81 İLDEN PEK ÇOĞUNUN İSMİ ESKİYE SADIK KALINARAK KORUNDU
Türkiye´nin 81 ilinden 26´sının adının coğrafi özellikler, 27´sinin şehirleri kuran kişi ve topluluklar, 2´sinin fetihler, 6´sının tarihsel yapılar, 5´inin mitoloji, 5´inin ise dinle ilgili olduğu belirtildi. Türklerin Anadolu´ya geliş tarihleri olan 1071´den sonra bu topraklardaki yerleşim yerlerinin isimlerinin değiştirilmediği, sadece fethettikleri ya da kurduları şehirlere isimler verdiği kaydedildi.
Tarih: 21.11.2016 16:00:38

 

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Ertürk, ´Türkiye İl Merkezi Kent Adlarının Kaynakları Üzerine Bir Araştırma´ adlı çalışmada, 81 ilden 26´sının adının coğrafi özellikler taşıdığını, 27´sinin o şehri kuran kişiler ve topluluk isimleriyle anıldığının belirlendiğini belirterek, "2 il merkezi ise o şehri fetheden kişinin adıyla anılıyor. Ayrıca 6´sının tarihi, 5´inin mitoloji ve 5´inin de dinsel öğeler içerdiğini biliyoruz. Geri kalan 10´unun ise tam manasıyla isminin nereden geldiği bugün hala tartışılıyor" dedi.

´AMED´ KÜRT DİLİNİ İFADE ETMİYOR

Yer adlarının, bir yerleşmenin geçmişten bugüne kadar geçirdiği seyri birtakım ipuçlarıyla verdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Ertürk şunları söyledi:

"Bugün birçok şehrin geçmişte kullanılan isminin tercih edilip edilmeyeceği konusu var. Mesela Diyarbakır bazı kesimler tarafından ´Amed´ olarak tanımlanıyor. Amed isminin Asur diline kadar gittiğini görüyoruz. Yaptığımız çalışmada bunun Kürt dilini ifade ettiğini söyleyemeyiz. Diyarbakır ismi ise, burayı fetheden Arap Bekr kavminin şehri anlamında. Diyarbekr olarak kullanıldığını ve günümüzde değişerek Diyarbakır olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bazı tespitlerin doğru konulabilmesi ve doğru tanımlanabilmesi için yerleşmelerin adlarının etimolojisinin çok iyi yapılması gerekiyor."

´BU COĞRAFYADA TÜRKLERDEN ÖNCE DE YAŞAYAN HALKLAR VARDI´

"Anadolu coğrafyası sadece 1071 ile nefes almış bir coğrafya değil" diyen Doç. Dr. Ertürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu coğrafyanın çok geniş bir tarihi geçmişi var. Türkler bu coğrafyaya gelmeden önce de burada birtakım halklar yaşıyordu. Ve bu halklar yaşadıkları yerleşmelere birtakım isimler verdi. Sanılanın aksine Türkler bu isimleri çok fazla değiştirmiş değil. Birçok ismin eskiyle devam ettiğini, ama ses kaymalarıyla değiştiğini söyleyebiliriz.. Türkler sadece kendi keşfettikleri, ya da fethettikleri yerlere isimler vermişlerdir. İsimler ses kaymasıyla değişmiştir. ´Türkler bu coğrafyadaki bir çok şehrin ismini değiştirdi´ gibi bir yargıyı da bu çalışmayla ortadan kaldırmaya çalışıyoruz."

TÜRKLER ASİMİLATİF BİR MİLLET DEĞİL

Doç. Dr. Ertürk, Türklerin Anadolu´ya geldiklerinde hiçbir zaman asimilatif bir millet olmadığını vurgularken şunları kaydetti: "Türkler bu coğrafyaya geldiklerinde yerleşim yerlerine orijinalinin dışında isim verdi diye bir şey yok. Ankara´nın ismi Hititlere kadar dayanıyor. Ankara başkent olduğunda o dönemin yöneticileri, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Ankara ismini değiştirebilirdi. Ama Ankara, eski ismine sadık kalınarak devam ettirildi."

