TARIMDA GENÇ NÜFUS EKSİKLİĞİ VAR
Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, İlimiz tarım sektöründe aktif olarak rol alan çiftçilerimiz orta yaş üzeri yaş ortalamasına sahip Bu kapsamda kırsal alandaki nüfusun gençleştirilmesi, modern tarım teknolojilerine geçişin sağlanması gerektiğini söyledi.
Tarih: 22.9.2017 09:26:47

SIKINTILARI AŞMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kırıkkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında il genelinde bir sene süresince düzenlenen çalışmalar ve Kırıkkale´de yaşanan sıkıntılar üzerinde duruldu. İl genelindeki nadas alanlarının fazla olması, hayvan varlığındaki azalma, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmeyişi, tarımda çalışan genç nüfustaki eksiklik gibi sıkıntıları aşmak üzere çalışmalar sürdürdüklerini ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, düzenledikleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

SORUNLAR KAYIT ALTINA ALINDI.

Kırıkkale İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık il müdürü Sırrı Yılmaz göreve başlamasına takiben Çalışma alanımız olan İlimiz Tarım ve Hayvancılığının incelenmesi,İl Müdürlüğümüz idari ve teknik altyapısının incelenmesi, kurumsal hafızanın analizi,İlimiz iklim ve coğrafi yapısı ile çiftçi profilinin incelenmesi çalışmalarını yürüttük. Bu kapsamda kurum içi koordinasyon toplantıları ile çalışmalar başlatılmıştır. İl Müdürlüğümüz teknik altyapısı ve İlimiz koşulları kapsamlı olarak değerlendirilmiş, geçmiş yıllarda yürütülen çalışmaların geri dönüşümleri değerlendirilmiş, kurumsal tecrübenin işaret ettiği sorunlar kayıt altına aldık dedi.

FAALİYET ÖNCELİK PLANLAMASI YAPILDI

il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdüdrü Sırrı Yılmaz Bu çalışmanın tamamlanmasını takiben İlimiz Tarımına sektörel bir yaklaşım ile bakılarak 19 Aralık 2016 tarihinde “Kırıkkale Tarım Sektörü İştişare Toplantısı” düzenlenmiştir. Bu toplantı ile kurumsal verilerin çiftçilerimiz, tarım sektörü temsilcilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız ile karşılaştırmalı analizi yapılmış, İlimiz sorunları her açıdan değerlendirilmiştir. Toplantı bu verilerin doğrulanmasının yanı sıra çözüm önerileri ve karşılıklı beklentilerin paylaşılması imkanı sunmuştur. Planlanmasından icra aşamasına kadar “Tarım Sektörü” ve “Ortak Akıl ve İşbirliği ile Çalışma” prensiplerini benimseyen ve sonuçları itibarıyla amacına ulaşan bu toplantı sonrasında İlimizin tüm tarımsal sorunları ve çözüm önerileri sentezlenerek “İl Müdürlüğümüz Faaliyet Öncelik Planlaması” yapılmıştır. Sonuç olarak, Tarım ve hayvancılıkta entegre üretim yapan, makinalı ve modern tarım ile birim alanda daha çok ve kaliteli mahsül alan, Kırıkkale adıyla markalaşmış tescilli ve katma değeri yüksek tarımsal ürünlerini iç ve dış pazarlara sunabilen bir İl olmak adına gereken çalışmalar planlanmış ve uygulamaya koyulmuştur dedi.

NADAS ALANLARI FAZLA

İlimizde nadasa bırakılarak üretim dışında kalan araziler toplam tarım arazilerimizin %43. Bu rakam Türkiye ortalaması olan %17 ve TR71 bölgesi illeri ortalaması olan %33 rakamlarından çok daha fazladır. İlimizin toplam tarım arazisinin 308 bin hektar olduğu düşünülürse İlimizde her yıl 133 bin hektar alan üretim dışında kalmaktadır diyen Yılmaz ´Yapılan analizler göstermektedir ki;Su kısıtı ve sulama yatırımlarının yetersizliği,Topraktaki su miktarının korunmaması Bilinçli üretim tekniklerinin yaygın olmayışı İklim koşulları İlimizde nadas alanlarının fazla olmasına sebep olmaktadır´.dedi.

