KIRIKKALELİLER PERİŞAN
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, “50 bin emeklinin yaşadığı, çalışan nüfusun yarıdan fazlasının asgari ücretli olduğu şehrimizde en büyük sıkıntı geçim derdi ve işsizlik. Birde buna her gün gıdadan temizlik maddelerine; akaryakıttan, elektriğe, doğalgaza kadar birçok ürüne gelen zamlar vatandaşımızın belini büküyor” dedi.
Tarih: 14.10.2020 15:57:16

KIRIKKALE´NİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİLER

CHP´li Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi´nden (TBMM) Kırıkkale´nin sorunlarını dile getirdi. Kırıkkale´nin sorunları hakkında parti grubu adına söz alan Milletvekili Önal, “Bu vesile ile ekranları başında bizleri izleyen başta Kırıkkaleli hemşehrilerim olmak üzere tüm vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyorum. Pandemi döneminde çok önemli görevler üstlenen başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm görevlilerimize teşekkür ediyorum. Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza, kamu görevlilerimize Allah dan rahmet; hastalarımıza acil şifalar diliyorum”

 

VERİLEN SÖZLER TUTULMUYOR

‘Bilindiği üzere ülkemiz ve dünya çok ciddi bir salgın hastalık ile karşı karşıya´ diyen Milletvekili Önal, “Her geçen gün hasta sayısı artıyor, yoğun bakım üniteleri doluyor taşıyor. Bu zor şartlarda Kırıkkale de Hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde çalışan doktorlarımız, hemşirelerimiz, ebelerimiz, hasta bakıcılarımız, kısacası tüm sağlık personelimiz olağanüstü fedakârlık ve çaba ile üstelik canlarını tehlikeye atarak görevlerini ifa ediyor. Ancak bu süreçte çalışanlarımız hak ettikleri ek ödeme ve destekleri alamıyor. Sayın Bakan tarafından bizzat verilen müjde ve sözler tutulmuyor. Bugün söylenen yarın yalanlanıyor”

 

ÖNLEM PAKETİ ESNAFIN DERDİNE DERMAN OLMADI

“Ülkemizde uzun dönemdir yaşanan derin ekonomik kriz ve devamında gelen pandemi süreci sebebiyle vatandaşlarımız bir hayli zor durumda kalmış, iktidarın açıkladığı önlem paketi Kırıkkale esnafının hiçbir derdine dermen olmamıştır. 50 bin emeklinin yaşadığı, çalışan nüfusun yarıdan fazlasının asgari ücretli olduğu şehrimizde en büyük sıkıntı geçim derdi ve işsizlik. Birde buna her gün gıdadan temizlik maddelerine; akaryakıttan, elektriğe, doğalgaza kadar birçok ürüne gelen zamlar vatandaşımızın belini büküyor. Sadece aldığı emekli maaşı ile ya da asgari ücret düzeyindeki maaşı ile geçinen Kırıkkaleliler perişan durumda”

 

ESNAFLAR SIKINTILI GÜNLER GEÇİRİYOR

“Bir dönem şehrimizde vatandaşımızın en çok uğradığı, en gözde dükkânların bulunduğu Zafer Caddesi ve Toprak Mahalle esnafları sıkıntılı günler geçiriyor. Birçok işyeri boşaltılmış ya da kira borçları yüzünden tahliye edilmiş durumda. Gürler Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Yeni Mahalle esnaflarımız da aynı sıkıntılı durumla karşı karsıya. Bir esnafımız devlete 40 yıl vergi ödediğini ama devletin kendisini bu salgın döneminde yalnız bıraktığından şikâyet ediyor. Yine Kırıkkale Üniversitemizin bulunduğu Yenişehir de apart esnafı, kafe sahipleri, servis, minibüs ve taksici esnafımız öğrenci olmaması sebebiyle oldukça zor günler geçiriyor. Yahşihan ilçemizde bulunan apart sahipleri kiracı bulamadıklarından apartlarını satılığa çıkartmış durumdalar”