´DERSİM´ BUGÜN DE KULLANILIYOR VE KİMSEYİ RAHATSIZ ETMİYOR

Doç. Dr. Ertürk, Türkiye´de bazı il merkezlerinin isimlerinin değiştirilmesiyle ilgili şunları söyledi:

"Mesela Dersim´in Tunceli ile değiştirilmesiyle ilgili birtakım tartışmalar var. Eski ismi Dersim bugün de bu kullanılıyor. Tarihi kaynaklarda birçok yerde Dersim geçiyor. Dersim diye tanımlanması insanları rahatsız etmiyor. Artık Türkiye Cumhuriyeti bazı şeyleri tartışabilir, algılayabilir duruma geldi. O demokratik olgunluğa yavaş yavaş gidiyoruz."

ADLARI FİZİKİ ŞARTLARA DAYANAN İLLER

Doç. Dr. Ertürk, Türkiye´nin 13 ilinin isminin topografik elemanlar, 9´unun isminin hidrografik elemanlar, 3´ünün isminin bitki örtüsü ve 1´inin isminin madenlerle ilişkili olduğunu kaydetti. İsmi topografik elemanlardan kaynaklanan illerin Ağrı, Tekirdağ, Bingöl, Tunceli, Van, Düzce, Bilecik, Kilis, Giresun, Trabzon, Rize, Erzincan, Karabük olarak belirtildiği araştırmaya göre, hidrografik elemanlardan kaynaklanan il isimleri Artvin, Ardahan, Sakarya, Bartın, Burdur, Gaziantep, Şanlıurfa, Denizli ve Zonguldak, ismi bitki örtüsünden kaynaklanan iller ise Yozgat, Kırşehir, Afyonkarahisar.

ADINI MADENLERDEN ALAN TEK ŞEHİR GÜMÜŞHANE
Araştırmaya göre adı madenlerden kaynaklanan tek şehir Gümüşhane. Yöresinde bilinen ilk kent adı olan Gümüşhane´nin antikçağdaki adı Argiropolis iken, bu adın eski Yunanca´da ´gümüş´ anlamına gelen ´Argis´ten kaynaklandığı sanılıyor. 1461´de Osmanlıların eline geçen ve ´Canca´ diye anılan yöreye 1534´te, madenlerinin zenginliğinden dolayı ´Gümüşhane´ adı verildiği

kaydedildi.

KİŞİ VE TOPLULUKLARDAN İSMİNİ ALAN İLLER
Türkiye´nin 81 il isminin 14´ü kişiler, 13´ü topluluklar, 5´i mitoloji, 5´i din, 2´si fetihler ve 6´sı ise tarihsel yapılarla ilişkili. Araştırmaya göre kişilere dayanan il merkezi adları Antakya, Antalya, Bolu, Bursa, Kütahya, Edirne, İstanbul, İzmit, Kayseri, Sivas, Nevşehir, Adıyaman, Elazığ ve Osmaniye. Topluluklara dayanan il merkezi adları Isparta, Bitlis, Siirt, Kars, Bayburt, Manisa, Mardin, Hakkari, Diyarbakır, Mersin, Iğdır, Aydın, Karaman.

SADECE 5 İLİN ADI MİTOLOJİYLE İLİŞKİLİ

Araştırmada sadece 5 ilin adının mitolojiyle ilgili olduğu belirtilirken, bu kentlerin Adana, Konya, İzmir, Sinop ve Şırnak olduğu kaydedildi. Ordu ve Yalova il merkezi adının fetihlerden kaynaklandığı bildirilen araştırmaya göre, dini kökenli il merkezi adları ise Amasya, Samsun, Ankara, Niğde ve Kahramanmaraş. Araştırmada Balıkesir, Aksaray, Çanakkale, Kırıkkale, Kırklareli ve Eskişehir il merkezi adlarının tarihsel yapılardan kaynaklandığı ifade edildi.

