11 ayda 37 bin kişiye acil sağlık hizmeti
Her yıl 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Kırıkkale´de kutlanıyor. Hafta dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, Kırıkkale´de 2019 yılında 28 bin 559 hasta ve yaralıya 112 Acil Sağlık Hizmeti sunulurken, 2020 yılı Kasım ayı sonu itibariyle bu sayı 37 bin 195´i bulduğuna dikkat çekti.
Tarih: 1.12.2020 16:13:21

7 DAKİKADA ULAŞIM

Kırıkkale´de sunulan acil sağlık hizmetleri konusunda bilgiler veren Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş  “Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı; acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan herkese, günün 24 saatinde, ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak, hasta ya da yaralıya olay yerinde gerekli tıbbi müdahaleyi yapmak ve ihtiyaç halinde en uygun sağlık merkezine ulaştırmaktır. İlimizde Acil Sağlık Hizmeti 112´de görevli 298 personel, 84 UMKE Gönüllüsü, 35 Acil Yardım Ambulansı ve 17 adet 112 Acil Yardım İstasyonu ile hizmet sunulmaktadır. Kırıkkale´de 2019 yılında 28 bin 559 hasta ve yaralıya 112 Acil Sağlık Hizmeti sunulmuşken, 2020 yılı Kasım ayı sonu itibariyle bu sayı 37 bin 195´i bulmuştur. İl genelinde acil çağrılara ulaşma süremiz ise ortalama 7 (yedi) dakikadır” ifadesini kullandı.

TAM DONANIMLI AMBULANSLAR

Dr. Ağırtaş “Ülkemizde Acil Sağlık Hizmeti 112´de görevli 34 bin 411 personel, 11 bin 993 UMKE Gönüllüsü, 2 bin 829 adet 112 Acil Yardım İstasyonu ve 5 bin 475 Ambulans ile sunulmaktadır. 112 Acil Sağlık Hizmetleri; 2002 yılında 382 bin 907 hasta ve yaralıya hizmet sunmuşken, bu sayı 2019 yılında Eylül ayı itibariyle 4 milyon 287 bin 421´e ulaşmıştır. Acil çağrılara, kentlerde ilk 10 dakikada, kırsal alanda ise ilk 30 dakikada ulaşma oranı % 90´ın üzerine çıkarılmıştır. Acil Sağlık Hizmetleri bünyesinde, hasta ve yaralılara her türlü coğrafi ve iklim şartlarında en kısa sürede ulaşabilmek amacıyla özel olarak dizayn edilmiş tam donanımlı acil yardım ambulanslarına ek olarak hava ambulansları (uçak ve helikopter), deniz ambulansları, palet takılabilen ambulanslar, 4 yaralı taşıyan ambulanslar, yoğun bakım ve obez ambulansları ile motosiklet ambulansları da hizmet vermektedir. 112 Acil Sağlık Hizmetleri´nin etkin ve en kısa sürede verilebilmesi için vatandaşlarımızın daha duyarlı olması gerekmektedir” diye konuştu.

112´Yİ GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEYİN

Acil çağrı merkezinin gereksiz yere meşgul edilmemesi uyarısında bulunan Ağırtaş “112´yi arayan kişilerin, hasta/yaralının konumuna dair adres bilgilerini doğru vermesi, Trafikteki diğer sürücülerin, ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde, ambulansların geçiş önceliğine riayet ederek ambulansa yol vermesi vakaya ulaşım süresinin kısaltılması açısından hayati derecede önemlidir. Ayrıca 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından gereksiz yere meşgul edilmesi, zaman ve işgücü kaybına yol açmakta, daha da önemlisi gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralılara ulaşmayı geciktirmektedir. 112 Acil Çağrı Hattının kullanılması konusunda, 7´den 70´e Acil Kültürü´nün oluşması sistemimizin en temel ihtiyacıdır. Unutmayalım ki, herkes bir gün 112 Acil Çağrı Hattını aramaya ihtiyaç duyabilecektir” sözlerine yer verdi.

