Basın mensupları için “Göç & Mülteci” konularında ‘Bilgi ve Farkındalık Semineri´
Basın mensuplarına yönelik Antalya´da bilgilendirme ve farkındalık seminerleri düzenlendi. Seminere Kırıkkale´yi temsilen Mavi Dünya gazetesi İmtitaz sahibi Hakan Gökkaya, Manşet Gazetesi İmtiyaz sahibi Cengiz Selci, Pusula Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Altundağ ve Ayrıntı Gazetesi imtiyaz sahibi Davut Kayır katıldı.
Tarih: 1.11.2017 11:03:05

BAŞBAKANLIK Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) organizasyonuyla Antalya´da “Basın Mensupları için Göç ve Mülteci Konularında Bilgi ve Farkındalık” semineri düzenlendi.

4 haftada Antalya´ya yurdun 7 ayrı bölgesinden 700´e yakın gazeteciyi getirerek özellikle son günlerde gündemde olan Suriyeliler, sığınmacılar ve göçmenlere ilişkin bilgiler vererek farkındalık oluşturmak üzere düzenlenen seminerlerin ikincisi 28- 29 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Yaklaşık 120 gazetecinin iştirak ettiği seminerde; Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK – UNHCR), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) yetkilileri “sığınmacılar ve mültecilere” ilişkin detaylı bilgiler ve sunumlar yaptı.

 

DÜNYADA DAKİKADA 20 KİŞİ VATANINI TERK ETMEK ZORUNDA KALIYOR

Seminerin açılış konuşmasını organizasyonu yürüten Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği´nin Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, 4 hafta boyunca Antalya´ya yurdun 7 ayrı bölgesinden 700´e yakın gazeteciyi getirerek bu seminerleri yapacaklarını, Ocak ayında ise bu seminerlerin finali niteliğinde İstanbul´da duayen gazetecilerin katılımı ile bir değerlendirme toplantısı yapmayı planladıklarını söyledi.

Kavlak, 2. Dünya Savaşı´ndan sonra en büyük krizin yaşandığını belirterek “Ülkemizde 3,2 milyondan fazla Suriyeli geçici koruma altında bulunmakta. 400 binden fazla, farklı ülkelerden mülteciler var. Dünya, 2´nci Dünya Savaşı´ndan bu yana en büyük krizi yaşıyor. Dakikada 20 kişi savaş veya ekonomik nedenlerden dolayı ülkesinden ayrılmak zorunda kalıyor. Ülkemize din, dil, ırk ve mezhep gözetmeksiniz ülkelerinde barınma imkanı kalmayıp evlerini terk etmek zorunda olanlara sığınmacılar, kendi yaşadığı ülkedeki şartlarını beğenmeyip daha farklı bir ülkeye giderek yaşamak istediğini belirten ve müracaat edenlere mülteci diyoruz. Ülkemize kaçak yollarla girenlere düzensiz göçmen diyoruz. Ülkemizde 3.2 milyon civarında Geçici koruma altındaki Suriyeliler, 400 bin civarında Irak, Afgan, Somali ve diğer ülkelere mensup mülteci yaşamakta. Bunlar kişilere ilişkin toplam 30 milyar doların üzerinde bir harcama yapıldı.” şeklinde konuştu.

 

Basın mensuplarının haber dili ve terminolojinin önemli olduğunu ifade eden Kavlak “Türk toplumu ile mülteciler arasında çatışmalar olabiliyor. Göç konusunun her boyutuyla algılanması için basın mensuplarının rolü önemli. Birçok çalışma yapıldı ama konunun toplum nezdinde daha iyi anlaşılması için yeterli çalışma yapılmadı. Bu buluşma hem basın mensuplarının uzmanlarla bir araya gelip kafalarındaki soruları sorması, konunun farklı boyutlarla işlenmesi ve tartışılması anlamında oldukça önemli bir buluşma olduğunu düşünüyoruz. Mülteci konusunun toplumda ne biçimde algılandığı ile ilgili basın mensuplarının önemli bir sorumluluğu var” şeklinde konuştu. Kavlak, özellikle nefret söylemi ve ırkçılık konusunda doğru terminoloji kullanımının yanı sıra, doğru haber yapımının da önemine vurgu yaptı.

