLUN
SİZ HEP MUTLU OLUN
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde engelli gençler için hayata geçirilen “Mutlu Çarşamba” Projesi, Kırıkkale´de büyük bir ilgi gördü.
GÖSTER BAKIYIM!..
GÖSTER BAKIYIM!..
GÖSTER BAKIYIM!..
Mezarlıklarda yabani otlarla mücadele
Mezarlıklarda yabani otlarla mücadele
Kırıkkale Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşların kabirleri daha rahat ve huzurlu bir ortamda ziyaret etmelerini sağlamak amacıyla yabani otlarla mücadele çalışmalarına başlandı.
YALNIZ DEĞİLSİNİZ
YALNIZ DEĞİLSİNİZ
Türk Kızılay Kırıkkale Şubesi “Yalnız Değilsiniz “ projesi kapsamında her hafta düzenli olarak yapmış olduğu ev ziyaretleri sırasında karşılaştığı manzara karşında sessiz kalmadı. Yaklaşık bir yıldır elektrik ve suyu kesik olan yaşlı amcanın borcunu ödeyerek elektrik ve suyunu açtırdı.
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.1383
EURO
9.6777
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Vücudunuzdaki organları tek tek satmak isteseniz, yaklaşık 50.000.000 TL´ye satabilirsiniz

.
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.