EĞİTİMİN YUVASI ÜLKÜ OCAKLARI
EĞİTİMİN YUVASI ÜLKÜ OCAKLARI
Tarih: 27.11.2020 12:20:41

EĞİTİMİN YUVASI ÜLKÜ OCAKLARI

 Geçtiğimiz 25 Kasım, Başbuğ Alparslan Türkeş´in doğum tarihiydi. 25 Kasım 1917´de Kıbrıs´ta hayata gözlerini açan Başbuğ Türkeş, vefat ettiği 4 Nisan 1997 tarihine kadar yaptıkları ile, yapmaya çalıştıkları ile Yakın Türkiye tarihinin en önemli fikir ve dava adamlarından birisi oldu.

Başbuğ Türkeş hakkında yazı yazmaya kalksak binlerce sayfalık bir kitap ortaya çıkar. Zaten o kadar derin bir kitabı da yazmak bize düşmez. Kırıkkale gençlerinin birçoğu gibi lise yıllarında yolu Ülkü Ocakları ile kesişenlerdenim. O gün bugündür siyasi görüşümü ifade ederken “Ülkücüyüm” der keserim. Çoğu kez “Nereden Ülkücü oluyorsun?” “Ülkücülerin yeri MHP´dir!” gibi karşılık bulsam da ne bu inancımdan nede fikirlerimden vazgeçmedim.

Ülkücülüğün temel kaynağı Başbuğ Alparslan Türkeş´in bizzat yazdığı 9 Işık Doktrinidir. 9 Işık Doktrinin temel başlıkları, Milliyetçilik, Ülkücülük, Ahlakçılık, İlimcilik, Toplumculuk, Köycülük, Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik, Gelişmecilik ve Halkçılık, Endüstricilik ve Teknikçilik´dir.

Aslında 9 ışığı çok kısa bir şekilde özetle derseniz, Türk Halkının milli değerlerine sahip çıkması, üretimi geliştirmesi, çağın içinde hatta önünde yer alması ve eğitim olarak açıklayabiliriz. Biraz daha kısalt derseniz “Türk Eğitimli olmalıdır” fikrini çıkartabiliriz.

Kırıkkale Ülkü Ocakları son yıllarda 9 Işık Doktrini çevresinde mükemmel işlere imza atıyorlar. Ellerinde çok büyük imkanlar olmamasına karşın, imkanın ellerine geçmesini beklemeden, ellerinde ki imkanları yeterli ve doğru seviyede kullanarak 9 Işık Doktrinine uygun işlere imza atıyorlar. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını ile mükemmel bir sivil toplum örgütü olduklarını tüm şehre ve ülkeye gösteriyorlar. Hayır hayır, dağıtılan yardım kolilerinden bahsetmeyeceğim bence çok daha önemlisi olan, eğitimden bahsedeceğim.

Salgın tüm dünyayı etkisi altına aldı. Salgın yüzünden kaybettiğimiz herşeyi geri getirebiliriz sadece ölümleri ve eğitimi geri getiremeyiz. Ekonomi tekrar düzelir, esnaf tekrar normal hayatına dönebilir, işsizlere tekrar istihdam sağlanabilir. Ancak ne ölenlerimizi geri getirebiliriz nede salgının ilk anından bu yana tekleyen eğitim açığını yeniden kazanabiliriz.

Devletimiz bu noktada elinden geldiğince çalışmalar yürütüyor. Eğitimin yüz yüze olması için elinden geleni yapıyor. Salgın tehdidi artınca uzaktan eğitim ile yarayı sarmaya çalışıyor. (Not: Uzaktan Eğitim ile ilgili bazı problemleri başka bir köşe yazımda dile getirmeye çalışacağım) Sivil Toplum Örgütlerinin en çok uğraşması gereken konu bence bu, yani eğitim.

Ülkü Ocakları bu konuda örnek çalışmalar yapıyor. Hem 9 Işık Doktrinine, Ülkücülüğe layık işler yapıyor hem de diğer bütün sivil toplum örgütlerine örnek oluyor. Hem Ülkü Ocakları Genel Merkezinin başlatmış olduğu Digital eğitim portalı olan “Bilgi Ocakta” uygulaması hem de yerelde Kırıkkale Ülkü Ocaklarının uzaktan ve yüz yüze eğitim kursları, sarılması mümkün olmayan yaraya bir nebze olsun merhem oluyor.