 

“GAZETECİLERİN SIĞINMACI VE MÜLTECİ SORUNUNA BAKIŞ AÇIŞI VE KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME ŞEKLİ ÇOK ÖNEMLİ”

Daha sonra kürsüye gelen Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Enformasyon Dairesi Mahmut Şevket Bayram, yerel basının önemine vurgu yaptı. Gazetecilerin bilgilenmesi konusunda Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü´nün son dönemde birçok etkinlik düzenlediklerini ve bu tarz projelerle basına olan desteklerinin her geçen güç artacağını dile getirdi.

Bayram, “Sizlerin arasından yetişmiş bu sektörün içinden çıkmış yeni bir Genel Müdür ile Mehmet Akarca bey ile yeni bir ivme kazandı. Bu tür organizasyonların artması konusunda her türlü gayreti gösteriyor. Almanya´da çok etkin bir sivil toplum örgütünün Genel Kurulu´na katılmış idim. O sivil toplum örgütünün başında yer alan şahıs şunu söyledi.” Almanlar işçiye ihtiyaçları olduğu dönemde dünyanın çeşitli bölgelerinden davet ederek işçilerini çağırırlar. İspanya´dan, Polonya´dan, Yunanistan´dan, Türkiye´den ve birçok farklı ülkelerden gelenler oldu. Bunlar belli bir süre bu ülkede çalıştılar. Belli hedeflere ulaştıktan ve paraları kazandıktan sonra ülkelerine döndüler. Almanların hesaplayamadıkları bir şey vardı. Türkler ülkelerine geri dönmediler. O nedenle biz bu sorunları yaşıyoruz” diye anlatmıştı. Son dönemlerde hiç olmadığı kadar büyük bir sayıda göçmene ev sahipliği yaptığımız bir dönemi yaşıyoruz. Çok ağır bir göç var ülkemize. Çok fazla sayıda göçmeni misafir ediyoruz. Barınmalarından eğitimlerine kadar sağlıklarına kadar her türlü hizmeti sunmakla meşgulüz. Çok ağır bir sorumluluk altındayız. Etkileşimler çok fazla artmaya başladı. Toplumun her kesiminde her yerinde bu insanlara rastlamak mümkün. Sokak kenarından dileneninden İstanbul´un en lüks semtinde oturanına kadar her yerde Suriyeli sığınmacılarla karşılaşmak mümkün ve bir arada yaşamak durumundayız. Siz basın mensuplarına bu etkileşimle alakalı sorumluluk bilincinin arttırılmasını çok önemsiyoruz. Ankara´da ve başka yerlerde Arap yemekleri ve lokantaları görmeye başladık. Etkileşimin sonuçları ile ilgili değerlendirmeler yaparken ve haberleştirirken de sizlere çok büyük vazifeler düşüyor. Bunları arkadaşlarımız sizlere anlatacaklar. Meselenin doğru anlatılmasında ve doğru anlaşılmasında elimize düşen ve varsa hepsini yapmanın gayreti içerisinde olduk. 2017 yılında toplam 171 basın mensubunu meselenin ne olduğunu yerinde incelemek üzere mülteci kamplarına, konteyner kentlerine götürdük. Bunların içerisinde 100´ü aşkın yabancı basın mensubu vardı. Oralarda ne olup bittiğini; mültecilerin, sığınmacıların, göçmenlerin oralarda ne şartlarda yaşadığını yerinde basın mensuplarına görmelerini sağladık. Meselenin insani boyutuna dikkat çekme yönünde çalışmalarımız devam ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

SGDD Program Birimi Sorumlusu Safa Karataş da öncelikle Derneğin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında detaylı bir sunum yaptı. Ve aynı zamanda seminerin moderötörlüğü nü de yürüten Karataş sözü Göç İdaresi Genel Müdürlüğü´nden seminere katılan Göç Uzmanı Salih Aykut Özen´e verdi.

 

Özen, 2014 yılında faaliyetleri başlayan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü hakkında detaylı bir bilgi aktarımında sonra sığınmacı, mülteci ve göçmen gibi terminolojileri kapsamlı bir şekilde ifadelendirdi. Özen, “Basınımıza baktığımızdan terminoloji açısından çok yanlış ifadelerin kullanıldığına şahit oluyoruz. Bundan sonra yapacağınız haberlerde daha doğru bir şekilde kullanım sağlanamaz açısından bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle kurumuzun hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Malumunuz Göç İdaresi Genel Müdürlüğü oluşmadan önce göçe ilişkin işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Yabancılar Dairesi ve İl bünyesinde de Yabancılar Şube Müdürlükleri üzerinden yürütülüyordu. Kurumumuzun kurulmasının ardından bu işlemler Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve illerdeki İl Müdürlükleri´nde yürütülüyor. Özellikle Suriye krizinin ardından sınır kapılarımıza yoğun bir şekilde birikerek toplu halde ülkemize giriş yapan kişiler var, işte bunlara Geçici koruma altındaki Suriyeliler diyoruz. Bunlarında dışındaki Irak, Afgan ve diğer ülkelere mensup olup ta ülkemize giriş için başvuru yapanlara da uluslararası koruma altındakiler diyoruz. Ülkemize kaçak yollarla girenlere düzensiz göçmen diyoruz. Kurumumuz tüm bunların hepsini kayıt altına alıyor. Bunlara ilişkin hummalı bir çalışma yaparak o kişilerle mülakat yapılıyor. Daha sonra bunlara ilişkin karar veriliyor. Ve hukuk yolları çerçevesinde iddiaları doğru değilse başvuru reddediliyor. Ülkemizde kalması uygun görülen tüm mülteci, sığınmacı ve geçici koruma alan kişilerin bütün işlemleri Göç İdaresi Genel Müdürlüğü kontrolünde yapılıyor. Bunların barındırılması, eğitimi, sağlık ve sosyo kültürel hizmetleri veriliyor ve takipleri yapılıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK – UNHCR) adına konuşan BMMYK İletişim ve Enformasyon Sorumlusu Sevcan Hacılar da BMMYK´nın ülkemizdeki faaliyetleri hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Hacılar, mültecilerin medyada koruma ihtiyaç odaklı temsili hakkında da detaylı bir sunum yaptı. Aranın ardından konuşan Uluslararası Göç Örgütü (IOM) İletişim Bölümü Asistanı Cem Mehmethanoğlu ise IOM´nin kamuoyunda göçmen algısına ve iletişimine yönelik yaklaşımı hakkında bilgiler verdi.

 

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) İletişim Uzmanı Tülay Güler de sığınmacı ve göçmenlere ilişkin UNICEF´in ülkemizdeki faaliyetlerini aktardı. Özellikle çocuk ve medya konusunda çok hassas olunması gerektiğinin altını çizen Güler, “UNICEF olarak özellikle ‘sığınmacı, mültevi veya göçmen çocuklar´ konusundan çok önem arz eden projeler yürütüyoruz. Çocukların ve kadınların bu olaylardan en çok etkilenen bireyler olduğunu düşünerek onlara özel hizmetler sunuyoruz. Ve bu hassaslığı medyadan da istiyoruz” şeklinde konuştu.