İSMİNİN KAYNAĞI TARTIŞMALI 10 İL

Türkiye´deki 10 il merkezinin adlarının kaynakları ve anlamları konusunda tartışmalar bulunurken, bu kentlerin Kastamonu, Çankırı, Çorum, Tokat, Erzurum, Malatya, Muş, Batman, Muğla ve Uşak olduğu kaydedildi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HUZUR VE GÜVEN İÇİN
HUZUR VE GÜVEN İÇİN
Kırıkkale´de 22 Ocak günü Huzur ve Güven Uygulaması yapıldı.
ARTÇILAR DEVAM EDİYOR
ARTÇILAR DEVAM EDİYOR
Kalecik Merkez Üssünde meydana gelen 4,5 şiddetinde deprem korkuttu.
Saygılı: ‘Çalışmalarımız aralıksız devam edecek´
Saygılı: ‘Çalışmalarımız aralıksız devam edecek´
Kırıkkale Belediye Meclisi Ocak ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Mehmet Saygılı Başkanlığında gerçekleştirildi.
ÜZERİNE DÜŞTÜĞÜ TÜFEK ATEŞ ALINCA ELİNİ YARALADI
ÜZERİNE DÜŞTÜĞÜ TÜFEK ATEŞ ALINCA ELİNİ YARALADI
Kırıkkale´de kırsal alanda ava giden bir kişi, üzerine düştüğü tüfeği ateş alınca sağ elinin işaret parmağını yaraladı.
MASKE FABRİKASINDA YANGIN
MASKE FABRİKASINDA YANGIN
Kırıkkale´nin Yahşihan İlçesinde özel bir firmaya ait maske fabrikasında çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.
İKLİM KRİZİ KAPIMIZDA
İKLİM KRİZİ KAPIMIZDA
Saadet Partisi Kırıkkale İl Başkanı Faruk Vurgun, “Bugün içinde bulunduğumuz dünyanın en önemli problemlerinden birisi de şüphesiz, iklim krizidir. Ocak ayının içerisinde olmamıza rağmen kar yağmasını geçtik doğru düzgün yağmur bile yağmıyor” dedi.
Görme engelliler iş bulamıyor
Görme engelliler iş bulamıyor
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Yücel Kızık, azmi ve başarılı üretken çalışmalarıyla ülke ekonomisine güç veren görme engellilerin 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´nı kutladı.
Memur-Sen´de görev değişimi
Memur-Sen´de görev değişimi
Yaklaşık iki yıldır Memur-Sen İl Başkanlığı görevini üstlenen Sağlık-Sen Şube Başkanı Recep Akdoğan, il başkanlığı görevini Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Yasin Pekuz´a devretti.
Köstekli´den Rektör Bulu´ya kutlama
Köstekli´den Rektör Bulu´ya kutlama
Bir süre önce yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Bogaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Kırıkkaleli hemşerimiz Rektör Prof. Dr. Melih Bulu´ya Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli´den kutlama geldi.
Başkan Sümer Rektör Bulu´ya başarılar diledi
Başkan Sümer Rektör Bulu´ya başarılar diledi
Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer Kırıkkaleli hemşehrimiz Prof. Dr. Melih Bulu´nun Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne ataması dolayısıyla tebrik mesajı yayınladı.
İl Genel 2021´in ilk toplantısını yaptı
İl Genel 2021´in ilk toplantısını yaptı
2020 yılını yoğun bir çalışma programıyla tamamlayan Kırıkkale İl Genel Meclisi, 2021 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya başkanlık eden İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara 2021 yılının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.
2020´de 2 bin 184 olaya müdahale edildi
2020´de 2 bin 184 olaya müdahale edildi
Kırıkkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri şehrimiz genelinde çıkan olaylara anından müdahale ederek 2020 yılını başarılı bir şekilde geçirdi. İtfaiye ekipleri 2020 yılı içerisinde 2 bin 184 olaya müdahale etti.
İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz
İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz
KESK Kırıkkale Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Şube Başkanı Ayşe Avcı, “Emekçilere kuru ekmeği reva gören sefalet artışları değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz! hükmünü yitiren TİS derhal yenilenmelidir” dedi.
Narkotik timleri tacirlere göz açtırmıyor
Narkotik timleri tacirlere göz açtırmıyor
Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 41 adet sentetik ecza maddesi ele geçirilmiş olup, şüpheli 2 şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Keskin´e yeni çarşı merkezi
Keskin´e yeni çarşı merkezi
Keskin ilçesi çarşı merkezinde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda yeni sanayi sitesinin yapılmasıyla boşaltılan alanın yeniden canlandırılması için başlatılan çalışmalar son aşamaya gelmiş durumdu. 2 bin 490 m2´lik alanda uygulanacak Sokak sağlıklaştırma projesinin ihale aşamasına gelindiği açıklandı.
BASIN DANIŞMANI!..
BASIN DANIŞMANI!..
BASIN DANIŞMANI!..
Ray hırsızı suçüstü yakalandı
Ray hırsızı suçüstü yakalandı
Kırıkkale´de 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ederek Hızlı Tren Hattı inşaatındaki demir raylarından hırsızlık yaptığı belirlenen kişi jandarma ekiplerince yakalandı. Gözaltına alınan kişiye kısıtlamayı ihlal etmesinden dolayı para cezası uygulandı.
Gıda denetimleri devam ediyor
Gıda denetimleri devam ediyor
Tarım ve Orman Bakanlığı, halk sağlığının korunması ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla başlattığı; alkollü-alkolsüz içecek, kuruyemiş, şarküteri ürünleri ve pastane ürünleri satış yerlerine yönelik ek denetimler kapsamında denetimler gerçekleştirildi.
OĞLU NEDEN!
OĞLU NEDEN!
OĞLU NEDEN!
Yarınlara daha yeşil bir dünya
Yarınlara daha yeşil bir dünya
Kırıkkale´nin Sulakyurt ilçesinde yarınlara daha yeşil bir dünya bırakmak amacıyla ağaçlandırma seferberliği düzenlendi. Birlik ve beraberliğin sergilendiği etkinlikte bin adet fidan iki gün içerisinde toprakla buluştu.
Tütün operasyonunda anne ile kızı gözaltına alındı
Tütün operasyonunda anne ile kızı gözaltına alındı
Kırıkkale´de polis ekiplerince düzenlenen operasyonda kaçak tütün ve makaron ele geçirildi, anne ile kızı gözaltına alındı.
Otomobil işyerine girdi
Otomobil işyerine girdi
Kırıkkale´de sabah saatlerinde bir iş yerine giren otomobilin sürücüsü yaralandı. Kazada yaralanan Hatice Uzar, 112 Acil Servis ekiplerince Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi´ne kaldırıldı.
Başaran Koleji´nden vatandaşlara moral konseri
Başaran Koleji´nden vatandaşlara moral konseri
Kırıkkale eğitim camiasının bilinen okullarından Özel Başaran Koleji pandemi dönemi dolayısıyla evde kalan vatandaşlar için bir moral konseri düzenledi.
Dinek Dağı, doğa ve spor kampına dönüşüyor
Dinek Dağı, doğa ve spor kampına dönüşüyor
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Dinek Dağı padok alanında incelemelerde bulundu. Sezer, “Yapım çalışmaları devam eden ve tek seferde 200 kişinin kalabileceği, Türkiye´nin dört bir yanından gelecek binlerce gencimizin bu imkanlardan yararlanacak” dedi.
Bahşılı´ya yeni mezarlık
Bahşılı´ya yeni mezarlık
Bahşılı ilçesinde Belediye tarafından bir önemli çalışmaya daha imza atıldı. Başkan Recep Zafer Tekin parselasyon çalışmalarının bitmek üzere olduğunu belirtti.
Trafik kazasında 1 kişi öldü
Trafik kazasında 1 kişi öldü
Kırıkkale´de şarampole düşen otomobilin sürücüsü yaşamını yitirdi Cebrail Uçakkuş´un cenazesi, incelemenin ardından morga konuldu.
Tırın altında sıkışan sürücü   iş makinesiyle kurtarıldı
Tırın altında sıkışan sürücü iş makinesiyle kurtarıldı
Kırıkkale´nin Karakeçili ilçesinde devrilen tırın altında sıkışan sürücü yaralandı. Kazada araçta yüklü küspe şarampole döküldü.
KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ
KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ NEDENİM VAR PROJESİ
Kırıkkale´de küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projesi", Karakeçili ilçesinde çiftçilere anlatıldı.
YAŞAR USTA´DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
YAŞAR USTA´DAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Yüksek İhtisas Hastanesi çevresinde bulunan Yaşar Usta Restorant sahibi Halil Apaydın pandemi sürecinde yaptığı davranışla örnek oldu.
İŞTE MÜDÜRÜN İLK İCRAATI
İŞTE MÜDÜRÜN İLK İCRAATI
Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yeni atanan Ramazan Gencan´ın ilk icraatı akıllara durgunluk verdi.
 Trafik kazası: 1 ölü 1 yaralı
Trafik kazası: 1 ölü 1 yaralı
Kırıkkale-Kırşehir kara yolu Çiftçikmehmetağa köyü yakınlarında domuz sürüsüne çarpan otomobil devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Meteorolojiden yağış uyarısı!
Meteorolojiden yağış uyarısı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sağanak yağışa karşın uyarı yaptı. Yapılan son değerlendirmelere göre, Eskişehir, Kırıkkale ve Yozgat´ın güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor
Muhtar Yeşilyurt son yolculuğuna uğurlandı
Muhtar Yeşilyurt son yolculuğuna uğurlandı
Kırıkkale Merkeze bağlı Gürler Mahallesi Muhtarı Ruhi Yeşilyurt, hayata gözlerini yumdu. Geçirdiği kalp krizi sonrası kurtarılamayan merhum Yeşilyurt, memleketi Balışeyh´te son yolculuğuna uğurlandı.
Kırıkkale için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:14 07:59 12:58 15:22 17:40 19:12
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
7.3985
EURO
9.0044
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz.