HAYATLARINI CAN KURTARMAYA ADAYANLAR

Ağırtaş “Bu hafta, Yardıma en fazla ihtiyaç duyduğumuz anlarda, hemen yanı başımızda olan, bize sıcak bir tebessüm ile el uzatanların, Umutların tükendiği yerde umut olanların, Kar, kış, yağmur, çamur, gece, gündüz, bayram, tatil bilmeden görev yaparak sevgiyi ve saygıyı fazlası ile hak eden kahramanların haftasıdır. Her türlü şartlar altında hasta ve yaralılara ulaşabilmek amacıyla görevlerini en iyi şekilde yerine getiren ve hayatlarını, can kurtarmaya adayan bütün 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kutlu olsun” dedi. Haber: Ahmet Ünal
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ayda kişiye acil sağlık hizmeti
Sağlık çalışanları haklarını istiyor
Sağlık çalışanları haklarını istiyor
Ücretlerinde artış talep eden sağlık personeli iş bıraktı. Sağlık Sen´e bağlı sağlık personelleri dün Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi önünde bir araya gelerek zam taleplerini yineledi
Sağlık çalışanları iş bırakıyor
Sağlık çalışanları iş bırakıyor
Sağlık çalışanları, ülke genelinde olduğu gibi Kırıkkale´de de dün ve bugün iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor.
Vaka oranları Kırıkkale´de geriliyor
Vaka oranları Kırıkkale´de geriliyor
Her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısı, 20-26 Kasım´da İstanbul, Ankara ve İzmir´de arttı. Verilere göre geçtiğimiz haftalarda Kırıkkale´de 153,57 olan pozitif oranlar, bu hafta itibariyle 149,98 oranına geriledi.
Doktor emeğinin karşılığı olan ücreti almıyor
Doktor emeğinin karşılığı olan ücreti almıyor
Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından düzenlenen ‘Türkiye Buluşması´na Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanlığı da katıldı. Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan, il teşkilatı ile katılım gerçekleştiren yönetim kurulu üyelerine ve iş yeri temsilcileri belgelerini aldılar.
Sağlıkçılar Pazartesi günü iş bırakacak!
Sağlıkçılar Pazartesi günü iş bırakacak!
Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, genel merkez tarafından alınan karar doğrultusunda bütün sağlık çalışanlarını kapsamayan maaş zamlarıyla ilgili iş bırakma kararı aldıklarını söyledi. Buluç, “6 Aralık Pazartesi günü 1 günlük iş bırakma kararı aldık” dedi.
Kızılay engelsiz kulüp çalışmalarına devam ediyor
Kızılay engelsiz kulüp çalışmalarına devam ediyor
Türk Kızılay Kırıkkale Şubesi ‘Kızılay Engelsiz Kulüp´ çalışmalarına devam ediyor. Engelsiz Kulüp Başkanına kendisi de görme engelli olan Günay Altındağ getiren Kızılay ilimizde yaşayan engelliler için çalışmalarını hızlandırıyor.
Kadavradan organ bağış sayıları arttırılmalı
Kadavradan organ bağış sayıları arttırılmalı
Kırıkkale´de faaliyet gösteren hastane personellerine Organ ve Doku Nakli Ankara Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından ‘Organ ve Doku Nakli´ eğitimi verildi.
HIV nedeniyle geçen yıl yaklaşık 680 bin kişi öldü
HIV nedeniyle geçen yıl yaklaşık 680 bin kişi öldü
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “HIV hayatın içinde, bilmek, korunmak, tedavi olmak ve bulaştırmamak elimizde. 2020 yılı içerisinde 1.5 milyon kişinin HIV ile yeni enfekte olduğu, dünya genelinde 680 bin kişi ise AIDS-ilişkili hastalıklar nedeni ile yaşamını yitirdi” dedi.
Çiftçilere ilkyardım eğitimleri verildi
Çiftçilere ilkyardım eğitimleri verildi
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Birimi personelleri tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlüğü´nde görevli personeller ile çiftçilere yönelik ilkyardım eğitimi verildi.
11 ayda 34 bin hastaya acil sağlık hizmeti
11 ayda 34 bin hastaya acil sağlık hizmeti
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, kent genelinde 2021 yılı içerisinde, yılbaşından bu yana toplamda 34 bin 59 hasta/yaralıya Acil Sağlık Hizmetleri sunumu gerçekleştirildiğini dile getirdi.
Ağız ve Diş Sağlığı önemli bir halk sağlığı sorunudur
Ağız ve Diş Sağlığı önemli bir halk sağlığı sorunudur
‘Ağız ve Diş Sağlığı Haftası´ münasebetiyle Kırıkkale Sağlık-Sen organizasyonunda Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimleri ile yemekte bir araya geldi.
UAMİF 52. merkez komitesi İstanbul´da toplandı
UAMİF 52. merkez komitesi İstanbul´da toplandı
Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu (UAMİF) 52´nci Merkez Komite Toplantısı Genel Başkan Pevrul Kavlak, başkanlığında İstanbul´da toplandı. Pandemi sürecinde ilk kez yüz yüze toplantıda bir araya gelen merkez komite toplantısında, Covid 19 pandemisinin çalışma hayatına ve sendikalara etkisi ile üye sendikaların faaliyetleri ele alındı.
Diş hekimlerimize büyük bir sorumluluk düşüyor
Diş hekimlerimize büyük bir sorumluluk düşüyor
Sağlık-Sen Şube Başkanlığı ‘22-28 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası´ münasebetiyle Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi´nde ziyaretlerde bulundu.
GEBE OKULU MEZUNLARINI VERDİ
GEBE OKULU MEZUNLARINI VERDİ
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ‘Gebe Okulu´ mezunlarını verdi. Gebe Okulu´ndan mezun olan anne adaylarına Hastane Başhekimi Op. Dr. Yusuf Albayrak ve idareciler tarafından mezuniyet belgeleri verildi.
Sağlık Eğitimi Açısından Yenilikçi Yetişkin Eğitimi
Sağlık Eğitimi Açısından Yenilikçi Yetişkin Eğitimi
Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilimiz sağlık seviyesinin yükseltilmesi amacıyla Merkez Toplum Sağlığı Merkezi koordinatörlüğünde yürütülmekte olan ve AB Erasmus+ KA204 Yetişkin Eğitiminde Stratejik Ortaklıklar programı kapsamında desteklenen ‘Sağlık Eğitimi Açısından Yenilikçi Yetişkin Eğitimi Modelleri´ proje toplantısı ilimizde yapıldı.
Doğru Beslenme ve Ağız Bakımı
Doğru Beslenme ve Ağız Bakımı
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Doğru Beslenme ve Ağız Bakımı alışkanlıkları, çocukların ağız diş sağlıklarının yanı sıra genel sağlıklarının da korunmasını ve yetişkinlik dönemi kronik hastalık risklerinin azaltılmasını sağlayacaktır. Bu yönü ile koruyucu hekimliğin önemli köşe taşlarından biridir” dedi.
Bağımlılık Sürecinde Davranış Değiştirme Teknikleri
Bağımlılık Sürecinde Davranış Değiştirme Teknikleri
Huzur Köy Bağımlılıkla Mücadele ve Sosyal Uyum Merkezi´nde görevli personeller ile diğer kamu kurumlarında bağımlıkla mücadele alanında görevli personele yönelik ‘Bağımlılık Sürecinde Davranış Değiştirme Teknikleri´ eğitimi verildi.
Vaka sayıları hızla düşüyor
Vaka sayıları hızla düşüyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından illere göre haftalık pozitif vaka oranı açıklandı. Açıklanan oranlara göre bir önceki haftada 311,80 olan Kırıkkale´deki vaka oranı son haftaların en yüksek düşüşünü göstererek 256,55 olarak gerçekleşti.
YİH´TE 24 SAAT MR ÇEKİMİ
YİH´TE 24 SAAT MR ÇEKİMİ
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi´nde, MR (Manyetik Rezonans) Birimi günde 24 saat çalışarak, hasta yoğunluğu nedeniyle yaşanan sıkıntıları önlemeye çalışıyor.
KOAH´a dikkat çekmek için fidan dikildi
KOAH´a dikkat çekmek için fidan dikildi
KOAH´a dikkat çekmek için fidan dikildi
Bağımlılıklardan Özgürleşmek
Bağımlılıklardan Özgürleşmek
Yeşilay´ın bu yıl 6. kez düzenlediği Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması için başvurular başladı. “Bağımlılıklardan Özgürleşmek” temasıyla düzenlenen yarışmaya bu yıl ilk kez “16 Yaş Altı Kategorisi” de eklendi. Her yıl büyük ilgiyle karşılanan yarışma, bu yıl gençlere de başvuru fırsatı sunuyor.
Sağlıkta şiddete kayıtsız kalmayacağız
Sağlıkta şiddete kayıtsız kalmayacağız
Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Kırıkkale´ye gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Hastane çalışanlarını ziyaret eden Genel Başkan Durmuş, “Sağlık çalışanlarımızın sahada yaşadıkları olumsuzlukların yanı sıra sağlıkta şiddet eylemlerine de kayıtsız kalmayacağız” dedi.
KOAH en sık görülen şikayetler arasında
KOAH en sık görülen şikayetler arasında
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktoru Selma Demir, “KOAH genellikle sigara zararlı toz, gaz maruziyeti ve yetersiz akciğer gelişimi gibi kişisel faktörlerinde etkisiyle ortaya çıkan hava yollarının daralması ile karakterize yaygın önlenebilir tedavi edilebilir bir hastalıktır”
Diyabet erken yaşta ölümlere yol açar
Diyabet erken yaşta ölümlere yol açar
Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Serhat Sekmek, “Diyabet hastaları içinde yarısına yakını (yüzde 45´i) en azından ilk 5-7 yıl içinde hastalığının farkında değildir. Diyabet geç fark edildiğinde ve iyi tedavi edilmediğinde erken yaşta ölümlere yol açmaktadır” dedi.
Adli Vakalarda Maddi Delillere Yaklaşım
Adli Vakalarda Maddi Delillere Yaklaşım
İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağlı 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli 69 personele İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şubesi ekipleri tarafından Adli Vakalarda Maddi Delillere Yaklaşım Eğitimi verildi.
Sağlık Bakanı Koca´dan başhekimlere ´nöbet´ mektubu
Sağlık Bakanı Koca´dan başhekimlere ´nöbet´ mektubu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 ilin Eğitim Araştırma Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerinin Başhekimlerine gönderdiği mektupta asistan hekim nöbetlerinin mevzuata göre düzenlenmesi gerektiğini hatırlattı.
Zatürrede en büyük risk gençlerde ve yaşlılarda
Zatürrede en büyük risk gençlerde ve yaşlılarda
İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Zatürre açısından en büyük risk altında olanlar çok genç ve çok yaşlı yaş gruplarıdır. Yemek pişirme, ısıtma ve aydınlatma için düzenli olarak kirletici yakıtlar ve teknolojiler kullanan evlerdeki çocuklar, ev içi kaynaklı hava kirliliğine daha duyarlıdır” dedi.
Sağlık hizmetleri masaya yatırıldı
Sağlık hizmetleri masaya yatırıldı
Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Diğer Hizmetler Sınıfları Atama Dairesi Başkanı Avukat Erkan Çavuşoğlu beraberindeki heyet ile birlikte İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş´ı makamında ziyaret etti.
COVİD-19 denetimleri devam ediyor
COVİD-19 denetimleri devam ediyor
Koronavirüs salgınında halen yüksek vaka oranlarına sahip olan Kırıkkale´de Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri COVİD-19 tedbirleri denetiminde bulundu. Ekipler, bir taraftan esnafa, diğer taraftan vatandaşlara maske, mesafe ve hijyen kuralları uyarısında bulundu.
Pozitif vaka oranı düşüş gösteriyor
Pozitif vaka oranı düşüş gösteriyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16-22 Ekim´de illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. Kırıkkale´de pozitif vaka sayısı, 352,35 oranla düşüş gösteren 55 il arasında yer aldı.
Destek olmak yaşamak kadar güzel bir duygu
Destek olmak yaşamak kadar güzel bir duygu
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, ülkemizde organ bağışlarının Sağlık Bakanlığının kontrolü ve denetiminde yapıldığını söyleyerek, “Yaşarken de yaşamdan sonra da başkalarına yardım etmek bizim elimizde. Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. Unutmayalım ki; destek olmakta yaşamak kadar güzel bir duygudur”
LÖSEV´den farkındalık çağrısı
LÖSEV´den farkındalık çağrısı
LÖSEV, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası´nda lösemi hastalığı ile mücadele eden çocuklara destek ve lösemiye karşı farkındalık oluşturmak adına bu yıl “Maskemi Atarım. Hayalime Koşarım” mesajı ile dikkat çekiyor.
Çocukluk çağında en sık görülen kanser türü
Çocukluk çağında en sık görülen kanser türü
Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Lösemiler, normalde farklı tiplerde kan hücrelerine dönüşecek olan hücrelerden köken alan kanserlerdir. Çocukluk çağında en sık görülen kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır”
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
13.6066
EURO
15.1536
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
By the end of the 15th century, 35
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.