Seminerin ikinci gününde konuşan Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Toplumsal Cinsiyet Uzmanı Bora Özbek ise toplumsal cinsiyete dayalı şiddet konusunda ayrıntılı bilgiler verdi. Günlük hayatta ve medyada kullanılan bir çok terimin aslında toplumda çok büyük travmalara yol açabileceğini belirten Özbek, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin ülkemizde her kesimde ve her şartta ortaya çıktığına vurgu yaptı. Medya yapılan haberlerde toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin çok farklı bir bakış açısı ile ele alınması gerektiğini belirten Özbek, bu konuda özellikle yerel basına büyük görevlerin düşüğünü dile getirdi.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği´nin Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak´ın iki günlük semineri değerlendirmesi ve sorular cevaplamasının ardından son olarak söz alan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Enformasyon Dairesi Mahmut Şevket Bayram da katılımlarından ötürü tüm gazetecilere şükranlarını sundu. Bayram, basın mensuplarını bilgilendirme konusunda Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü´nün bu tarz etkinliklere devam edeceğinin müjdesini de vererek semineri tamamladı. Yaklaşık 120 gazetecinin katıldığı seminer, toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Enerjisa halka açılıyor
Enerjisa halka açılıyor
Elektrik dağıtım ve perakendeciliğinde Türkiye´nin lider şirketi Enerjisa Enerji A.Ş.´nin hisseleri halka arz edilecek. Ak Yatırım´ın liderliğinde Enerjisa´nın halka arzında talep toplama tarihleri 1-2 Şubat 2018, fiyat aralığı ise 6,25 – 7,50 TL olarak belirlendi. E.ON ile Sabancı Holding´in eşit oranda hissesine sahip olduğu Türkiye´nin lider enerji şirketlerinden Enerjisa Enerji, halka arz ediliyor. Halka arz kapsamında Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş ve E.ON, ortak satış yolu ile Enerjisa´nın yüzde 18 oranında hissesini halka açacak. Ek satış olması durumunda ise bu oran yüzde 20 olacak. Ak Yatırım´ın konsorsiyum lideri olacağı halka arzda 22 aracı kurum yer alacak. Halka arzda talep toplama tarihleri ise 1-2 Şubat 2018 olarak belirlendi. Enerjisa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen, Enerjisa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Keith Plowman, Enerjisa CEO´su Kıvanç Zaimler ve Ak Yatırım Genel Müdürü Mert Erdoğmuş´un katılımı ile gerçekleştirilen halka arz bilgilendirme toplantısı Sabancı Center´da düzenlendi.
İŞKUR işgücü piyasasının nabzını ölçtü
İŞKUR işgücü piyasasının nabzını ölçtü
Çalışma ve İş Kurumu Kırıkkale İl Müdürlüğünce 03 Nisan ve 05 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2017 yılı İşgücü Piyasası Araştırmasının saha çalışması tamamlandı.
KOBİGEL–KOBİ Gelişim Destek Programı
KOBİGEL–KOBİ Gelişim Destek Programı
KOSGEB İl Müdürü Dr. Ali Sevinç, KOSGEB İdaresi Başkanlığı´nca KOBİGEL–KOBİ Gelişim Destek Programı “Üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ´lerin payının arttırılması” proje teklif çağrısı hakkında açıklamalarda bulundu.
Azerilerden önemli yatırım
Azerilerden önemli yatırım
Kırıkkale Valisi Dr. Mehmet İlker Haktankaçmaz, beraberinde bir grup heyetle birlikte Keskin ilçesinde incelemelerde bulundu.
MKEK 52 işçi alacak
MKEK 52 işçi alacak
MKEK KPSS 60 Puan ile 52 işçi personel alımı Makine Kimya Endüstrisi Kurumu ( MKEK ) Türkiye İş Kurumu sitesindeki duyurusuna göre bünyesindeki personel eksikliği için işçi personel alımı yapacağını belirtti.
42 kişiye iş imkanı
42 kişiye iş imkanı
Çağrı Merkezi istihdam kapısı olmaya devam ediyor. 42 kişilik İşbaşı Eğitim Programı kursu açılarak gençlere iş imkanı sağlanıyor.
120 BİN TON SIVI ÇELİK ÜRETİLECEK
120 BİN TON SIVI ÇELİK ÜRETİLECEK
Ülke ekonomisine olduğu kadar ilimiz ekonomisine de bitimi ile katkı sağlayacak olan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Çelikhane tesisinin yapım projesi tamamlandı. Projenin bitimi ile birlikte eski bölümün genişletilmesi iki yıl sürecek ve tamamlandıktan sonra ise yılda 120 bin ton sıvı çelik üretimi yapılacak.
MAKİNE KİMYA TÜRK METAL DEMEKTİR
MAKİNE KİMYA TÜRK METAL DEMEKTİR
Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Aslıyüce sendikanın işçilere verdiği iftar yemeğinde önemli mesajlar verdi. Aslıyüce konuşmasında “Kırıkkale, Makine Kimya demektir.Makine Kimya ise,Türk Metal demektir. Bu gerçeği kimse değiştiremez” ifadelerini kullandı. Aslıyüce ayrıca MKE işçinsin alın teri olan MPT içinde mücadeleyi hiçbir zaman bırakmayacaklarını söyledi
KIRIKKALE’Yİ UNUTAMAYACAĞINIZ MOLA YERİ ÇEREZ MOLA
KIRIKKALE’Yİ UNUTAMAYACAĞINIZ MOLA YERİ ÇEREZ MOLA
Kırıkkale’de Yenişehir Kavşağına açılan ‘Çerez Molası’ vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Fırında sıcak çerezleri vatandaşlara sunan ‘Çerez Molası’nda ayrıca yöresel ürünlerde yer alıyor.
BAYAN GİRİMÇİLER VE TSO’DAN AHILI’YA 500 ÇAM FİDANI
BAYAN GİRİMÇİLER VE TSO’DAN AHILI’YA 500 ÇAM FİDANI
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Ekrem Gök ve Ticaret ve Sanayi odası çalışanları ve Genç Bayan Girişimciler Ahılı Köyündeki Hamlı Dede Mevkine500 adet çam ağacı dikti.
MKEK MODERN ÇELİKHANEYE KAVUŞUYOR
MKEK MODERN ÇELİKHANEYE KAVUŞUYOR
Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) için son teknolojiye sahip yeni bir çelikhaneye kurulması için sözleşme imzalandı. Sözleşme MKE Genel Müdürü İzzet Ertunç ile yüzyıllık deneyime sahip İtalya firması Danieli firma yetkilisi Andrea Diasparro arasında imzalandı.
MKE çalışanları Sakız Fabrikasında çalışıyor?
MKE çalışanları Sakız Fabrikasında çalışıyor?
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Kırıkkale’de yapılana istişare toplantısına katıldı. Üyelerin sorunlarını dinleyen Tonbul MKE çalışanlarının sakız fabrikasında çalışır gibi gösterilmeye çalışıldığını belirterek çalışanlara fiili hizmet zammı verilmesi gerektiğini söyledi
Gücümüze güç kattık
Gücümüze güç kattık
Tüpraş 55. Genel Kurul Toplantısı, 30 Mart 2015 tarihinde Körfez Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapıldı. Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı M. Ömer Koç genel kurulda yaptığı konuşmada, Fuel Oil Dönüşüm Tesisi ile birlikte, gücümüze güç katarak, ülkemiz için değer üretme devam edeceğiz” ifadesini kullandı.
 Vali Kolat Denta Tekstili ziyaret etti
Vali Kolat Denta Tekstili ziyaret etti
Vali Ali Kolat ve eşi İlksen Kolat, Bahşılı ilçesinde faaliyet gösteren Denta Tekstil firmasını ziyaret ederek çalışanlarla sohbet eti
Gülenler’den 12. Şube Etiler’e
Gülenler’den 12. Şube Etiler’e
Kırıkkale’nin yerli markası Gülenler 12’nci şubesini yapılan tören ile etiler mahallesine açtı. Geniş katılımın olduğu törene vatandaş büyük ilgi gösterdi.
GÜLENLER 12’İNCİ ŞUBESİNİ ETİLER’DE AÇIYOR
GÜLENLER 12’İNCİ ŞUBESİNİ ETİLER’DE AÇIYOR
Kırıkkale’nin yerli sermayesi Gülenler 14’üncü yılında 12’inci şubesini Etiler’de açıyor. Kırıkkale’den kazandıklarını Kırıkkale’ye yatırdıklarını söyleyen Gülenler Yönetim Kurulu Başkanı Halim Güngör, 16 Mart Pazartesi günü açılacak alan yeni şubeye tüm Kırıkkaleli vatandaşları devat etti.
İş Kur Bahşılı’da istihdamı görüştü
İş Kur Bahşılı’da istihdamı görüştü
Çalışma ve İş Kurumu Kırıkkale İl Müdürü Nazım Ulu Bahşılı ilçesinde bulunan Tekstil Fabrikasını ve Bahşılı Belediyesini ziyaret etti.
Güçlenerek yola devam ediyoruz
Güçlenerek yola devam ediyoruz
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Kırıkkale Şube 3` üncü Olağan Genel Kurulunu dernek binasında gerçekleştirdi. Genel Kurulda konuşan ve tekrar başkanlığı seçilen Haşim Baloğlu MÜSİAD olarak her sene yeni katılan üyeler ile daha da güçlendiklerini yollarına devam ettiklerini söyledi
İŞ KUR Türkiye ikincisi
İŞ KUR Türkiye ikincisi
Kırıkkale İş Kur Müdürlüğü Bakanlık tarafından belirlenen 24 başlıkta belirlenen kriterdeler arasından Kırıkkale İş Kur Müdürlüğü Türkiye genelinde 2. Sırada yer aldı
Mağduriyeti en kısa zamanda çözüyoruz
Mağduriyeti en kısa zamanda çözüyoruz