Az bilinen, birbirinden ilginç bilgiler
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Son Yorumlananlar
NE BATI MEDENİYETİYMİŞ BE.!
1- Keriman Halis´ten önce Uluslararası Güzellik Yarışmalarına ülkemiz adına 3 kadın katıldı ve hiçbirisi kazanamadı. 2- Keriman Halis, sık sık azınlıklara ait olduğu dillendirilen 135 yıllık Feyziye Mektepleri mezunudur. Öyleyse şeceresinde yer alan büyük büyük dedesi şeyhülislam efendi hakkında ne düşünürsünüz? 3- Yarışmanın ana şartlarından biriside mayonun-bikinin yasak olmasıdır. Keriman Halis orada hiçbir şekilde mayo-sütyen vs giymemiştir. 4- Yüce Türk Milletinin ahlakını çökerten, son 30 yılda tüm yaşantımızı esir alan yazılı ve görsel basındır. Bundan da son 30 yılda görev yapan iktidarlar sorumludur. 5- Basının halkımız üzerindeki olumsuz etkilerinde hemfikiriz. Keşke İslam ahlakını sadece kadın erkek ilişkilerine dayandırmayarak daha genele yaymalıydınız. Mesela halkın kanayana yarası olan iltimas, rüşvet, hırsızlık, tarikat şeyhlerinin halkın dini duygularını sömürmesi ve çocuk taciz/tecavüzleri, kadına ve hayvana şiddet, liyakat vs. konulara değinseydiniz. 6- Unutmayınız ki; anadan-babadan Müslüman olanlar, şeyhlerini-şıhlarını dinleyerek din öğrenenler genelde ahlakı sadece kadın ve kadın-erkek ilişkilerine indirgerler. Oysaki Kuran ahlakında; yetim hakkı gözetmek, israf ve gösteriş yapmamak, cinayet işlememek, ölçü ve tartıda dürüst olmak, yalan söylememek, hırsızlık yapmamak, rüşvet almamak, hak yememek, faiz almamak, borca sadık olmak, barışmak ve barışı korumak, iftira atmamak, içki, uyuşturucu ve kumardan uzak durmak vs ve daha nice kurallar yer alır. 7- Sonuç olarak yukarıda yazdığım Kuran´da yer alan yasaklara ilişkin yazı dizisi hazırlamanızı rica ediyorum. Mesela rüşvet, iltimas gibi hususların son 150 yıldaki durumunu ele alabilirsiniz. Böylece sıradanlaşan konular ve yazarların dışına çıkmış olursunuz. Böylece hem halkı aydınlatmış hem de İslam´a ve halka hizmet etmiş olursunuz. 8- Saygılarımla…
KIRIKKALE´YE “DEVA” OLACAĞIZ
Hani maske, hani sosyal mesafe. Böylemi deva olacaksınız memlekete
Kırıkkale Otoyolu İçin Adımlar Atılıyor
Etlik hastanesi yattı da Deliceye oto yol ne alemde diyecektim!
YHT HATTINDA SONA YAKLAŞILIYOR
bu proje başlayalı 5 sene oldu sanırım. Ben biteceğini hiç ummuyorum.Ramazan Bayramına yetişmesi çok zor. Bizim vekiller bir eğilsinler bu konuya bakalım başlarına ne gelecek
Dağcılar Bayramda 2 tırmanışa imza attı
yolda yürüyüş yapan dağcı mı olur :) araziye çıksınlar biraz
Kınalı Keklikler Doğaya Salındı
Mercedes
Başkanlar istişare yaptı
KİMLERİ KOLTUKLARINDAN EDECEĞİNİN TOPLANTISI YAPMIŞALRDIR
3. DÖNEM BAŞVURULARI İÇİN SON ÇAĞRI!
neden herkes sakallı :)
BEBESİNİ OKULA!
DUYARLILIĞINIZADN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
Müftüler Ordu´da Buluştu
tevazu makamı olan kırıkkale il müftüsünün makam odasını gördünüz mü !!!