 

NE MİNİBÜS, NE DE APART KALACAK

“Değerli arkadaşlar internet sitelerinde en çok satılık apart ilanı veren esnaf Kırıkkale/Yenişehir apart esnafları. Birçok esnafımıza bankalardan ödeme ihtarnamesi gönderilmiş. Böyle giderse esnafımızın elinde ne minibüsü, ne de apartı kalacak. Kırıkkale şehir merkezinde 28 mahalleye hizmet götüren minibüs esnafı ile, Yahşihan ve Keskin ilçe minibüs hattı esnafımız 7-8 aydır neredeyse kontak açamamış buna rağmen araç sigortası, bandrol, muayene paraları yüzünden perişan durumda kalmıştır. Gelirleri % 90 oranında düşen Kırıkkaleli esnaflar bir de artan kredi borcu, biriken kiralar, vergi borçları ve Sigorta primleri sebebiyle kara kara düşünüyor.  Tüm bunları çözmesi gereken iktidarınız vatandaşımızın bu feryadını duymuyor, görmüyor”

 

500 KİŞİLİK İŞE 4 BİN KİŞİ BAŞVURDU

“Değerli arkadaşlar tablo bu kadar karanlık gözükse de emekliyi, esnafı, çiftçiyi, çalışanı, asgari ücretliyi önceleyen ekonomik programlarla vatandaşımızı rahatlatmak mümkündür.  Örneğin yandaş şirketlere yaptığınız vergi indirimi ve muafiyetini bu ülkenin öz çocuklarına da yapabilirsiniz. Devlet garantili ihalelere verilen parayı gariban vatandaşa verebilirsiniz.  Yaklaşık 10 gün kadar önce Kırıkkale´miz de iş kur aracılığı ile Toplum Yararına Proje kapsamında 3-6 ve 9 aylık sürelerle geçici personel istihdamı yapıldı. Geçici süreyle üstelik asgari ücret karşılığı yapılan bu alım için yaklaşık 4 bin Kırıkkaleli müracaat etmiş, sadece 500 kadarı kura sonucu işe başlatılmıştır”

 

EKMEKSİZ, AŞSIZ, UMUTSUZ KALDI

“Mevsimlik, üstelik asgari ücret düzeyindeki bu işe dahi razı olan ancak kurada adı çıkmayan yaklaşık 3500 Kırıkkaleli kışa girerken ekmeksiz, aşsız, umutsuz kaldı. Değerli arkadaşlar okullar açıldı, önümüz kış mevsimi, Kasım ayında itibaren elektrik ve doğalgaz faturaları el yakmaya başlayacak. Okul ve kırtasiye masrafları geçen yıla göre % 30 oranında artmış durumda. Bir dönem Türkiye nin sanayi kenti, Anadolu nun göz bebeği olan Kırıkkale son 18 yılda maalesef bu duruma düşürüldü. Kırıkkaleli analar, babalar kara kara düşünürken; gençler, işsiz-aşsız, kısacası sahipsiz bırakıldı”

 

KIRIKKALE´NİN SORUNLARI BİTMİYOR  

“İktidara geldiğiniz günden beri Kırıkkale devamlı göç veriyor küçülüyor. Son 18 yılda bir tane Fabrika yapılmayan Kırıkkale de var olan Kamuya ait Fabrika ve işletmeler hızla küçüldü adeta kapanma noktasına geldi. Bu anlamda Kırıkkale ye verdiğiniz zararlarla ne kadar gurur duysanız az kalacaktır.  Kırıkkale´nin sorunları bununla da bitmiyor; Yaşanan ekonomik kriz ve yükselen döviz kuru nedeniyle uzaktan eğitim için kullanılması zorunlu olan bilgisayar, tablet, laptop gibi cihazlara olan ihtiyaç neredeyse 10 kat artmıştır. İmkânı olan aileler bu cihazları temin edebilmişken Kırıkkale de birçok yoksul aile çocuğu bu cihazlara ulaşamamış, eğitim öğretim hakkından mahkûm bırakılmıştır”

 

YOKSUL AİLE ÇOCUKLARI EBA YA DAHİ ERİŞEMİYOR

“21. Yüzyıl Türkiye sinde bırakın interneti televizyonu bile olmayan aileler var. Kırıkkale de bazı aileler tek televizyon ile 3 çocuğuna eğitim vermeye çalışıyor. Ekonomik durumu iyi olan aileler her türlü imkâna sahipken, yoksul aile çocukları EBA ya dahi erişemiyor. Burada devletimize düşen eğitim için kullanılması zorunlu olan cihazları tüm öğrenci ve öğretmenlerimize ücretsiz dağıtmak; ya da en azından bu cihazlardan alınan vergileri kaldırmak olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; sözlerime son verirken yoksulluğun ve emek sömürüsünün olmadığı, gelirin hakça paylaşıldığı, bir Türkiye diliyorum" dedi.  Haber: Kenan Kuzucu
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KIRIKKALELİLER PERİŞAN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
25 yıldır otelde yaşıyor
25 yıldır otelde yaşıyor
52 yaşındaki Hacı Arat 25 yıldır otelde yaşıyor. Eşinden ayrılan Hacı Arat, otelde çok huzurlu olduğunu, ev yaşamına alışamadığını söylüyor.
Yağ oranı artanlara kanser uyarısı
Yağ oranı artanlara kanser uyarısı
Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun, vücuttaki yağ oranının artmasının meme kanserine davetiye çıkardığını belirtti.
Tüketici güven endeksi 81,9 oldu
Tüketici güven endeksi 81,9 oldu
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında azaldı; Eylül ayında 82,0 olan endeks, Ekim ayında 81,9 oldu.
Proje okulu keyfiliği son bulsun
Proje okulu keyfiliği son bulsun
Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak, “Millî Eğitim Bakanlığında, Türk Eğitim Sen´in tüm uyarılarına rağmen Proje okulu garabeti varlığını devam ettiriyor” dedi.
OSB VE FABRİKALAR DENETLENDİ
OSB VE FABRİKALAR DENETLENDİ
Kırıkkale´de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında sanayi bölgeleri başta olmak üzere, toplu işçi çalıştırılan fabrika, işletme ile personel servislerinin denetimleri gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi yakalandı
Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi yakalandı
Kırıkkale´de düzenlenen operasyonda, aralarında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan hakkında hapis cezası bulunan hükümlünün de yer aldığı çeşitli suçlardan aranan 5 kişi yakalandı.
Bıçaklı kavga zanlısı tutuklandı
Bıçaklı kavga zanlısı tutuklandı
Kırıkkale´de iki grup arasında çıkan bıçaklı kavgada bir kişi öldü, bir kişi yaralandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan Metehan Ç. tutuklandı, Emre A. ile Cahit A. serbest bırakıldı.
198 kilogram kaçak tütün ele geçirildi
198 kilogram kaçak tütün ele geçirildi
Kırıkkale´de polis ekiplerince düzenlenen operasyonda 198 kilogram kaçak tütün ve 20 bin makaron ele geçirildi, 2 şüpheli gözaltına alındı.
Kemal Bülbül´e haddini bildirdik
Kemal Bülbül´e haddini bildirdik
AK Parti Kırıkkale Milletvekili Av. Ramazan Can, Türkiye Cumhuriyetini Afrin, Kobani´de işgal ile suçlayan HDP Milletvekili Kemal Bülbül´e haddini bildirdiklerini söyledi.
KADINLARA MİKROKREDİ
KADINLARA MİKROKREDİ
Dar gelirli kadınların küçük sermayelerle kendi işini kurmasını desteklemek için 200 bin´den fazla kadına 1 milyar lirayı aşkın mikrokredi kullandırıldı.
Güzel günler Gelecek
Güzel günler Gelecek