Grup Merkez Hasar (GMH) Genel Müdürü İbrahim Türkeş Kocabey Kırıkkale GMH İl Müdürlüğünü ziyaret etti. Kocabey Kırıkkale İl Müdürlüğünün çalışmalarından son derece memnun olduklarını Grup Merkez Hasar olarak ana hedeflerinin vatandaşların mağduriyetlerini en kısa zamanda çözmek olduğunu söyledi
ZOOM Play Station hizmete girdi
ZOOM Play Station hizmete girdi
Geniş ve ferah mekanı ve yepyeni dev ekranlar ile ZOOM Play Station hizmet açıldı. Açılışa çok sayıda vatandaş katıldı.ZOOM Play Station farklı konseptiyle oyun tutkunlarının yeni mekanı olacağa benziyor
ihale ilanı Detaylı Enerji Etüdü Yaptırılması İşi MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
ihale ilanı Detaylı Enerji Etüdü Yaptırılması İşi MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
ihale ilanı Detaylı Enerji Etüdü Yaptırılması İşi MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. KIRIKKALE 4. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. KIRIKKALE 4. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
T.C. KIRIKKALE 4. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
ihale ilanı MİLLET KIRAATHANESİ PROJESİ KAPSAMINDA KÜTÜPHANE KURULUMU,TADİLATI İLE MOBİL EKRANLI TEKNİK ARAÇ TADİLAT VE KURULUMU İÇİN GEREKLİ MAL VE ÜRÜNLERİN ALIMI KIRIKKALE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
ihale ilanı MİLLET KIRAATHANESİ PROJESİ KAPSAMINDA KÜTÜPHANE KURULUMU,TADİLATI İLE MOBİL EKRANLI TEKNİK ARAÇ TADİLAT VE KURULUMU İÇİN GEREKLİ MAL VE ÜRÜNLERİN ALIMI KIRIKKALE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
ihale ilanı MİLLET KIRAATHANESİ PROJESİ KAPSAMINDA KÜTÜPHANE KURULUMU,TADİLATI İLE MOBİL EKRANLI TEKNİK ARAÇ TADİLAT VE KURULUMU İÇİN GEREKLİ MAL VE ÜRÜNLERİN ALIMI KIRIKKALE İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
KIRIKKALE 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2018/24 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
KIRIKKALE 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2018/24 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
KIRIKKALE 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2018/24 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2018/26 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2018/26 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2018/26 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN KAMULAŞTIRMA İLANI
16000 LT (ONALTIBİN LİTRE) EURO DİZEL VE 2600 LT (İKİBİNALTIYÜZ LİTRE) KURŞUNSUZ BENZİN T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI KIRIKKALE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
16000 LT (ONALTIBİN LİTRE) EURO DİZEL VE 2600 LT (İKİBİNALTIYÜZ LİTRE) KURŞUNSUZ BENZİN T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI KIRIKKALE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
16000 LT (ONALTIBİN LİTRE) EURO DİZEL VE 2600 LT (İKİBİNALTIYÜZ LİTRE) KURŞUNSUZ BENZİN T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI KIRIKKALE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
ihale ilanı K.K.MÜHİMMAT KOMUTANLIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
ihale ilanı K.K.MÜHİMMAT KOMUTANLIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
ihale ilanı K.K.MÜHİMMAT KOMUTANLIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI
ESU ATÖLYESİ ÇATI FENERLİKLERİNİN YENİLENMESİ İŞİ (TEKNİK ŞARTNAMEYE VE RESİMLERE GÖRE) MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MKE KIRIKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
ESU ATÖLYESİ ÇATI FENERLİKLERİNİN YENİLENMESİ İŞİ (TEKNİK ŞARTNAMEYE VE RESİMLERE GÖRE) MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MKE KIRIKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
ESU ATÖLYESİ ÇATI FENERLİKLERİNİN YENİLENMESİ İŞİ (TEKNİK ŞARTNAMEYE VE RESİMLERE GÖRE) MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MKE KIRIKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İLAN
İLAN
İLAN
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
E-Gazete
Kirikkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları