Ak Partinin En Riskli Seçimi
Ak Partinin En Riskli Seçimi
Tarih: 11.9.2018 17:59:47

Ak Partinin En Riskli Seçimi

Cumhurbaşkanı 24 Haziran seçimlerinden bu yana her konuşmasında yerel seçimleri işaret ediyor. Yerel Seçimleri işaret etmesinden dolayı sürekli bir erken seçim dedikodusu çıkıyor. Esasen Erdoğan´ın vermek istediği mesaj erken seçim değil 24 Haziran´da yaşanan oy kaybını telafi edecek, hedefi göstermek. Başka bir sözle söyleyecek olursak, Ak Partinin kurulduğu 2001 yılından bu yana en riskli seçimine doğru yol alıyoruz. Neden mi?

Ak Partinin Türkiye Genelinde, yerel seçimlerde oyu genel seçimlere oranla ortalama %10 düşüyor. Buda 24 Haziran sonuçları ile karşılaştırıldığında, ortaya büyük bir hezimet çıkıyor. Örneğin Kırıkkale´de 2002 genel seçimlerinde Ak Parti %49 alırken, 2004 yerel seçimlerinde %31 aldı. 2007 genel seçimlerinde Ak Parti %57 alırken, 2009 yerel seçimlerinde %32 aldı. 2011 genel seçimlerinde Ak Parti %62 alırken, 2014 yerel seçimlerinde %44 aldı. Genel Seçimlerde Merkez İlçede alınan oyların 2-3 puan oynadığını da göz ardı etmememiz gerekiyor.

Yerel Seçimler ile Genel Seçimlerin, genel oylarını karşılaştırdığımız zaman karşımıza çıkan tabloda net bir şekilde %20´nin üzerinde oy kaybı yaşandığını görüyoruz. Bu tabloda 24 Haziran seçimlerinde alınan %45,5 oydan, ortalamanın yarısı kadar oy yani %10´luk bir kayıp yaşansa dahi oy aranı %35´e düşüyor ki bu da Kırıkkale´de seçim kaybı olasılığını fazlası ile ortaya çıkartıyor.

Ak Parti 2002 yılında seçimi kazanmasında ki en büyük etkenin, Belediyecilik olduğuna inanıyor. Fazilet Partisi Ankara, İstanbul gibi şehirleri kazanmış ve alışılagelmişin dışında başarılı bir belediyecilik yapılmıştı. Bunun ardından Erdoğan, Türkiye geneli bir sükse yapmış ve Türkiye genelinde sevilen bir isim olmuştu. Bu sebeple, en az Milletvekilliği seçimi kadar, Belediye seçimlerine de önem veriliyor. Hatta Belediyelerin yaptıkları hizmetlerin, halka doğrudan ulaşmasından dolayı Belediyeler Ak Parti için vitrin özelliği taşıyor. Bundan dolayı da 24 Haziran´da oy düşüşünün ana sebebi olarak Belediyeler gösteriliyor.

Bu zamana kadar Ak Partinin adayı her türlü kazanır mantığı söz konusuydu. Buna rağmen Yerel Seçimlerde ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Ak Partinin eski karizmasının kalmadığı bir dönemde yaşanacak düşüş söz konusu olduğunda, kayıpların artacağı kesin. Bundan dolayı Ak Parti sürekli Halkta Karşılığı olan isimleri aday göstereceğiz söylemini kullanıyor.

7 Haziran seçimlerinden sonra yapılan 1 Kasım tekrar seçimlerinde Ak Parti ilk günkü aşkla sloganını kullanmış ve kurucularına yönelmişti. Buradaki maksat özümüze dönüyoruz, tabanımızı dinliyoruz mesajıydı. Ak Parti zaman zaman teşkilatlarından ve tabanından kopsa da, teşkilatlarını ve tabanını hiçbir zaman göz ardı etmeyen bir parti. Bu bağlamda temayül yoklaması sonuçları 1. Derece önemli olmasa da ilk 3´te olacağı kesin.