Gelecek Partisi İl Başkanı Gülfem Betül Ekinci esnaf ziyaretlerine devam ediyor. İl Başkanı Ekinci, yöneticileriyle birlikte Çarşamba Pazarında ziyaretlerde bulundu.
OSMAN DURMUŞ BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ
OSMAN DURMUŞ BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ
Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş beyin kanaması geçirdi.
KUPAYA VEDA ETTİK
KUPAYA VEDA ETTİK
Ziraat Türkiye Kupası 2. Tur karşılaşmalarında Kırıkkale Büyük Anadoluspor dün Düzcespor´u konuk etti.
MHP´de görev dağılımı yapıldı
MHP´de görev dağılımı yapıldı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale İl Başkanlığı´nın kongresi sonrası oluşan ilk yönetim kurulu toplantısı MHP Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu başkanlığında gerçekleştirildi
Yüz yüze eğitim başlıyor
Yüz yüze eğitim başlıyor
Koronavirüs salgını dolayısıyla uzaktan eğitime devam eden iki sınıf daha yüz yüze eğitime başlayacak olması Kırıkkale´de heyecanla karşılandı. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi sosyal medya hesabından “Ortaokullarda 5´inci sınıflarda, liselerde 9´uncu sınıflarda yüz yüze eğitim-öğretim faaliyetleri 2 Kasım 2020´de başlayacak” ifadelerini paylaşarak heyecanını dile getirdi.
Servisler araçları denetlendi
Servisler araçları denetlendi
Kırıkkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından servis araçlarının dur levhası, emniyet kemeri, araç yangın tüpü, ilk yardım çantası, okul taşıtı yazısı servis araçlarında her koltukta emniyet kemeri olması ve ilaçlamalarının yapılması ve dezenfekte bulundurulması gibi konuların denetlendi.
Sağlık çalışanlarımızın yanındayız
Sağlık çalışanlarımızın yanındayız
Memur-Sen İl Başkanı, Sağlık-Sen Şube Başkanı Recep Akdoğan, ilimizde tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da istişare ve diyalog içerisinde çalışmanın önemine inandıklarını söyledi.
Muayene katkı payları için çağrı
Muayene katkı payları için çağrı
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, emeklilere verilen bin TL bayram ikramiyesinin enflasyon rakamları oranında arttırılarak en az bin 500 TL olması gerektiğini söyledi.
Mahalli sanatçılara anlamlı destek
Mahalli sanatçılara anlamlı destek
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, korona virüs salgını sonucu düğünlerin yapılmaması nedeni ile maddi olarak zorluk çeken mahalli sanatçılara yardım eli uzattı.
Konteyner da yaşam mücadelesi veriyorlar
Konteyner da yaşam mücadelesi veriyorlar
Türk Kızılay Kırıkkale Şubesi mazlum bir ailenin daha elinden tuttu. Kocasından ayrılmış 3 çocuğu ve annesi ile birlikte elektriksiz ve susuz konteyner da yaşam mücadelesi veren ailenin yardımına Türk Kızılay´ı koştu.
Kırıkkale´de 194 proje devam ediyor
Kırıkkale´de 194 proje devam ediyor
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, ilimizde hali hazırda 194 projenin devam ettiğini, devam eden projelerin toplam değeri 2.962.967.000 TL olduğunu söyledi.
Boşanmaya giderken eşi bıçakladı
Boşanmaya giderken eşi bıçakladı
Kırıkkale´de bir kişi, boşanma davası için gittiği adliyenin önünde eşini bıçakla yaraladı. Bacağından yaralanan kadının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi
KİLİT KAVŞAK´TA KOVİD-19 DENETİMİ YAPILDI
KİLİT KAVŞAK´TA KOVİD-19 DENETİMİ YAPILDI
Ulaşımda 43 ilin geçiş noktasında yer alan ve "kilit kavşak" olarak adlandırılan Kırıkkale´de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri denetimi gerçekleştirildi.
Her şey kontrol altında
Her şey kontrol altında
Kırıkkale Büyük Anadoluspor Kulüp Başkanı Veli Uça, “Kırıkkale´deki futbolseverler hiç merak etmesin her şey kontrol altında. Bu takım başarıyı sağlayacaktır. Biz bu işin altına elimizi değil gövdemizi koyduk” dedi.
AZERBAYCAN İÇİN YARDIM STANDI AÇILDI
AZERBAYCAN İÇİN YARDIM STANDI AÇILDI
Ermenistan´ın ateşkes anlaşmasını bozarak Azerbaycan´da yaşayan Türk vatandaşlara yönelik yaptığı hain ve kalleşçe yaptığı saldırı sonrasında Türk Kızılay Kırıkkale Şube Başkanlığı tarafından yardım standı açıldı.
KIRIKKALE GELECEK İLE GÜZELLEŞECEK
KIRIKKALE GELECEK İLE GÜZELLEŞECEK
GELECEK PARTİSİ KESKİN MERKEZ İLÇE BAŞKANLIĞI VE GENÇLİK KOLLARI BAŞKANLIĞINA ATAMALAR YAPILDI
KIRIKKALE BÜYÜK ANADOLUSPOR TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜNE ERMAN GÜRAÇAR GETİRİLDİ
KIRIKKALE BÜYÜK ANADOLUSPOR TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜNE ERMAN GÜRAÇAR GETİRİLDİ
Şimşekler, şimşek gibi olacak
Zabıtadan Raf Ömrü Denetimi
Zabıtadan Raf Ömrü Denetimi
Kırıkkale Belediyesi Zabıta Ekipleri salgın nedeni ile iş yerlerinde sürdürdüğü hijyen kontrollerinin yanı sıra ürünlerin etiket ve raf ömrü denetimi ile de devam ediyor. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler zabıta ekiplerimiz tarafından imha edilmek üzere el konuldu.
VİRÜSE KARŞI DENETİMLER ARTTI
VİRÜSE KARŞI DENETİMLER ARTTI
Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından Kırıkkale dahil 81 il Valiliğine gönderilen genelge kapsamında denetimler artırıldı. Hafta boyunca yapılacak olan sıkı denetim kapsamında sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları denetimi yapılıyor.
PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK
PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK
Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, Peygamber Efendimizin doğumu olarak bilinen Kutlu Doğum Mevlid-İ Nebi Haftası nedeniyle açılamalarda bulundu. Müftü Yaşar, “Mevlid-i Nebi Haftası´nda “Peygamberimiz ve Çocuk” konusunun ele alınmasını kararlaştırmıştır” dedi.
Muhtarlar 191 yıldır halkın hizmetinde
Muhtarlar 191 yıldır halkın hizmetinde
19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Keskin Belediye Başkanı Dede Yıldırım, muhtarlarla belediye bahçesinde bir araya geldi. Yıldırım, muhtarların önemli görevler üstlendiğini ve hayatın her alanında olduklarını söyledi.
11 günde 63 kişi öldü
11 günde 63 kişi öldü
Kırıkkale başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Mersin, Aydın, Muğla, Trabzon, Tekirdağ, Zonguldak ve Kırklareli´nde 9 Ekim´den bu yana metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 63´e yükseldi.
KIRIKKALE LİSESİ´NDEN ULUSLARARASI MATEMATİK PROJESİ BAŞARISI
KIRIKKALE LİSESİ´NDEN ULUSLARARASI MATEMATİK PROJESİ BAŞARISI
GİZEMLİ ŞİFRELER
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.8025
EURO
9.2387
E-Gazete
Öyle bir ölsem Öyle bir ölsem ki çocuklar Size hiç ölüm kalmasa...

..
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