 

HAYVAN BESLEME MAALİYETLERİNDEKİ ARTIŞ HAYVANCILIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

İlimiz hayvancılığı, ülkemiz genelinde yaşanan sorunlarla eş zamanlı olarak olumsuz etkilenmekte ve bu durum ilimiz hayvan varlığında ve hayvansal ürün üretiminde gerilemeye sebep olmaktadır. Bakanlığımız tarafından yürütülen çözüm çalışmalarına ek olarak ilimiz meralarının tespit, tahdit ve ıslah çalışmalarına hız verilmesi, meralarımızın bir an önce ilimiz hayvancılığına sunulması hedeflenmektedir. Ayrıca ilimiz tarımsal ürün yelpazesinin dar oluşu ve yem bitkileri ekiliş alanlarımızın bu yelpazede yeterli yeri almamış oluşu hayvan besleme maliyetlerindeki artışla birlikte hayvancılığımızın olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

KONYA OVASI PROJESİNDEN 1 MİLYON 323 BİN LİRA DESTEK
Nadas alanlarının azaltılmasına yönelik çalışmalarda son yıllarda yaptıkları çalışmalarla büyük oranda artış sağladıklarını ifade eden Yılmaz, kışlık mercimek ve nohut ekimi desteklerini sağlamada başarıyı elde ettiklerini söyledi. Bu konuda kendilerine yoğun talep olduğunu dile getiren Yılmaz, çiftçileri kışlık tohumlara ve sertifikalı tohum üreticilerine yönlendirdiklerini ifade etti. Hayvancılığın desteklenmesi çalışmaları hakkında bilgiler veren Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Konya Ovası projesi (KOP) illerine sunulan yüzde 50 hibeli ahır yapımı desteğinden tanıtım toplantılarıyla  Kırıkkale genelinden 26 başvurunun yapılmasının sağlandığını ve bu başvurulardan 9 tanesinin toplamda 1 milyon 323 bin lira desteği hak ettiğini belirtti. Organik tarım ve iyi tarım ile üretilen ürünlerin arttırılması ve 49 ilin karayolu ulaşım ağında kavşak noktada bulunan Kırıkkale´de organik ürün pazarının oluşturulmasının planlandığının altını çizen Yılmaz, bu amaçla yürütülen çalışmalarda Kırıkkale´de İyi Tarım Uygulaması yapılan alanlarda yüzde 100, organik tarım yapılan alanlarda yüzde 400 civarında artışın sağlandığına dikkat çekti. Yılmaz, amaçlanan artış ve planlanan çalışmalar neticesinde organik ürün satış noktası kurulması ve bu ürünlerin pazarlanmasının hedeflendiğini dile getirdi.

GENÇ ÇİFTCİLERİMİZE DESTEK OLUYORUZ

Tarımla uğraşan genç nüfusta artışa yönelik projelerin durmaksızın devam ettiğini belirten Kırıkkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, "Bakanlığımız tarafından yürütülen Genç Çiftçi Proje Destekleri kapsamında ilimize 2016 yılında 130 proje için 3,9 milyon TL, 2017 yılında 132 proje için 3 milyon 960 bin TL hibe verilmiştir. Bu kapsamda ilimizde tarımsal faaliyete başlayan genç çiftçilerimize İl Müdürümüz ve teknik personellerimiz tarafından yapılan ziyaretler ile teknik danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunulmaktadır. Miras yoluyla bölünmüş ve mülkiyet problemi nedeniyle işlenemeyen arazilerimiz için Bakanlığımız arazi toplulaştırma çalışmaları kapsamında yürütülen çalışmalara hız verilerek arazilerimizin tarıma kazandırılmasına çalışılmaktadır" şeklinde konuştu.

KIRIKKALELİ ÇİFTÇİYE KIRSAL KALKINMA FIRSATI

Ayrıca değişen yönetmelikle Kırsal Kalkınma Desteğinde Kırıkkaleli çiftçilerinde faydalanabileceğini dile getiren Sırrı Yılmaz, "Bu proje kapsamında, kırsal turizm yeni tesis başvurusuna 1,5 milyon TL, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi, çiftlik faaliyetlerini geliştirmeye yönelik alt yapı yatırım konularına 500 bin TL, diğer proje konularında ise yeni tesis başvuruna 2 milyon TL, kapasite artırımı ve teknoloji yenileme proje konuları 1,5 milyon TL ve tamamlama projelerinde 1,75 milyon TL´ye kadar hibe desteği verilir. Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 30 bin Türk Lirası´dır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez. Hibeye esas proje tutarının yüzde 50´sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer yüzde 50´si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür" ifadelerini kullandı.

Düzenlenecek Kırsal Kalkınma Destek Projesi için son başvuru tarihi 11 Aralık, proje hakkında daha detaylı bilgi ise İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesinden alınabilir.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: TARIMDA GENÇ NÜFUS EKSİKLİĞİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ARTÇILAR DEVAM EDİYOR
ARTÇILAR DEVAM EDİYOR
Kalecik Merkez Üssünde meydana gelen 4,5 şiddetinde deprem korkuttu.
Saygılı: ‘Çalışmalarımız aralıksız devam edecek´
Saygılı: ‘Çalışmalarımız aralıksız devam edecek´
Kırıkkale Belediye Meclisi Ocak ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Mehmet Saygılı Başkanlığında gerçekleştirildi.
ÜZERİNE DÜŞTÜĞÜ TÜFEK ATEŞ ALINCA ELİNİ YARALADI
ÜZERİNE DÜŞTÜĞÜ TÜFEK ATEŞ ALINCA ELİNİ YARALADI
Kırıkkale´de kırsal alanda ava giden bir kişi, üzerine düştüğü tüfeği ateş alınca sağ elinin işaret parmağını yaraladı.
MASKE FABRİKASINDA YANGIN
MASKE FABRİKASINDA YANGIN
Kırıkkale´nin Yahşihan İlçesinde özel bir firmaya ait maske fabrikasında çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.
İKLİM KRİZİ KAPIMIZDA
İKLİM KRİZİ KAPIMIZDA
Saadet Partisi Kırıkkale İl Başkanı Faruk Vurgun, “Bugün içinde bulunduğumuz dünyanın en önemli problemlerinden birisi de şüphesiz, iklim krizidir. Ocak ayının içerisinde olmamıza rağmen kar yağmasını geçtik doğru düzgün yağmur bile yağmıyor” dedi.
Görme engelliler iş bulamıyor
Görme engelliler iş bulamıyor
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Yücel Kızık, azmi ve başarılı üretken çalışmalarıyla ülke ekonomisine güç veren görme engellilerin 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´nı kutladı.
Memur-Sen´de görev değişimi
Memur-Sen´de görev değişimi
Yaklaşık iki yıldır Memur-Sen İl Başkanlığı görevini üstlenen Sağlık-Sen Şube Başkanı Recep Akdoğan, il başkanlığı görevini Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Yasin Pekuz´a devretti.
Köstekli´den Rektör Bulu´ya kutlama
Köstekli´den Rektör Bulu´ya kutlama
Bir süre önce yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Bogaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Kırıkkaleli hemşerimiz Rektör Prof. Dr. Melih Bulu´ya Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli´den kutlama geldi.
Başkan Sümer Rektör Bulu´ya başarılar diledi
Başkan Sümer Rektör Bulu´ya başarılar diledi
Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer Kırıkkaleli hemşehrimiz Prof. Dr. Melih Bulu´nun Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne ataması dolayısıyla tebrik mesajı yayınladı.
İl Genel 2021´in ilk toplantısını yaptı
İl Genel 2021´in ilk toplantısını yaptı
2020 yılını yoğun bir çalışma programıyla tamamlayan Kırıkkale İl Genel Meclisi, 2021 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya başkanlık eden İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara 2021 yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.
2020´de 2 bin 184 olaya müdahale edildi
2020´de 2 bin 184 olaya müdahale edildi
Kırıkkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri şehrimiz genelinde çıkan olaylara anından müdahale ederek 2020 yılını başarılı bir şekilde geçirdi. İtfaiye ekipleri 2020 yılı içerisinde 2 bin 184 olaya müdahale etti.
İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz
İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz
KESK Kırıkkale Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Şube Başkanı Ayşe Avcı, “Emekçilere kuru ekmeği reva gören sefalet artışları değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz! hükmünü yitiren TİS derhal yenilenmelidir” dedi.
Narkotik timleri tacirlere göz açtırmıyor
Narkotik timleri tacirlere göz açtırmıyor
Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 41 adet sentetik ecza maddesi ele geçirilmiş olup, şüpheli 2 şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Keskin´e yeni çarşı merkezi
Keskin´e yeni çarşı merkezi
Keskin ilçesi çarşı merkezinde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda yeni sanayi sitesinin yapılmasıyla boşaltılan alanın yeniden canlandırılması için başlatılan çalışmalar son aşamaya gelmiş durumdu. 2 bin 490 m2´lik alanda uygulanacak Sokak sağlıklaştırma projesinin ihale aşamasına gelindiği açıklandı.
BASIN DANIŞMANI!..
BASIN DANIŞMANI!..
BASIN DANIŞMANI!..
Ray hırsızı suçüstü yakalandı
Ray hırsızı suçüstü yakalandı
Kırıkkale´de 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ederek Hızlı Tren Hattı inşaatındaki demir raylarından hırsızlık yaptığı belirlenen kişi jandarma ekiplerince yakalandı. Gözaltına alınan kişiye kısıtlamayı ihlal etmesinden dolayı para cezası uygulandı.
Gıda denetimleri devam ediyor
Gıda denetimleri devam ediyor
Tarım ve Orman Bakanlığı, halk sağlığının korunması ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla başlattığı; alkollü-alkolsüz içecek, kuruyemiş, şarküteri ürünleri ve pastane ürünleri satış yerlerine yönelik ek denetimler kapsamında denetimler gerçekleştirildi.
OĞLU NEDEN!
OĞLU NEDEN!
OĞLU NEDEN!
Yarınlara daha yeşil bir dünya
Yarınlara daha yeşil bir dünya
Kırıkkale´nin Sulakyurt ilçesinde yarınlara daha yeşil bir dünya bırakmak amacıyla ağaçlandırma seferberliği düzenlendi. Birlik ve beraberliğin sergilendiği etkinlikte bin adet fidan iki gün içerisinde toprakla buluştu.
Tütün operasyonunda anne ile kızı gözaltına alındı
Tütün operasyonunda anne ile kızı gözaltına alındı
Kırıkkale´de polis ekiplerince düzenlenen operasyonda kaçak tütün ve makaron ele geçirildi, anne ile kızı gözaltına alındı.
Otomobil işyerine girdi
Otomobil işyerine girdi
Kırıkkale´de sabah saatlerinde bir iş yerine giren otomobilin sürücüsü yaralandı. Kazada yaralanan Hatice Uzar, 112 Acil Servis ekiplerince Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´ne kaldırıldı.
Başaran Koleji´nden vatandaşlara moral konseri
Başaran Koleji´nden vatandaşlara moral konseri
Kırıkkale eğitim camiasının bilinen okullarından Özel Başaran Koleji pandemi dönemi dolayısıyla evde kalan vatandaşlar için bir moral konseri düzenledi.
Dinek Dağı, doğa ve spor kampına dönüşüyor
Dinek Dağı, doğa ve spor kampına dönüşüyor
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Dinek Dağı padok alanında incelemelerde bulundu. Sezer, “Yapım çalışmaları devam eden ve tek seferde 200 kişinin kalabileceği, Türkiye´nin dört bir yanından gelecek binlerce gencimizin bu imkanlardan yararlanacak” dedi.
Bahşılı´ya yeni mezarlık
Bahşılı´ya yeni mezarlık
Bahşılı ilçesinde Belediye tarafından bir önemli çalışmaya daha imza atıldı. Başkan Recep Zafer Tekin parselasyon çalışmalarının bitmek üzere olduğunu belirtti.
Trafik kazasında 1 kişi öldü
Trafik kazasında 1 kişi öldü
Kırıkkale´de şarampole düşen otomobilin sürücüsü yaşamını yitirdi Cebrail Uçakkuş´un cenazesi, incelemenin ardından morga konuldu.
Tırın altında sıkışan sürücü   iş makinesiyle kurtarıldı
Tırın altında sıkışan sürücü iş makinesiyle kurtarıldı
Kırıkkale´nin Karakeçili ilçesinde devrilen tırın altında sıkışan sürücü yaralandı. Kazada araçta yüklü küspe şarampole döküldü.
KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ
KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ
Kırıkkale´de küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi", Karakeçili ilçesinde çiftçilere anlatıldı.
YAŞAR USTA´DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
YAŞAR USTA´DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Yüksek İhtisas Hastanesi çevresinde bulunan Yaşar Usta Restorant sahibi Halil Apaydın pandemi sürecinde yaptığı davranışla örnek oldu.
İŞTE MÜDÜRÜN İLK İCRAATI
İŞTE MÜDÜRÜN İLK İCRAATI
Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yeni atanan Ramazan Gencan´ın ilk icraatı akıllara durgunluk verdi.
 Trafik kazası: 1 ölü 1 yaralı
Trafik kazası: 1 ölü 1 yaralı
Kırıkkale-Kırşehir kara yolu Çiftçikmehmetağa köyü yakınlarında domuz sürüsüne çarpan otomobil devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Meteorolojiden yağış uyarısı!
Meteorolojiden yağış uyarısı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sağanak yağışa karşın uyarı yaptı. Yapılan son değerlendirmelere göre, Eskişehir, Kırıkkale ve Yozgat´ın güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor
Muhtar Yeşilyurt son yolculuğuna uğurlandı
Muhtar Yeşilyurt son yolculuğuna uğurlandı
Kırıkkale Merkeze bağlı Gürler Mahallesi Muhtarı Ruhi Yeşilyurt, hayata gözlerini yumdu. Geçirdiği kalp krizi sonrası kurtarılamayan merhum Yeşilyurt, memleketi Balışeyh´te son yolculuğuna uğurlandı.
KIRIKKALE YASAĞA UYDU
KIRIKKALE YASAĞA UYDU
Kırıkkale´de, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında cadde ve sokaklar boş kaldı.
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
Müftüler Ordu´da Buluştu
tevazu makamı olan kırıkkale il müftüsünün makam odasını gördünüz mü !!!