Ülkemizin düştüğü böylesine zorlu bir süreçte elinde ki tüm imkânları seferber ederek, geleceğimizi şekillendirecek olan eğitim açığımızı kapatmaya çalışan Ülkü Ocaklarına, her bir Türk Vatandaşının teşekkür borcu vardır. Bu vesile ile öncelikle böyle bir oluşumu Türk Milletine kazandıran Başbuğ Alparslan Türkeş´i Rahmet ile anıyor, bu oluşumun ruhuna uygun bir şekilde ayakta kalmasına vesile olan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sayın Ahmet Yıldırım´a ve Kırıkkale Ülkü Ocakları Başkanı Tuner Alp Tekin´e bir Türk vatandaşı olarak teşekkür ediyorum.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: EĞİTİMİN YUVASI ÜLKÜ OCAKLARI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Liselilerden erasmus projesi
Liselilerden erasmus projesi
Kırıkkale Şehit Alpaslan Yazıcı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uluslararası Erasmus projesi gerçekleştirdi. Okul Müdürü Selma Nezir, “Öğretme ve öğrenme teknikleriyle bütünleşmiş olan bilgi ve iletişim teknolojilerini daha iyi anlatmaktır” dedi.
İlksan ana statü değişikliği
İlksan ana statü değişikliği
Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Başkanı Yasin Pekuz, İlksan ana statü değişikliği ile genel kurulun hukuksuzluğunu ortaya koyduğunu söyledi.
DOĞA BİZİM EVİMİZ
DOĞA BİZİM EVİMİZ
Her yıl 21-26 Mart tarihleri arasında kutlanmakta olan Orman Haftası dolayısıyla Kırıkkale Özel Başaran Koleji öğrencileri doğa dostu bir etkinlik gerçekleştirdi.
REKTÖR ASLAN ÖĞRENCİLERLE BİRARAYA GELDİ
REKTÖR ASLAN ÖĞRENCİLERLE BİRARAYA GELDİ
Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencileri ile bir araya geldi.
KADRO AKTARIMI YOLLUK ÜCRETİ
KADRO AKTARIMI YOLLUK ÜCRETİ
Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, 2547 sayılı kanunun 35. maddesi kapsamında bir başka üniversite kadro aktarımında yolluk ücretin ödenmesi gerektiğini dile getirdi.
KÜ eğitim kadrosunu genişletti
KÜ eğitim kadrosunu genişletti
Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, 2020 yılı içerisinde Üniversiteye Profesör, Doçent ve Dr. Öğretim Üyesi kadrolarına ataması yapılan akademik personelle bir araya geldi.
LGS´deki belirsizlik giderilmeli
LGS´deki belirsizlik giderilmeli
Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Birsen Şube Başkanı Yasin Pekuz, LGS içeriğine ilişkin belirsizliğin giderilmesini istedi. Başkan Pekuz, "Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı´na başvurarak, sınav takvimi gözetilerek Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav (LGS) konu içeriklerinin somut ve net bir şekilde açıklanmasını talep ettik´´ dedi.
Bursluluk Sınavı Heyecanı!
Bursluluk Sınavı Heyecanı!
Kırıkkale eğitim camiasının en köklü kurumları olan Dek Koleji ve Gazi Koleji Pandemi nedeniyle bu yıl Bursluluk Sınavlarını ortak düzenlediler. Veli ve öğrencilerin sağlıkları düşünülerek ayrı ayrı sınav yapmak yerine ortak düzenlenen sınava Kırıkkale halkının ilgisi yoğun oldu.
Öğrenciler İngilizce öğreniyor
Öğrenciler İngilizce öğreniyor
Kırıkkale/Çelebi Yeniyapan Ortaokulu İngilizce öğretmeni Merve Mercan Yıldırım, Productive Skills in English by Other Disciplines; Romanya, Azerbaycan, Polonya ve Türkiye ortaklı uluslararası bir eTwinning projesine katıldı.
Hem yapıyorlar hem de eğleniyorlar
Hem yapıyorlar hem de eğleniyorlar
Covid 19 salgını nedeniyle aile ile birlikte evde geçirilen zamanın eğitim sürecinde etkili ve verimli olmasını sağlamak bunu yaparken de eğlenmek amacıyla Ovacık Şehit Emrah Pekdoğan Anaokulu tarafından ‘Ailemle Kukla Yapıyor Hem Eğleniyor Hem Öğreniyorum´ (Family´s Puppet Show) e-Twinning projesi düzenlendi.
Cadde ve sokaklar yıkanıyor
Cadde ve sokaklar yıkanıyor
Kırıkkale Belediyesi ekipleri, bir taraftan mahallelerde yıkama ve temizlik çalışmalarını sürdürürken diğer tarafta da yoğunluk oluşan yerlerde dezenfekte çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
Sınavlarda çan eğrisi uygulanmalı
Sınavlarda çan eğrisi uygulanmalı
Kırıkkale Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yasin Pekuz, unvan değişikliği sınav sonuçlarında çan eğrisi uygulanması gerektiğini belirterek, soruların kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini dile getirdi.
13 üniversite iş birliği yapacak
13 üniversite iş birliği yapacak
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Karakaya, "Ahi Evran Yılı ile ilgili tüm programları üniversitemiz yapacak. Diğer taraftan UNİKOP kapsamında Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre etkinliklerine de katkı vereceğiz." dedi.
Okullar 2 Temmuz´a kadar açık olacak
Okullar 2 Temmuz´a kadar açık olacak
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "2 Temmuz´a kadar okullar açık olacak, ara tatil yapılmayacak" dedi.
Rafet hoca Bayburt´a dekan olarak atandı
Rafet hoca Bayburt´a dekan olarak atandı
Uzun yıllar Kırıkkale Üniversitesinde önemli çalışmalar yaparak binlerce akademisyen ve öğrenci yetiştiren Prof. Dr. Rafet Metin, şimdi dekan olarak hizmet vermeye başladı.
BURSLULUK HEYECANI
BURSLULUK HEYECANI
Başarılı öğrencilere yüzde 100´e varan burs imkânı sağlayan Güleç ABC Okullarında bursluluk sınavı hafta sonu yoğun bir katılımla gerçekleşti. Güleç ABC İlkokulu ve Ortaokulu, Güleç ABC Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi olmak üzere 4 bine yakın katılım gerçekleştiği sınavda öğrenciler derece yapılabilmek için ter döktü.
Kırıkkale´de yüz yüze eğitim başladı
Kırıkkale´de yüz yüze eğitim başladı
Kırıkkale´de, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni normalleşme süreciyle okul öncesi eğitim kurumları, ilkokullar ve 8. ile 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlandı.
Afet Eğitim Seferberliği Başladı
Afet Eğitim Seferberliği Başladı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 2021 yılı ‘Türkiye Afet Eğitim Yılı´ olarak belirlenmişti. Bu doğrultuda, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitmeni ‘Afet Eğitim Seferberliği´ kapsamında 600 bin kişi için seferber oldu. Öncelikli olarak kent genelindeki camilerde başlanan ve daha sonrasında tüm meslek gruplarına verilecek olan afet farkındalık eğitimi hakkında AFAD İl Müdürü bilgi verdi.
Okullarda inceleme
Okullarda inceleme
Koronavirüs salgını nedeniyle 1 Mart Pazartesi günü kademeli şekilde yüz yüze geçmesi planlanan devlet ve özel okulları gerekli hazırlıklarını tamamladı
Erteleme çalışma yükünü artıracak
Erteleme çalışma yükünü artıracak
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, lise öğrencilerinin yüzde 40´ının yüz yüze sınavlarının tamamlandığına işaret ederek, "Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır." ifadelerini kullandı.
Kırıkkale Lisesi Birinci Oldu
Kırıkkale Lisesi Birinci Oldu
Kırıkkale Lisesi´nin ortağı olduğu ikinci uluslararası eTwinning matematik projesi “10 Math Challenge” çalışmaları başarılı şekilde devam ediyor.
Uygulamalı eğitimler yüz yüze yapılıyor
Uygulamalı eğitimler yüz yüze yapılıyor
Uzaktan eğitim gören öğrenciler, uygulama gerektiren derslerini farklı gün ve saatlerde pandemi kurallarına uyarak okullarındaki atölye ve laboratuvarlarda yüz yüze olarak görüyorlar.
SARAN´DAN EĞİTİME DESTEK EDİYOR
SARAN´DAN EĞİTİME DESTEK EDİYOR
Koronavirüs salgını sürecinde eğitimin uzaktan yapılıyor olması bazı dar gelirli ailelerin çocuklarını zor duruma sürüklemişti. Bu konuda devreye giren Kırıkkaleli iş insanı Sadettin Saran ilk etapta gönderdiği 120 tablete 30 adet daha ilave yapmıştı. Saran tarafından gönderilen tabletler Kırıkkale´de ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırıldı.
Okullar gerekli önlemlerle açılmalı
Okullar gerekli önlemlerle açılmalı
Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ayşe Avcı, devlet yetkililerine seslenerek okulların gerekli önlemler alınması halinde açılması talebinde bulundu. Avcı, “Eğitimin sürdürülmesi için birbiri ile ilişkili üç önlemin alınmasını gerekli bulmaktadır” dedi.
AKÇED´den ödüllü bilgi yarışması
AKÇED´den ödüllü bilgi yarışması
Kısa adı AKÇED olan Kırıkkale Ahlak Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Atilla Dulkadir ve Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Arı, Ahmet Kavaklı, Fahri Sevinç ve Mustafa Kartal, Şehit Ahmet Sandalcı Anadolu Lisesi Müdürü Nusret Kılıç´ı ziyaret etti.
Köy okulları açıldı
Köy okulları açıldı
Milli Eğitim Bakanlığı´nın genelgesi doğrultusunda alınan kararla dün itibarıyla köy (mahalle) ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmî ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyeleri ile bu okulların bünyesindeki ana sınıflarda ders başı yapıldı.
‘Afet Eğitim Seferberliği´ Başlatıldı
‘Afet Eğitim Seferberliği´ Başlatıldı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun talimatları ile 2021 yılı ‘Türkiye Afet Eğitim Yılı´ olarak belirlenmiş olup bu kapsamda ilimizde de "Afet Eğitim Seferberliği" başlatıldı.
Öğrenciler üretiyor Türkiye kazanıyor
Öğrenciler üretiyor Türkiye kazanıyor
Bahşılı İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Varlı´ya okulda kurulan atölyelerde öğrenciler tarafından üretilen temizlik ürünleri ile ilgili bilgi verdi.
Mesleki Eğitimler daha da yaygınlaşıyor
Mesleki Eğitimler daha da yaygınlaşıyor
Kırıkkale´de Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı gerçekleştirildi.
Okullardaki denetimler devam ediyor
Okullardaki denetimler devam ediyor
Okullarda salgın nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından yurt genelinde olduğu gibi Yahşihan ilçesinde de uzaktan eğitim devam etti.
ALO! İNTERNET ÇEKMİYOR
ALO! İNTERNET ÇEKMİYOR
EBA Üzerinden yapılan uzaktan eğitim sürecinde Türk Telekom sınıfta kaldı
İlkokulda Z Kütüphanesi
İlkokulda Z Kütüphanesi
Kırıkkale´de bakanlık projesi kapsamında Şehit Nazir Elitok İlkokulu´nda Z-Kütüphanesi´nin yapımı tamamlandı. Şehit Nazir Elitok İlkokulu´na kurulan Z-Kütüphanesi´nde İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi incelemelerde bulundu.
ELİMİ BIRAKMA YAVRUM
ELİMİ BIRAKMA YAVRUM
ELİMİ BIRAKMA YAVRUM
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
8.1383
EURO
9.6777
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Öyle bir ölsem Öyle bir ölsem ki çocuklar Size hiç ölüm kalmasa...

..
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.