Dönelim Kırıkkale´de seçim kaybı riskinin olup olmadığına. Şunu hemen belirtmeliyim ki seçimde en güçlü aday yine Ak Partinin adayı olacaktır. Ancak bu sefer 2009 seçimlerinden daha riskli bir seçim yaşanacaktır. Yani seçim kaybı muhtemeldir.

24 Haziran Seçimlerinde İYİ Parti Kırıkkale Merkezde 18.000 oy aldı. İYİ Partiden Belediye Başkanlığına adı geçen Mahir Yılmaz, 2014 seçimlerinde 23.000, olmayan bir partiyle seçimi kıl payı kaçırdığı 2009 seçimlerinde 30.000 oy aldı. Tabloda Mahir Yılmaz´ın 20.000 şahsi oyu olduğu net bir şekilde görebiliriz. Gelelim Matematik hesabına İYİ Parti ile Mahir Yılmaz´ın birleşmesi halinde oyları 40.000 oluyor. Hele ki rüzgârı yakalarlar, 2009´daki 10.000 oyu kurtarırlarsa rakam 50.000 bini buluyor. Bana göre Ak Parti bu kadrolarla seçime giderse Mahir Yılmaz 1994 seçimlerinden bu yana girdiği seçimlerden en iddialı olduğu seçime girmiş olacak.

Dönelim MHP´ye…

MHP Son Yerel Seçimlerde Kırıkkale´de Mustafa Pekdoğan ile 35.000 oy aldı. Mustafa Pekdoğan benim Kırıkkale´de siyaseti en bilenlerden biri olduğuna inandığım bir isim. Ancak 2014 seçimlerinde alınan oy, başarılı bir çalışmayla MHP´nin alabileceği bir oy. Zaten 24 Haziran Seçimlerinde şehir merkezinde 32.000 oy aldılar. Şayet rüzgârı önce Ak Parti, sonra İYİ Partili Mahir Yılmaz yakalayamazsa Milliyetçi Hareket Partisi oylarını biraz artırarak Kırıkkale´de seçimi kazanabilir. Oyları artıracak bir İl Yönetimi görüyorum. Ancak 24 Haziran´ın tersine kenetlenme bırakılır, ekipçilik başlarsa hele hele Erdal Baloğlu İl Başkanlığını bırakır yerine Erdal Baloğlu´nun boşluğunu dolduramayacak biri gelirse, rüzgâr terse dönebilir. Çünkü Kırıkkale´de MHP seçmeni en ilginç seçmendir, 5 ayda 15 bin oy kaybı yaşanabilen bir partidir.

Gelelim Ak Partiye…

Ak Parti yenilenmeli, Ak Parti teşkilatları heyecanlanmalı. Eniştesi Vali olanı, Genel Merkezde dayısı olanı aday yapmamalı. Halkta karşılığı olanı, anketlerde rakiplerine fark atanı, bölgeciliğe yatmayanı, her kesimin sevgisini kazananı, başarılı bir geçmişi olanı, tecrübesi olanı ama başarıya doymayanı, Ak Parti Belediyeciliğini çok iyi tanıyanı, halkın içinde olanı, güler yüzlü sempatik olanı aday yapmalı. 2011 ve 2015 seçimlerinde aday listelerine itici güç olan Ak Partililer muhakkak bulunmalı. 3-0 yapmak için şehri havaya sokanı, Ak Parti Rüzgârını her evde estiren isimleri bulmalı. Risk almamalı Ak Parti, en önemlisi bu. 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi bir risk kesinlikle almamalı. Kısacası anket yapılmalı, her caddede, her sokakta, her binada anket yapılmalı. Öyle SMS mesajları ile değil bire bir kamuoyu yoklamaları yapılmalı. Yoksa 24 Haziran´ın başarısızlık şampiyonu Kırıkkale, Yerel Seçimlerde daha kötü bir şampiyonluk yaşar ki, Kırıkkale´de Ak Parti ilk defa belediye seçimi kazanamaz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Partinin Riskli Seçimi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BAŞKAN SUNGUR SEÇİM BÜROSUNU AÇIYOR
BAŞKAN SUNGUR SEÇİM BÜROSUNU AÇIYOR
Yahşihan Belediye Başkanı aynı zamanda AK Parti Yahşihan Belediye Başkan Adayı olan Ahmet Sungur, yarın seçim bürosunu açıyor.
NEDEN İYİ PARTİ?
NEDEN İYİ PARTİ?
NEDEN İYİ PARTİ?
Yaptığınız işin ustası olun
Yaptığınız işin ustası olun
Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, Sulakyurt ilçesini ziyaret ederek öğrencilerin düzenlediği Kar Taneleri Şiir Dinletisi ve Kariyer Günleri etkinliklerine katıldı.
Vali Sezer, Aile Bakanını Ziyaret Etti
Vali Sezer, Aile Bakanını Ziyaret Etti
Vali Sezer, Aile Bakanını Ziyaret Etti
Şehit Şahin dualarla anıldı
Şehit Şahin dualarla anıldı
2016 yılında Diyarbakır´ın Sur ilçesinde teröristlerle girilen çatışma sonrası şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Uğur Şahin anısına ailesi tarafından 3. sene-i devriye yemeği düzenlendi.
Öğrenciler bez çantaları vatandaşlara dağıttı
Öğrenciler bez çantaları vatandaşlara dağıttı
Kırıkkale Şehit Ali Tonga Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Giyim Bölümü öğrencileri, naylon poşetlere alternatif olarak atık malzemelerden diktikleri çevreci ve birden fazla kullanılabilen bez çantaları vatandaşlara dağıttı.
Sosyal Medyadan Sosyal Meydana
Sosyal Medyadan Sosyal Meydana
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 il´de eş zamanlı olarak hayata geçirilen ‘´Sosyal Medyadan Sosyal Meydana´´ projesi Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Çok Amaçlı Spor salonunda gençlerin yoğun katılımı ile gerçekleşti.
Kırıkkale´ye bilim merkezi kazandırılmalı
Kırıkkale´ye bilim merkezi kazandırılmalı
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank´ı makamında ziyaret etti.
İlimizin sorununa duyarsız kalmayacağız
İlimizin sorununa duyarsız kalmayacağız
Memur-Sen İl Başkanı Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan, Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı şube başkanları ile birlikte ilimize Defterdar olarak atanan İbrahim Bayraktar´ı makamında ziyaret ettiler. ASLA VAZGEÇMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ
  Sanayicimiz için proje üretmeye hazırız
Sanayicimiz için proje üretmeye hazırız
Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) tarafından "Üniversite-Sanayi Buluşması" etkinliği düzenlendi. KKÜ Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, üniversite olarak bu projeyi önemsediklerini söyledi.
Kırıkkale´ye her zaman katkı vermeye hazırız
Kırıkkale´ye her zaman katkı vermeye hazırız
Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Haydar Bekiroğlu ilimizde yürütülen hizmetleri yerinde inceledi.
Ek zam mutlaka yapılmalı
Ek zam mutlaka yapılmalı
Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, biz aylardır kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak zararlarının telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin m
6 şüpheli daha gözaltına alındı
6 şüpheli daha gözaltına alındı
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması´nın (FETÖ/PDY) "askeri mahrem yapılanması"na yönelik soruşturma kapsamında Kırıkkale merkezli 11 ilde düzenlenen operasyonda, 6 şüphelinin daha yakalanmasıyla gözaltı sayısı 25´e yükseldi.
Eğitimde tatil zili çalıyor
Eğitimde tatil zili çalıyor
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 49 bin 077 öğrenci, bugün karne almanın mutluluğunu yaşayacak.
Canpolat, Türkiye´nin ilk kadın kanalını kurdu
Canpolat, Türkiye´nin ilk kadın kanalını kurdu
Kırıkkaleli hemşerimiz bir dönem Binali Yıldırım´ın danışmanlığını yapan Recep Canpolat, RTÜK´ten izin alamayınca Türkiye´nin ilk kadın kanalını kurdu. WOMAN TV YAYINDA
Vali Sezer, GAMER´de İncelemelerde Bulundu
Vali Sezer, GAMER´de İncelemelerde Bulundu
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi´ni (GAMER) ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
SESSİZ KATİL
SESSİZ KATİL
İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Tiftikçi, soba ve doğalgaz nedeniyle yaşanabilecek karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarıda bulundu. Son günlerde il ve ilçelerde meydana gelen lodos nedeniyle istenmeyen olaylarla karşılaşılabileceğini ifade eden İl Sağlık Müdürü Tiftikçi halk arasında sessiz katil olarak nitelendirilen soba ve doğalgaz zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.
Kırıkkale-Kulu kara yolu hızlandırılmalı
Kırıkkale-Kulu kara yolu hızlandırılmalı
AK Parti Bahşili ilçe Belediye Başkan Adayı Recep Zafer Tekin, yapımı devam eden kara yollarında incelemelerde bulundu.
Kırıkkale´ye faydalı çalışmalar yapmalıyız
Kırıkkale´ye faydalı çalışmalar yapmalıyız
Memur-Sen İl Başkanı Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan ve yönetimi Kırıkkale İdare Mahkeme Başkanlığına atanan Bayram Doğan´ı makamında ziyaret ettiler.
  Emekliler yakıt ve kira desteği istiyor
Emekliler yakıt ve kira desteği istiyor
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, kira, yakıt, aidat, elektrik, su ve benzeri kalemlerin bir ailenin harcamalarının önemli bölümünü oluşturduğuna dikkati çekti.
Soba zehirlenmesi
Soba zehirlenmesi
Kırıkkale´nin Delice ilçesinde sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 2 kişi tedavi altına alındı.
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/3311 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRIMA İLANI
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
İHALE İPTAL İLANI DELİCE-KURDOĞLU KOCABAŞ KAPALI SİSTEM SULAMA TESİSİ YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 2. İCRA DAİRESİ 2018/1985 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İLİ YüKseK İhtİsAs hAstANesİ MutfAK bİrİMİNİN 2018-2019 YıLLArı 6 AYLıK İhtİYAcıNA bİNAeN,27 (YİrMİYedİ) KALeM YAş sebze MeYve ALıMı İşİ
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İhALe İLANı KırıKKALe İL sAĞLıK MüdürLüĞü YüKseK İhtİsAs hAstANesİ 2019 YıLı 6 (ALtı) KALeM MedİKAL GAz İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI
İLAN
İLAN
İLAN
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ HEKİMLİĞİ HİZMET ALIMI İŞİ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/264 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 1. İCRA DAİRESİ 2018/80 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
SÜRÜCÜLÜADR BELGELİEX/II KAMYONET (1 SİNİF) KİRALAMA MKE BARUT FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
HİZMET ALIMI İÇİN İHALE İLANI
260 ADET KIŞLIK İŞÇİ ELBİSESİ, 260 ÇİFT ÇELİK BURUNLU POSTAL MKE KİRİKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
260 ADET KIŞLIK İŞÇİ ELBİSESİ, 260 ÇİFT ÇELİK BURUNLU POSTAL MKE KİRİKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
260 ADET KIŞLIK İŞÇİ ELBİSESİ, 260 ÇİFT ÇELİK BURUNLU POSTAL MKE KİRİKKALE AĞIR SİLAH VE ÇELİK FABRİKASI MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR KIRIKKALE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR KIRIKKALE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
ÖZEL GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAKTIR KIRIKKALE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI
T.C. KESKİN İCRA DAİRESİ 2018/31 TLMT.
T.C. KESKİN İCRA DAİRESİ 2018/31 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/90 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/90 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
T.C. KIRIKKALE 3. İCRA DAİRESİ 2018/90 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
ÇELEBİ-HACIYUSUFLU KÖYÜ İÇME SUYU TESİS GELİŞTİRME YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
ÇELEBİ-HACIYUSUFLU KÖYÜ İÇME SUYU TESİS GELİŞTİRME YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
ÇELEBİ-HACIYUSUFLU KÖYÜ İÇME SUYU TESİS GELİŞTİRME YAPIM İŞİ KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİK
İ L A N KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK, KÜLTÜR VE SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN
İ L A N KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK, KÜLTÜR VE SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN
İ L A N KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK, KÜLTÜR VE SPOR DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN
İLAN
İLAN
İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3563
EURO
6.1030
E-Gazete
Kirikkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz.

Az bilinen, birbirinden ilginç bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları